Scenariusz zajęć w przedszkolu
Grupa wiekowa: 4- latki
Obszar edukacyjny: „W dawnych czasach”
Temat: „W prehistorycznym lesie”
Zrealizowano dnia: 17.02.2020 r.
Cele ogólne:
1. Rozbudzanie zainteresowań dzieci i wzbogacenie ich wiadomości z zakresu prehistorii,
2. Kształtowanie umiejętności społecznych - współdziałania w zabawach i sytuacjach zadaniowych
3. Doskonalenie umiejętności reagowania na zmianę tempa w muzyce
4. Doskonalenie sprawności umysłowych: spostrzegania, klasyfikowania, porównywania
Cele szczegółowe:
- dziecko potrafi rozpoznać dinozaura na ilustracji
- dziecko umie ruchem i gestem naśladować dinozaura
- dziecko swobodnie wypowiada się na określony temat
- dziecko zgodnie współdziała z innymi dziećmi podczas zabawy badawczej
- dziecko prawidłowo reaguje na polecenia nauczyciela
Metody pracy:
- słowna
- czynna
- aktywizująca
Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca prowadzona z całą grupą
Środki dydaktyczne:
Piosenka „Dziwne pytania o dinozaury” - Śpiewające Brzdące, ilustracje przedstawiające różne dinozaury, muzyka o zmiennym natężeniu i brzmieniu, szarfy, płaski szkielet dinozaura wykonany z masy solnej na kartonie i przysypany piaskiem, pędzelki, karty pracy z 4 wizerunkami dinozaurów różnej wielkości.
Przebieg zajęć
1 .„Dziwne pytania o dinozaury” Śpiewające Brzdące – słuchanie piosenki, wprowadzenie do tematu
2. Oglądanie ilustracji przedstawiających różne dinozaury – dyskusja na temat ich wyglądu, cech wspólnych, pożywienia, rozmnażania. Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej dzieci. Rozwijanie umiejętności swobodnej wypowiedzi na określony temat.
3. „Spacer dinozaurów” – zabawa ruchowo-naśladowcza. Nauczyciel włącza muzykę o różnym brzmieniu, która tempem i brzmieniem sugeruje dzieciom ruchy dinozaurów – cięgnie i powolne (można tupać i ryczeć otwierając szeroko buzię).
4. „Złap dinozaura za ogon”- zabawa bieżna. Każde dziecko ma szarfę wetknięta z tyłu za ubranie jako ogon. Na sygnał dzieci maja za zadanie zebrać jak najwięcej szarf, jednocześnie broniąc swojej.
5. „Paleontologiczne wykopaliska” – dzieci wspólnie za pomocą łopatek i pędzelków mają za zadanie odnaleźć i odkopać szkielet dinozaura.
6. Karty pracy – dzieci wycinają cztery kwadraty z wizerunkiem dinozaura, przeliczają je, następnie wskazują który dinozaur jest największy, a który najmniejszy , a na koniec układają karty od najmniejszego do największego.