Scenariusz zajęć wg tematu kompleksowego KONTAKT Z OBCYM
Grupa wiekowa: 5 latki
Temat: Obcym powiedz - NIE!
Cel ogólny: nabywanie przez dzieci umiejętności mówienia „nie” w sytuacjach mogących stanowić dla nich zagrożenie.
Cele operacyjne – dziecko:
• wie, co znaczy pojęcie obcy,
• zna zasady zachowania i postępowania w stosunku do obcych ludzi,
• stara się być spostrzegawcze – zwraca uwagę na istotne szczegóły w wyglądzie i zachowaniu ludzi,
• potrafi podjąć właściwą decyzję.
Metody pracy:
• metoda słowna,
• metoda działań praktycznych.
Środki dydaktyczne: wiersz J. Herman pt. „Obcy”, ilustracje ludzi, karty z widocznymi emocjami, cukierki liczmany, odtwarzacz, arkusze papieru, flamastry, tabliczki z napisami: tak, nie.
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa wprowadzająca:
Jak myślicie jak wygląda obcy? „Czy wszyscy ludzie są obcy?” „Co to znaczy, że ktoś jest zły?”
2. Rysowanie w zespołach na dużych arkuszach osoby obcej. Prezentacja prac. Rozmowa:
Dlaczego użyliście ciemnych/jasnych kolorów w swoich pracach?
Dlaczego jest to kobieta/mężczyzna?
Nauczycielka tak kieruje rozmową, aby uświadomić dzieciom, że nie każda mijana przez nas osoba na ulicy jest zła i chce nas skrzywdzić.
3. Wysłuchanie wiersza J. Herman pt. "Obcy".
Rozmowa z dziećmi:
Dlaczego pan chciał częstować dzieci cukierkami?
Dlaczego nie można częstować się od nieznajomych?
Jak może odmówić osobie obcej!
Podaj przykłady:
Nie, dziękuję.
Rodzice, nie pozwalają mi brać cukierków od obcych.
4. Zabawa matematyczna „Cukierki od przyjaciela”
Pokaz sylwet twarzy nazywanie uczuć przyjaciela i obcego. Przeliczanie otrzymanych cukierków, ustalanie równoliczność dwóch zbiorów, a także posługiwanie się liczebnikami porządkowymi.
5. Kto może znać moje dane osobowe? Quiz wiedzy.
Dzieci podnoszą do góry kartki z napisem TAK lub NIE.
Przyjaciółka z przedszkola, którą zapraszam na urodziny;
Uśmiechnięty pan, który chce podwieźć mnie do domu swoim nowym samochodem;
Policjant, który znalazł mnie, gdy się zgubiłam;
Pani, którą spotkałam przed blokiem;
6. Wiem jak się nazywam i gdzie mieszkam!
Dzieci prezentują na forum grupy swoje imię, nazwisko oraz miejsce zamieszkania.
7. Zabawa dramowa „Obcemu powiedz - Nie”
Dzieci maszerują po obwodzie koła do muzyki. Na przerwaną melodię dzieci zatrzymują się i odwracają do środka koła. Nauczycielka prezentuje dzieciom różne sytuacje. Dzieci odpowiadają:
Podchodzi do ciebie pan i mówi. Mam w domu kilka kotków. Chodź, pobawisz się z nimi i dam ci jednego;
Biegniesz do domu chodnikiem w pobliżu drogi. Samochód zatrzymuje się koło ciebie i kierowca proponuje, że cię podwiezie;
Uśmiechnięta pani woła cię po imieniu i prosi, żebyś ją zaprowadził do swojego domu: Twoja mama zapomniała bardzo ważnych dokumentów, ma je w szufladzie, a ta pani jej zaniesie;
Podchodzi do Ciebie pan i mówi: „Lubisz cukierki czekoladowe? Poczęstuj się”
8. Kodeks zasad.
Ustalenie wspólnego kodeksu postępowania w stosunku do obcych –odczytanie zdań, zawieszenie kodeksu w widocznym miejscu w Sali.
Nie rozmawiamy z nieznajomymi
Nie informuję nieznajomego gdzie mieszkam
Nie wsiadam do samochodu z osobą obcą
Nie przyjmujemy prezentów i słodyczy od nieznajomego
Nie oddalamy się od rodziców
Nie otwieramy drzwi obcym
Mówimy o zdarzeniu rodzicom.
Opracowała: Agnieszka Stasiak