X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43188
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenny krokus - scenariusz zajęć dla dzieci 6 letnich

Scenariusz zajęć edukacyjnych
w grupie dzieci 6-letnich w dniu 20.03.2019

Prowadząca: Joanna Głos-Podgrodzka
Temat: Wiosenny krokus
Cele ogólne:
• utrwalenie dotychczas zdobytych wiadomości na temat wiosny,
• zapoznanie z wybranymi kwiatami chronionymi i miejscem ich występowania w Polsce
• rozwijanie umiejętności w trakcie działań indywidualnych oraz grupowych
Cele operacyjne:
Dziecko
• rozpoznaje i nazywa zwiastuny wiosny
• rozpoznaje i nazywa wybrane kwiaty chronione
• wskazuje na mapie omówione miejsce występowania krokusów
• uczestniczy w zabawie ruchowej
• współdziała w zespole

Metody:
• czynna – zadań stawianych dziecku,
• słowna – rozmowa, objaśnienie, zagadki
• percepcyjna – obserwacja, pokaz
Formy: grupowa, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
Tekst opowiadania „Wiosenny krokus”, sylwety elementów jesiennych, zimowych i wiosennych, zdjęcia kwiatów wiosennych z podpisami, „puzzle” wykonane z obrazków kwiatów wiosennych, sylwety bohaterów opowiadania, mapa konturowa Polski, kolorowy papier, rolki tekturowe, klej, nożyczki, magnetofon, płyta CD.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci, wprowadzenie do tematu zajęć.
2. „Co nie pasuje do wiosny?”- ćwiczenie spostrzegawczości i umiejętności kojarzenia podczas wyszukiwanie ukrytych w klasie kartoników z ilustracjami, dzielenie ich na pasujące i niepasujące do wiosny.
3. Krótka rozmowa z dziećmi w formie „prawda czy fałsz?” na temat pór roku: Nauczyciel podaje informacje, a dzieci podnoszą w górę zieloną karteczkę jeśli informacja jest ich zdaniem prawdziwa:
• Jutro będzie pierwszy dzień wiosny.
• Wiosną do Polski przylatują bociany z ciepłych krajów
• Zimą jeździmy na wakacje i kąpiemy się w morzu
• Zimą lepimy bałwana
• Wiosną kolorowe liście spadają z drzew
• Jesienią zbieramy grzyby i kasztany
• Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty
4. „Wiosenny Krokus”- zapoznanie dzieci z treścią opowiadania, wypowiedzi dzieci na temat wydarzeń przedstawionych w tekście, zapoznanie z pojęciem rośliny chronione.
5. „Dolina krokusów”- zaprezentowanie ilustracji przedstawiających dolinę krokusów w Tatrach, umieszczenie sylwety krokusa na mapie konturowej Polski.
6. „Wiosenne kwity”- układanie w małych grupach obrazków z części. Czytanie podpisów. Omówienie nazw i wyglądu pierwszych wiosennych kwiatów: przebiśnieg, krokus, sasanka,
7. „Krokusy na górskiej łące”- zabawa ruchowa z podziałem na role. Dzieci losują sylwetę postaci z opowiadania „Wiosenny krokus”. Dzieci krokusy, zajmują wyznaczone miejsce; w czasie, gdy gra muzyka zadaniem piesków jest ochrona krokusów, owce, zające i niedźwiadek starają się dostać na kwiatków. Na przerwę w muzyce zamiana ról. Zwracamy uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas zabawy.
8. Praca plastyczna- „Krokus”- omówienie sposobu wykonania pracy, zachęcanie do dbania o estetykę pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.