X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43189
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy ruchowe w matematyce

Scenariusz zajęć ruchowych w grupie dzieci 5 letnich

Opracowanie i realizacja: Joanna Głos – Podgrodzka
Temat: „ Przygody w Figurlandii”
Program edukacji przedszkolnej M. Kwaśniewska, W. Żaba – Żabińska „Nasze przedszkole”
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych; rozwijanie umiejętności dostrzegania i rozumienia rytmów, układanie prostych obrazków z figur geometrycznych. Uczestniczenie w zabawach wymagających prostych form współdziałania oraz z elementami rywalizacji Zachęcania do aktywnego uczestniczenia w zabawach ruchowych
Rodzaje aktywności:
- społeczna,
- zdrowotna i fizyczna,
- matematyczna
Cele ogólne:
- utrwalenie znajomości figur geometrycznych – koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt
- doskonalenie umiejętności przeliczania
- rozwijanie umiejętności posługiwania się pojęciami: najmniejszy, większy , największy
- odwzorowywanie obrazka z figur geometrycznych według wzoru
- przestrzeganie zasad i reguł gier i zabaw
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozpoznaje figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt)
- rozróżnia cyfry w zakresie 1-9
- układa obrazek z figur geometrycznych
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych reagując na umówiony sygnał
Metody pracy:
- czynnościowa- zadań stawianych do wykonania
- słowna – instrukcja słowna
- oglądowa- pokaz ćwiczeń
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne: sylwety figur geometrycznych różnej wielkości i w różnych kolorach, cyfry, pachołki, obrazek z figur, kartony, klej, płyta CD z nagraniem, kolorowe wagoniki z cyframi 1-9

Przebieg zajęć:

1. W klasie dzieci losują emblematy figur , które umieszczają na koszulkach.
Wyjście do sali gimnastycznej
2. Powitanie dzieci wierszykiem:
„Ręka lewa, ręka prawa,
Tutaj głowę mamy.
Prawa noga, lewa noga,
Kolan dotykamy.
Oko lewe, oko prawe
Między nimi nosek.
Prawą rękę ci podaję
i do tańca proszę.”
3. „Jedzie pociąg”- dzieci tańczą do piosenki jedzie pociąg, nauczycielka pokazuje kolejno jakie figury wsiadają do pociągu i jada po sali. Kiedy wszystkie dzieci biorą już udział w zabawie rozpoczyna się wysiadanie na stacjach w „Figurlandii”
4. „W Figurlandii”- dojechaliśmy do Figurlandii, jest to kraina , która jest podzielona na 4 części. W każdej z nich mieszkają inne figury geometryczne- w pierwszej kwadraty, w drugiej trójkąty, w trzeciej koła a w czwartej prostokąty. Mieszkańcy każdej części są przekonani że to ich figura jest najlepsza na świecie, dlatego w części trójkątnej wszystko jest trójkątne ( drzewa, zabawki, a nawet chleb), w kwadratowej- kwadratowe, w prostokątnej –prostokątne a w kolistej wszystko jest okrągłe. Niestety, kwadratowe auta nie chcą jeździć na kwadratowych oponach a okrągłe krzesła ciągle się przewracają.
Mieszkańcy są już bardzo zmęczeni dlatego chciałabym prosić was żebyście spróbowali dziś połączyć Figurlandię w jedną krainę, gdzie wszędzie zamieszkają wszystkie figury.
5. „Dwóm tańczyć się zachciało”- dzieci dobierają się dwójkami i tańczą do piosenki, następnie tworzą grupy według kolorów emblematów.
6. „Geometryczne wzory” – drużyny ustawiają się w wyznaczonych miejscach ( przy pachołkach). W przeciwległym końcu sali umieszczony jest wzór z figur geometrycznych(wisi na ścianie), na podłodze znajdują się kartony i luźne figury geometryczne oraz klej. Dzieci ustawiają się w rzędach, na sygnał nauczycielki pierwsze dziecko z każdego rzędu dobiega do kartonu, wybiera figurę pasująca do wzoru i przykleja ją we właściwym miejscu na kartonie. Dzieci kolejno biegną do kartonu, aż cały obrazek zostanie odwzorowany. Wygrywa drużyna która jako pierwsza bezbłędnie ukończy układanie wzoru.
7. „Których więcej”- dzieci swobodnie spacerują po sali, na sygnał nauczycielki ustawiają się w wyznaczonych miejscach zgodnie z kolorem emblematu na koszulce, następnie szybko przeliczają ilość osób i podnoszą do góry właściwą cyfrę. Osoba z drużyny przeciwnej sprawdza poprawność wykonania zadania.
8. „Wagony z cyferkami”- na podłodze leżą kolorowe wagoniki, na każdym z nich znajduje się cyfra z zakresy 1-9. Dzieci spacerują swobodnie po sali, ostrożnie omijając wagoniki, na sygnał nauczyciela podnoszą najbliższy wagonik i rysują na nim tyle figur ile wskazuje cyfra. Następnie umieszczają wagonik za lokomotywą we właściwym kolorze.
9. „Najmniejszy- największy”- dzieci w grupach z poprzedniego zadania (wg. koloru wagoników) ustawiają się przy pachołkach, po przeciwnej stronie leżą luźne figury. Dzieci kolejno podbiegają, losują figurę i wracają na koniec rzędu, następnie ustawiają się tak aby figury, które trzymają były ułożone od najmniejszej do największej.
10. „Odtwórz rytm”- zadaniem dzieci jest odtworzenie rytmu pokazanego przez nauczyciela (ustawiają się zgodnie ze wzorem według emblematów na koszulkach)
11. Czynności porządkowe.
12. Pożegnanie piosenką „Raz, dwa, trzy, cztery, stoję nieruchomo”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.