SCENARIUSZ
Dzieci 6 – letnie
Temat: Zabawy w teatr.
Cele ogólne:
Rozwijanie mowy
Rozwijanie umiejętności aktorskich
Rozwijanie umiejętności czytania
Rozwijanie inwencji twórczej
Rozwijanie umiejętności rytmicznego poruszanie przy muzyce
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Stosuje słowo: aktor, scena, kulisy
Potrafi „ grac” wybraną rolę
Potrafi czytać
Potrafi tworzyć dłuższe wypowiedzi
Metody pracy:
Praktyczna
Opowiadanie
Rozmowa
Formy pracy:
Indywidualna
Zespołowa
Grupowa
Środki dydaktyczne:
Sześciolatek – podręcznik
Piłka
Ilustracje
Przebieg zajęć:
1. Zabaw słowna „ Przeciwieństwa”
Dzieci stoją na obwodzie koła. W środku koła staje nauczyciel z piłką. Nauczyciel rzuca do dzieci piłkę i wypowiada słowa np. smutna bajka, lekka korona. Dzieci po złapaniu piłki wypowiadają słowa o przeciwnym znaczeniu np. wesoła bajka, lekka korona i odrzucają piłkę do nauczyciela.
2. Odczytywanie fragmentów zdań i dopowiadanie słów
Dzieci odczytują wyrazy w zdaniu i dopowiadają wyrazy kończące zdanie, korzystając z podpowiedzi w formie obrazka. Określają cechy przedmiotów z obrazków – Sześciolatek, cz. 4, s.62
3. Słuchanie wiersza J. Kulmowej „ Teatr żywy” – poznanie słów związanych z teatrem
Wypowiedzi dzieci na temat „ Co to jest teatr”?
Rozmowa na temat wiersza
o Kto występuje w teatrze?
o Co to znaczy, ze teatr jest żywy?
o Kto z was był w teatrze?
4. Zabawa ruchowa ze śpiewem „ Krasnoludki”
5. Zabawy w teatr inspirowane baśnią braci Grimm „ Jaś i Małgosia” – zachęcanie do odgrywania ról
Na tablicy przypięte są ilustracje przedstawiające treści z bajki oraz wyrazy napisane na paskach kartonu: Baba – Jaga, miotła, korona, pierniki, piec, lustro
Słuchanie streszczenia baśni zaprezentowanego przez nauczyciela
Rozmowa na temat baśni
Dobieranka wyrazowa „ Co tu nie pasuje”?
Odtwarzanie przez dzieci rożnych scenek aktorskich
6. Ćwiczenia graficzne „ Droga Jasia i Małgosi” – ćwiczenia koordynacji wzrokowo – ruchowej – Sześciolatek, cz. 4, s. 63
7. Zabawa „ Raz, dwa, trzy Baba – Jaga patrzy”
Dzieci ustawiają się w szeregu w jednym końcu sali. W drugim końcu sali, twarzą do ściany staje jedno dziecko, które będzie odgrywać role Baba – Jagi. Baba – Jaga uderza pięścią o ścianę i mówi: raz, dwa, trzy baba – jaga patrzy. W tym czasie pozostałe dzieci próbują się do niej zbliżyć. Gdy skończy recytacje odwraca się do dzieci i wyszukuje dzieci które nie zdążyły znieruchomieć. Jeżeli takie znajdzie odsyła na miejsce startu. Ten kto pierwszy dotrze do ściany zajmuje miejsce Baba Jagi.
8. Zabawy z piłką w ogrodzie przedszkolnym.