„Walentynki z prawami dziecka – prawo do miłości”
scenariusz zajęć dla dzieci 6 – letnich.
Temat: Walentynki z prawami dziecka – prawo do miłości
Cele ogólne:
• Poszerzanie wiedzy dzieci na temat ich praw.
• Stwarzanie okazji do doskonalenia umiejętności uważnego słuchania utworów literackich.
• Wzmacnianie poczucia wartości dziecka poprzez uczestnictwo w proponowanych zabawach.
• Rozwijanie poczucia rytmu.
Cele szczegółowe operacyjne (dziecko):
• Potrafi wyjaśnić, co oznacza, że ma prawo do miłości.
• Potrafi uważnie słuchać czytanego tekstu i odpowiadać na pytania.
• Aktywnie włącza się do zabawy w zespole.
• Wyklaskuje rytm.
Metody: słowna, czynna i oglądowa.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: płyta „Radosna pięciolinia cz. 4” z miesięcznika „Bliżej przedszkola”, arkusz szarego papieru, mazak, ilustracja przedstawiająca postać św. Walentego, podkład muzyczny z muzyką taneczną, pary papierowych serduszek w kilku kolorach, woreczek lub koszyczek, tekst opowiadania, gra „Serduszkowe memory”- dostępna pod adresem:
https://przedszkolankowo.pl/2017/01/24/walentynkowe-zabawy-przedszkolakow/
Literatura: „12 ważnych praw, polscy autorzy o prawach dzieci”. Praca zbiorowa. Wydawnictwo Centrum Edukacji Dziecięcej. Poznań. 2015 , Dorota Kluska „Prawa dziecka” Konwencja o prawach dziecka.
Przebieg zajęć:
1. Powitanka
Dzieci wspólnie z nauczycielem recytują rymowankę:
Siadaj szybko na dywanie – coś pięknego dziś się stanie.
W wielki świat literatury zaprowadzi Cię Miś Bury.
Nauczyciel umieszcza pluszowego misia w kole, między dziećmi.
2.Zabawa powitalna „Jak w rodzinie”. Dzieci stoją w kole. Nauczyciel zwraca się do
dzieci:
-„Dzieci, które kochają mamę i tatę, robią krok do przodu”,
-„Dzieci, które lubią bawić się z rodzeństwem robią krok do przodu”,
-„Dzieci, które czują się kochane robią krok do przodu”,
-„Dzieci, które lubią bawić się lalkami – krok do przodu”,
-„Dzieci, które lubią bawić się misiami - krok do przodu”.
Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie dzieci będą blisko siebie i będą mogły się przywitać.
3. Słuchanie piosenki „Prawa dzieci”: dzieci tańczą w parach podczas zwrotek piosenki, a podczas refrenu wyklaskują rytm.
Ref. Dzieci swoje prawa mają, teraz wszyscy je poznają./2x/
I. Mam prawo ze swoją rodziną być,
W swoim kraju godnie, bezpiecznie żyć
I mieć swoje miejsce, by w nim bezpiecznie schronić się
A gdy zachoruję, by ktoś leczył mnie.
Ref. Dzieci swoje prawa mają, teraz wszyscy je poznają./2x/
II. Mogę swoje zdanie i sekrety mieć,
Bawić, uczyć się, gdy tylko mam chęć,
Ja mam swoje prawa, proszę szanuj mnie,
Kochaj i przytulaj, kiedy jest mi źle.
Ref. Dzieci swoje prawa mają, teraz wszyscy je już znają./2x/
4. Burza mózgów: „ Co wiecie o Walentynkach?” – nauczyciel zapisuje wypowiedzi dzieci na dużym arkuszu szarego papieru, a następnie dokonuje podsumowania:
Walentynki to święto zakochanych; święto tych, których kochamy, obchodzone co roku w dniu 14 lutego. Jego patronem jest święty Walenty, biskup rzymski, który potajemnie udzielał ślubów zakochanym parom.
Nauczyciel demonstruje ilustrację przedstawiającą św. Walentego.
5. Zabawa ruchowa przy muzyce „Serduszko do pary”: dzieci losują z woreczka papierowe serduszka (należy przygotować po dwa jednakowe serduszka z każdego koloru). Podczas muzyki dzieci tańczą, na przerwę w muzyce, każde stara się odnaleźć swoją „serduszkową parę”.
6. Rytmizowanie fragmentu wiersza Doroty Kluski „Prawa dziecka”- dzieci recytują wiersz chodząc i rytmicznie klaszcząc.
Jestem dzieckiem i mam prawo być szczęśliwym i kochanym.
Nikt nie może mi odbierać domu, taty oraz mamy.
Nauczyciel pyta dzieci: „Czy wiecie o jakim prawie mówi ta rymowanka?”, a następnie przypomina, że każde z nich ma prawo być kochane przez swoich rodziców.
7. Nauczyciel zaprasza dzieci do wysłuchania opowiadania Zofii Staneckiej „Prawo do adopcji, czyli o Lilce, kamyku i oceanie”
8. Rozmowa na temat treści opowiadania. Pytania do dzieci:
- Jakie zmartwienie miała Lilka?
- Dlaczego Lilka nie była podobna do swoich rodziców?
- Dlaczego mama i tata dziewczynki byli smutni i nieszczęśliwi?
- Czego najbardziej pragnęli rodzice Lilki?
- W jaki sposób Lilianna znalazła się w ich rodzinie?
- Czy pokochali dziewczynkę jak własne dziecko?
- Czy Lilka kochała swoich rodziców?
- Czy dziewczynka czuła się dobrze w swojej rodzinie?
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że każde z nich ma prawo do miłości i do wychowywania się w rodzinie. Czasem zdarza się, że rodzice – z różnych powodów - nie mogą zająć się wychowaniem swojego dziecka. Nadal jednak ma ono prawo do bycia kochanym i do wychowywania się w rodzinie. Dzięki ludziom takim jak rodzice Lilki, każde dziecko może mieć kochającą się rodzinę.
9. Zabawa dydaktyczna „Serduszkowe memory”. Nauczyciel rozkłada na dywanie karty memory, następnie rozpoczyna grę odsłaniając pierwsze dwa kartoniki. Gdy nie uda mu się trafić pary, odwraca z powrotem karty. Jeżeli graczowi uda się odnaleźć parę – zabiera ją z dywanu. W ten sposób postępują kolejno dzieci, aż do momentu, gdy wszystkie pary zostaną skompletowane.
10. Podsumowanie spotkania. Nauczyciel zwraca się do dzieci:
Dziś kolejny raz rozmawialiśmy o prawach dziecka. Mam nadzieję, że zapamiętaliście kilka z nich. A teraz zakończymy zajęcia misiową iskierką przyjaźni.
Już kończymy to spotkanie – czarodziejskie zmisiowanie.
W wielki świat literatury zaprowadził nas dziś miś Bury.
Ściska łapką wszystkie dzieci –
misiowa iskierka już do Was leci!