Scenariusz zajęć w przedszkolu
Grupa wiekowa: 4- latki
Obszar edukacyjny: „Na wiejskim podwórku”
Temat: „Zwierzęta na wsi”
Zrealizowano dnia:
Cele ogólne:
1. Rozpoznawanie zwierząt żyjących na wsi oraz ich odgłosów
2. Rozwijanie umiejętności swobodnej wypowiedzi na określony temat oraz poprawnego budowania zdań
3. Rozwijanie sprawności manualnej
4. Rozwijanie percepcji słuchowej oraz narządu mowy
Cele szczegółowe:
- dziecko potrafi rozpoznać zwierzęta wiejskie na ilustracji
- dziecko wie, jakie odgłosy wydaja poszczególne zwierzęta wiejskie
- dziecko swobodnie wypowiada się na określony temat
- dziecko potrafi poprawnie budować zdania
- dziecko prawidłowo reaguje na polecenia nauczyciela
- dziecko wykonuje prace plastyczna starannie i wytrwale
Metody pracy:
- słowna
- czynna
- aktywizująca
Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca prowadzona z całą grupą
Środki dydaktyczne:
Nagranie z odgłosami zwierząt gospodarskich oraz ilustracje przedstawiające te zwierzęta, kilka produktów mlecznych, wełnianych, jajka, ilustracje przedstawiające rolę zwierząt gospodarskich, kostka do gry, szarfy, obrazki z konturem krowy, klej, kartki brązowego i czarnego papieru.
Przebieg zajęć
1. Nauczyciel odtwarza nagranie z odgłosem zwierzęcia gospodarskiego, następnie dzieci powtarzają ten odgłos , nazywają zwierzę, które ten odgłos wydaje i wybierają je spośród ilustracji.
2. „Koza do woza”- zabawa orientacyjno – porządkowa. Każde dziecko wybiera sobie miejsce- wóz i biegają po wyznaczonym terenie. Na hasło: „koza do woza!”- każde dziecko podbiega do swojego wcześniej wybranego miejsca. Na hasło: „Kozy na trawę!” – dzieci biegają ponownie po wyznaczonym terenie.
3. „Pracowite zwierzęta” – nauczyciel prezentuje dzieciom produkty mleczne, wełniane, jajka oraz ilustracje i wraz z dziećmi ustala na czym polega praca zwierząt na wsi (np. krowa daje mleko, z których potem powstają produkty mleczne, owca daję wełnę na sweterki, czapki szaliki itp., kura znosi jajka, pies pilnuje podwórka, kot łapie myszy, koń w dawnych czasach zastępował traktor i samochód).
4. Lis i kurki – zabawa bieżna. Jedno z dzieci jest lisem. Pozostałe to kury. Wyznaczamy miejsce w którym będzie kurnik i do którego lis nie będzie miał wstępu. Włączamy jakąś wesołą, żywa piosenkę. Lis stoi z boku, a kurki biegają i skaczą po wyznaczonym terenie. Na przerwę w muzyce kury uciekają do kurnika, a lis próbuje je złapać.
5. Wyścigi konne – dzielimy dzieci na dwie lub trzy drużyny. Układamy z szarf lub kółek gimnastycznych kółka, które będą torem, dla każdej drużyny – po tyle samo. Dzieci ustawiają się w szeregu przy swoich torach. Pierwsze z dzieci są pionkami i stoją przy pierwszym kółeczku. Dzieci w zespołach rzucają kolejno kostkami , a dzieci – pionki poruszają się tyle pól do przodu, ile wskazuje kostka. Gdy pierwsze dziecko dojdzie do końca, to kolejne dziecko z szeregu staje się pionkiem itd. Wygrywa zespół, którego ostatni członek jako pierwszy dojdzie do końca toru.
6. „Wesoła krowa”- praca plastyczna. Na konturze krowy dzieci kolorują oczy, nos, rogi krowy, a następnie z otrzymanych kawałków brązowego lub czarnego papieru wyrywają kawałki i naklejają je na krowę jako łaty. Można dorysować słońce, chmury, trawę itp.