X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43239
Przesłano:

Karnawałowe zabawy. Konspekt zajęć warsztatowych w ramach wczesnego wspomagania rozwoju

Prowadzące: 3- 4 animatorów (logopeda, terapeuci specjaliści) oraz wolontariusze SOSW
Data:4 lutego 2020 r.
Uczestnicy: 5-15 osobowa grupa dzieci w wieku 4-6 lat
Miejsce: Aula SOSW w Lesznie
Czas trwania zajęć: 2 x 60 min
Cele ogólne:
• stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka,
• czerpanie radości z zabaw integracyjnych,
• integrowanie grupy przez uczestnictwo w zabawach,
• rozwijanie umiejętności współpracy z terapeutą, rodzicem.

Cele szczegółowe:
• usprawnianie motoryki małej, dużej; koordynacji wzrokowo – ruchowej,
• rozwijanie zwinności i poczucia równowagi,
• stymulacja słuchowa,
• doskonalenie koncentracji uwagi,
• doskonalenie percepcji wzrokowej,
• rozwijanie aktywności i wyobraźni twórczej w działalności plastyczno-technicznej dziecka,
• rozwijanie komunikacji.
• wykonywanie zadań zgodnie z pokazem i instrukcją słowną,
• zgodne współdziałanie w grupie,
• doskonalenie umiejętności porównywania.

Metody pracy:
• słowna
• oglądowa
• praktycznego działania

Formy pracy:
• zbiorowa
• grupowa
• indywidualna

Środki dydaktyczne: kolorowe ślady dłoni i stóp; niebieskie gwiazdki; koperty z się puzzlami postaci z bajek; chusta Klanzy, koce do proponowanych zabaw muzyczno ruchowych i pracy w grupach; sprzęt muzyczny; płyty z nagraniami; projektor; papierowe gwiazdki śniegowe i arkusze papieru z ich konturami; balony z serpentyną,; materiały plastyczne, papier, fotoramki, aparat fotograficzny.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie z piosenką – Piosenka na powitanie.
2. Wierszyk wprowadzający w tematykę zajęć.
3. Zabawa ruchowa przy muzyce „TWIST”- dzieci poruszają się jedno za drugim po torze ułożonym z kolorowych śladów (dłoni i stóp). Ich zadaniem jest dotykać śladów w określonym kolorze – prowadzący informuje o zmianie np. „Uwaga! Teraz kolor zielony!/Teraz idziemy po niebieskich śladach.” (przewidziane są 3 kolory);
4. Zabawa edukacyjna „Zamieć śnieżna” – dzieci podrzucają na dużej chuście śnieżynki (3 wzory przygotowane z brystolu). Wsłuchują się w opowieść animatora – opowiada on o zamieci i określa dynamikę zabawy np. „Wiele lekki wiatr, śnieżynki spokojnie wirują/Wiatr wieje coraz mocniej./Jest prawdziwa wichura). Gdy zamieć ucichnie zadaniem każdego z dzieci jest odszukanie wszystkich wzorów śnieżynek i przyklejenie ich do otrzymanego arkusza (4 wzory śnieżynek, każde dziecko zbiera po jednej śnieżynce każdego wzoru).
5. Taniec „Kaczuchy” – dzieci tańcząc naśladują ruchu animatora.
6. Zabawa w parach „Taniec z gwiazdami” – Prowadzący rozsypuje gwiazdki . Dzieci dobierają się w pary. Zadaniem każdej pary jest zebranie jak największej liczby śnieżynek podczas określonego czasu (wyznaczonego przez muzykę). Gdy muzyka cichnie, dzieci liczą swoje gwiazdki. Zwycięska para zostaje nagrodzona oklaskami.
7. Karnawałowe puzzle – Dzieci losują koperty. W każdej kopercie znajdują się puzzlez postacią z bajki. Zadaniem dziecka jest ułożenie obrazka. Na koniec każde z dzieci mówi pozostałym, jaką postać ułożyło. Dzieci mają chwilę, żeby obejrzeć obrazki rówieśników.
8. Taniec Lodowych Figur – dzieci tańczą, gdy słyszą muzykę. Gdy muzyka cichnie, zatrzymują się i stoją nieruchomo, aż ponownie usłyszą muzykę.
9. Zabawa zręcznościowa „Mój balonik” – chętne dzieci otrzymują balon z przywiązaną długą serpentyną. Dzieci ustawiają się na jednej linii, balony umieszczone zostają na jak najdalej od nich. Na hasło prowadzącego, dzieci nawijają serpentynę na kolorowe patyczki. Wygrywa dziecko, które najszybciej zwinie serpentynę. Dzieci, które nie zechcą wziąć udziału w zawodach, kibicują.
10. Zabawa ruchowa przy muzyce „Taniec pingwina”.
11. Praca plastyczna „Korona” – dzieci zostają zaproszone do stolików z przyborami plastycznymi. Każde z nich może ozdobić przygotowany wzór korony wg własnego pomysłu. Animatorzy pomagają dzieciom w pracy. Na zakończenie, każde dziecko prezentuje się w swojej koronie. Prowadzący wykonują pamiątkowe zdjęcie.
12. Podsumowanie zajęć, pamiątkowa fotografia i poczęstunek (soczek/napój „lodowy” i pączek/”śnieżna kula”).
13. Pożegnanie z dziećmi – piosenka w kole „Żegnamy się” (A. Charęzińska, Smyko- multisensoryka)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.