Scenariusz zajęć rewalidacyjno – wychowawczych
Temat zajęć: „Powitanie zimy” –usprawnianie percepcji słuchowej.
Opracowanie i prowadzenie zajęć: Katarzyna Gumowska, Sylwia Szustek
Data: 18.12.2018
Uczestnicy: czworo dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim.
Cele ogólne:
- usprawnianie kanału słuchowego
- pobudzanie ukierunkowanej aktywności dziecka,
- rozbudzanie poczucia sprawczości,
- poszerzenie zakresu doświadczeń zmysłowych poprzez odbiór bodźców wzrokowych, słuchowych i dotykowych
- wdrażanie do współpracy z nauczycielem,
- wydłużanie czasu koncentracji uwagi na działaniu,
- budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa,
- wdrażanie do zachowań społecznych – umiejętności czekania na swoją kolej,
- rozwijanie zdolności komunikacyjnych,
- usprawnianie małej motoryki.
Cele rewalidacyjne:
- dziecko poznaje różnorodne bodźce słuchowe,
- doskonali umiejętności lokalizowania źródła dźwięku,
- koncentruje uwagę na działaniu, które ma wykonać,
- reaguje na swoje imię,
- czeka na swoją kolej,
- zdejmuje chustę z głowy,
- reaguje na bodźce słuchowe,
- reaguje na kontrastowe bodźce termiczne,
- współpracuje z nauczycielem w czasie wykonywania pracy,
- doskonali motoryką małą,
- usprawnia koordynację wzrokowo – ruchową,
- usprawnia koordynację słuchowo – ruchową.
Metody pracy:
• Oparte na praktycznym działaniu,
• Oparte na słowie - objaśnianie
• Stymulacja polisensoryczna - elementy Porannego kręgu,
Formy pracy:
• Zbiorowa,
• Indywidualna.
Środki dydaktyczne: świeczka, olejek miętowy, oliwka,słoiki, instrumenty muzyczne (trójkąt, dzwonki, bębenek, tamburyno), guma do skakania, herbata miętowa, płyta z muzyką relaksacyjną, chusta, płyta z piosenkami dla dzieci, lód, miski, piasek, makaron, zabawki dźwiękowe, odtwarzacz CD, słuchawki, chusta animacyjna.
Przebieg zajęć:
1. Zapalenie lampki zapachowej (mięta).
2. Powitanie dzieci piosenką i jednoczesny masaż dłoni oliwką zapachową (mięta)
Witaj.............., /2x
Jak się masz? /2x
Wszyscy Cię lubimy /2x
Bądź wśród nas /2x
3. Przelewani wody ze słoika do słoika, pokropienie dłoni i głowy dziecka wodą.
4. Demonstrowanie instrumentu muzycznego – trójkąt. Gra nauczyciel
a następnie z pomocą każde dziecko.
5. Krótkie opowiadanie o danej porze roku (zimie)
Demonstrowanie dzieciom wody w stanie stałym– zwrócenie uwagi dzieci na kolor, twardość, temperaturę lodu.
6. Zabawa przy piosence „Zima, zima...” – dzieci z pomocą nauczyciela dzwonią
dzwoneczkami w czasie refrenu piosenki.
7. Zabawa „Gdzie jest...”
- zakładanie chusty na głowy dzieci,
- dziecko zdejmuje chustę z głowy,
- chowanie dzieci w hula – hop z przyczepionymi paskami białej bibuły.
8. Zabawa z gumą do skakania w wysyłanie informacji.
9. Zastosowanie bodźców smakowych – herbata miętowa.
10. Gaszenie lampki zapachowej.
11. Poznawanie dźwięków instrumentów muzycznych takich jak dzwonki, bębenek, trójkąt, tamburyno
- demonstrowanie dźwięku przez nauczyciela,
- próby samodzielnego wydobywania dźwięków z instrumentów przez wychowanki (lub z pomocą nauczyciela) przy muzyce,
- słuchanie dźwięków: cichy, głośny.
12. Słuchanie odgłosów płynących z otoczenia z odtwarzacza CD i przez słuchawki
13. Szukanie ukrytych zabawek dźwiękowych.
14. Podążanie wzrokiem za źródłem dźwięku, odwracanie głowy w kierunku dźwięku.
15. Szukanie ukrytych dzwoneczków w piasku, makaronie itd.
16.Zabawy z chustą animacyjną przy muzyce.
17.Sprzątnięcie miejsc pracy.
18. Odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej.
19. Przygotowanie do odjazdu:
- zmiana obuwia – rozpinanie i zapinanie rzepów, zdejmowanie butów,
- zakładanie okryć wierzchnich – kierowanie rąk w rękawy, zasuwanie suwaka.
20. Zakończenie zajęć i pożegnanie.