X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43229
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na wsi zawsze jest wesoło, tyle pól i zwierząt wkoło. Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych w grupie dzieci 4-letnich

Cele główne:
 Poznanie zwierząt gospodarskich i poszerzanie słownictwa związanego ze wsią
 Rozwijanie umiejętności naśladowania zwierząt głosem
 Wyzwalanie i rozwijanie różnych sposobów twórczej ekspresji

Cele szczegółowe:
Dziecko:
 Prawidłowo rozwiązuje zagadki
 Odróżnia zwierzęta gospodarskie od siebie
 Rozwija umiejętność redagowania ustnych wypowiedzi na podany temat
 Doskonali podskoki obunóż
 Koncentruje się na określonym zadaniu
 Rozpoznaje odgłosy wydawane przez niektóre zwierzęta wiejskie
 Naśladuje odgłosy różnych zwierząt
 Czerpie radość z uczestnictwa w zabawie muzyczno-ruchowej
 Składa obrazek z części, ćwiczy spostrzegawczość wzrokową
 Estetycznie posługuje się klejem
 Rozwija sprawność manualną, prawidłowo trzymając kredkę w rączce
 Pilnuje porządku w swoim miejscu pracy

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna

Metody: czynna (kierowanie własną działalnością dziecka, zadania stawiane dziecku, samodzielne doświadczenia), oglądowa (obserwacja, przykład osobisty nauczyciela), słowna (objaśnienia i instrukcje, rozmowy i zagadki).

Pomoce dydaktyczne: obrazki przedstawiające zwierzęta gospodarskie, płyta CD z odgłosami zwierząt wiejskich, płyta CD z piosenką „Stary Donald”, pocięty obrazek przedstawiający krowę, kartka z bloku rysunkowego, klej, kredki.

Przebieg zajęć:

1.Zagadki o zwierzętach gospodarskich.
Dziecko, które prawidłowo odgadnie nazwę danego zwierzęcia, podchodzi do tablicy i pokazuje to zwierzę na obrazku.

Dobre ma zwyczaje, mleko ludziom daje. (krowa)

W każdej wsi jest taki budzik, który pianiem ludzi budzi.
Budzik chodzi, łapą grzebie, choć nie czesze się – ma grzebień. (kogut)

Krzywo chodzi nieboraczka. Lubi pływać, zwie się... (kaczka)

Ciągnie wozy, pługi,sanie, chrupie sianko na śniadanie. (koń)

Beczy i potrząsa bródką, chce się dostać do ogródka, gdzie kapusta i sałatka.
Och, nietrudna to zagadka. (koza)

Jestem biała, szara, ruda albo czarna.
Niosę smaczne jajka, lubię dziobać ziarna. (kura)

Tłustego mleka daje nam na serek i miękkiej wełny na ciepły sweterek. (owca)

Mieszka w chlewiku, ryjkiem trąca drzwi. Na powitanie mówi: kwi, kwi, kwi. (świnka)

2.Rozmowa na podstawie obrazków
Nauczycielka zadaje dzieciom następujące pytania:
-Gdzie mieszkają świnie, konie, krowy, kury z kogutem?
-Dlaczego ludzie hodują zwierzęta gospodarskie?
(krowa daje mleko, owca wełnę, kura jajka, gęś pierze, koń jest zwierzęciem pociągowym, koza daje mleko).
-Jak nazywa się osoba prowadząca gospodarstwo rolne?

3.„Zające w ogrodzie” – zabawa ruchowa z podskokami.
Nauczyciel zachęca dzieci, by wyobraziły sobie, że są zajączkami. Zajączki będą kolejno:
– witały się – dzieci witają się palcami, stopami, ramionami;
– szły przez łąkę – dotykają stopami podłogi;
– ścigały się z żabkami – dzieci skaczą jak żabki;
– bały się wilka – dzieci przytulają się do ciebie, pozostając w bezruchu;
– znajdowały schronienie – dzieci radośnie pląsają, tańczą;
– chrupały marchewkę – naśladują jedzenie marchewki

1. „Co słychać na wiejskim podwórku?” – zagadki słuchowe.
Prowadząca zachęca dzieci do nazywania zwierząt, których odgłosy nagrane są na płycie CD. Dzieci podają nazwę zwierzęcia i dowolną (choć prawdziwą) informację na jego temat, np. świnka – chrumka, jest różowa, mieszka w oborze.

5. „Podwórkowe rozmowy” – zabawa ortofoniczna (naśladowanie głosów zwierząt). Nauczycielka prowadzi zabawę z wykorzystaniem onomatopei; opowiada, dzieci powtarzają.
– Na wsi nie można się nudzić! Tyle tu zwierząt mieszka. I wszystkie mają pełne ręce roboty. Nie, nie ręce – łapki, nóżki, kopytka... Porozmawiajmy z nimi. Odpowiedzą nam w swoim języku.

Koń: iiiichacha; parskanie – prrrr (wargi wibrują);
krowa: muuu, muuu;
koza: meee, meee;
świnia: kwik, kwik; oing, oing;
baran: beee, beee;
pies: hau, hau, wrrrr;
kot: miau, miau;
indyk: gul, gul;
gęś: gę, gę;
kogut: kukurykuuu;
kura: ko, ko, ko;
kurczątko: pi, pi, pi;
kaczka: kwak, kwak;
gołębie: gruchu, gruchu.
Następnie, na hasło nauczyciela, dzieci samodzielnie naśladują głos danego zwierzęcia, np. – nauczyciel mówi: gąski – dzieci odpowiadają: gę, gę.

6.„Stary Donald” –zabawa ruchowa przy piosence.
Nauczycielka dzieli dzieci na grupy: kury, kaczki, gęsi i indyki. Każda grupa tworzy koło i siada w ustalonym miejscu sali. Wszystkie dzieci śpiewają piosenkę. Podczas pierwszej zwrotki wstają dzieci z grupy kur i idą po obwodzie koła, trzymając się za ręce. Na słowa refrenu: ko-ko, tu... zatrzymują się i klaszczą rytmicznie, skandując słowa piosenki.
W następnych zwrotkach po kolei wstają kaczki, gęsi, indyki i w identyczny sposób wykonują swoje zwrotki. Każda grupa po wykonaniu swojej zwrotki siada na miejsce.

7. „Krówka” – składanie obrazka z części.
Prowadząca rozdaje pocięty obrazek i prosi, by dzieci połączyły części w całość. Następnie złożony obrazek naklejają na kartkę papieru i kolorują go.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.