X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43237
Przesłano:

Układamy i wysyłamy życzenia świąteczne

Konspekt zajęć
Osoba prowadząca: Beata Tileczek
Klasa: V Szkoła podstawowa
Rodzaj zajęć: Funkcjonowanie osobiste i społeczne
Czas trwania: 45 min.
Krąg tematyczny: Przygotowujemy się do świąt.

Temat dnia: Układamy i wysyłamy życzenia świąteczne.
Cel główny:
• Utrwalenie tradycji bożonarodzeniowej związanej ze składaniem życzeń i wysyłaniem kartek.
Cele szczegółowe
Uczeń:
• potrafi wymienić okazje, podczas których składamy życzenia;
• zna formy przekazywania życzeń (za pośrednictwem Poczty Polskiej, SMS, za pośrednictwem poczty e-mail, w bezpośrednim kontakcie);
• rozpoznaje kartki na różne okazje;
• tworzy zbiory z kartek;
• potrafi policzyć (w zakresie sobie dostępnym) ilość kartek, pocztówek, kopert;
• odczytuje treść życzeń;
• wraz z grupą redaguje treść życzeń;
• wie, co jest niezbędne, aby można było wysłać list lub kartkę;
• zna swój adres zamieszkania;
• adresuje kopertę;
• wykonuje własną kartkę świąteczną.
Metody pracy wg Cz. Kupisiewicza:
• metody oparte na słowie: pogadanka, dyskusja, opis;
• metody oparte na obserwacji: pokaz;
• metody oparte na praktycznej działalności uczniów: metoda zajęć praktycznych.
Formy pracy:
• zbiorowa;
• indywidualna.
Środki dydaktyczne:
• kartki okolicznościowe, koperty, znaczki, treści życzeń, komputer, telefon, kartki z bloku technicznego, ozdoby do wykonania kartek, magnetofon, płyta CD z piosenkami zimowymi i świątecznymi.

Przebieg zajęć
1. Dyskusja.
Dzieci i prowadzący siadają na dywanie.
Prowadzący zadaje dzieciom pytania:
- z jakiej okazji możemy składać sobie życzenia?
- w jaki sposób możemy składać życzenia?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania.
Nawiązanie do tradycji Świąt Bożego Narodzenia.
Następnie dzieci wraz z prowadzącym próbują wysłać życzenia za pomocą e-mail.
2. Pokaz, tworzenie opisu.
Prowadzący przedstawia różne kartki okolicznościowe – urodzinowe, widokówki
z wakacji, kartki wielkanocne, kartki bożonarodzeniowe.
Dzieci oglądają kartki, próbują tworzyć opis, co znajduje się na kartce, co im się podoba itp. Następnie tworzą zbiory z kartek: przeliczają ilość, porównują kartki pod kątem wielkości, liczą koperty, porównują wielkość.
3. Skierowanie uwagi uczniów na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.
Uczniowie czytają treść życzeń na kartkach świątecznych.
4. Dzieci wspólnie układają treść życzeń z rozsypanki wyrazowej i umieszczają je na tablicy. Następnie głośno odczytują.
5. Rozmowa na temat tego, czy dzieci wiedzą, co musi zawierać list, aby dotarł do odbiorcy? Nauczyciel pokazuje przykładową, zaadresowaną kopertę. Tłumaczy, co musi być na kopercie, aby list mógł dotrzeć do osoby, do której jest kierowany.
Następnie pyta dzieci, czy pamiętają swoje adresy domowe. Prosi o ich podanie.
6. Dzieci siadają do ławek - adresują koperty swoimi adresami domowymi według wzoru.
7. Podsumowanie bieżącej części zajęć: prezentacja zaadresowanych kopert, krótkie omówienie celu zajęć.
8. Wykonanie własnej kartki świątecznej – zajęcia rozwijające kreatywność.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.