Scenariusz zajęć dla dzieci 4 – letnich
„W poszukiwaniu wiosny”
Blok tematyczny: Wiosenne przebudzenie
Temat dnia: „W poszukiwaniu wiosny”
Cele ogólne:
• Rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów ze wzgl. na jakość.
• Dostrzeganie rytmu w ciągu ułożonych przedmiotów.
Cele operacyjne:
dziecko
• Klasyfikuje kwiaty wg. gatunku i koloru,
• Dostrzega rytm w ciągu ułożonych przedmiotów,
• Odgaduje zagadki
• Wypowiada wiersz z równoczesnym pokazywaniem,
• Doskonali aparat mowy,
• Reaguje na polecenia i znaki umowne,
• Liczy sylwety kwiatów i układa ich parami,
• Potrafi współpracować w grupie,
• Bawi się chustą animacyjną, reaguje na wydawane komendy,
Formy pracy:
• Indywidualna
• Grupowa
Metody pracy:
• Czynna
• Słowna
• Oglądowa
Pomoce: chusta animacyjna, piłka, płyta CD, ilustracje kwiatów, roślin zwierząt polnych, treść zagadek,
Przebieg zajęć:
1. Piosenka „Maszeruje wiosna”
2. Powitanka - Recytacja wiersza z równoczesnym pokazywaniem.
Dzieci;
Podajemy ręce podają ręce,
i szybko siadamy siadają,
a teraz w kolanka miarowo uderzają w kolanka,
lekko uderzamy,
Zamykamy oczy zamykają oczy,
równo zaklaszczemy z paluszkiem na buzi siedzą na dywanie.
i przez chwilę w ciszy
wszyscy odpoczniemy.
3. N. pyta Jaką mamy teraz porę roku?
- czym charakteryzuje się ta pora roku?
4. N. pokazuje ilustracje 4 pór roku i prosi chętne dziecko z pośród tych obrazków wybierz te które pasują do wiosny.
(będzie tam też zima, jesień, elementy, ubrań, kwiaty ptaki, żabki.)
5. Wybierz elementy pogody jakie pasują do wczesnej wiosny? (śnieg, deszcz, wiatr, błyskawice, grad, słonce, chmury).
6. „Spotkanie z wiosną instrumentacja wiersza B. Formy. (N rozdaje rysunki zwierząt tym dzieciom, które będą grać na instrumentach)
Wszystkie dzieci
Ciepły wietrzyk powiał dzisiaj – (część dzieci nabierają powietrze nosem i wypuszczają
ustami – dmucjąc naśladują wiatr).
Wszystkie dzieci
Kap, pap, deszcz wiosenny pada – lekko stukają palcami o podłogę.
III grupa (trójkąty – ptaki)
Słychać jak śpiewają ptaki - dzieci delikatnie wygrywają dźwięki na trójkącie.
Wszystkie dzieci
Pachną kwiaty, rośnie trawa – (Przechodzą do przysiadu, naśladują wąchanie kwiatów, są
cebulkami, unoszą ręce w górę, otwierają i zamykają ręce
kwiat kwitnie i zamyka się)
Wszystkie dzieci
Słonko rano wcześnie wstaje – ( dzieci przeciągają się)
Kastaniety
Promyki swe wysyła - (dz. potrząsają tamburynem)
Bębenki
Już pracują mrówki w lesie - (dz. miarowo uderzają w bębenki).
Miło z wiosną dzień zaczynać – (wszystkie dzieci miarowo klaszczą).
7. Chomik szuka wiosny autor: Mateusz Galica
Pewnego dnia mały Chomik obudził się w swojej norce na skraju lasu. Ziewnął, przeciągnął się, przetarł oczy łapką wyszedł z norki, szukać wiosny.
- Zimno - mruknął zaspany Chomik.
Rozejrzał się dookoła, ale wiosny nigdzie nie było.
Na gałązkach wierzby siedziały małe puchate wierzbowe kotki.
- Co robicie tak wysoko? - spytał Chomik.
- Rośniemy, rośniemy - zawołały wierzbowe kotki.
- A wiosny nie widziałyście? – spytał Chomik.
Ale właśnie nadleciał wiatr, wierzba zaszumiała gałązkami i Chomik nie usłyszał co mówią wierzbowe kotki.
Poszedł więc dalej. Świeciło słonko, a po niebie przepływały małe chmurki.
- Halo - zawołał do nich Chomik. - Czy nie widziałyście wiosny?
A wtedy jedna chmurka zasłoniła słońce i na Chomika spadły krople deszczu.
- Brr...- skulił się Chomik przy ziemi i zobaczył małe, białe kwiatki.
- Może wy widziałyście wiosnę? - zapytał, ale kwiatki były malutkie i jeszcze nie potrafiły mówić.
Chomik poszedł dolej szukać wiosny.
W górze między drzewami fruwały ptaki. Były bardzo zajęte, bo zbierały gałązki i wiórki na budowę gniazd.
- Może wy wiecie, gdzie jest wiosna? - zawołał Chomik, ale ptaki śpiewały, ćwierkały, gwizdały i nawet nie słyszały głosu Chomika.
- Muszę iść dalej, tuta jeszcze nikt wiosny nie spotkał - mruknął do siebie.
Aż wreszcie Chomik doszedł na łąkę, a tam na długich nogach stał pan bocian. Chomik zadarł wysoko głowę i przyjrzał się boćkowi. Jego nawet nie warto pytać o wiosnę, jest taki zmarznięty, że aż nos i nogi ma czerwone. A bocian też przyjrzał się Chomikowi i zaklekotał:
- Coś podobnego! - Ta żaba cała ubrana jest w ciepłe futerko, a ja myślałem, że już wiosna - i odleciał.
A Chomik powędrował dalej szukać wiosny ...
autor: Mateusz Galica
Wprowadzenie dzieci w tematykę wiosenną. Słuchanie opowiadania pt. „Jak chomik szukał wiosny” ilustrowanego obrazkami.
8. Rozmowa na temat opowiadania:
• Dlaczego chomik wybrał się na spacer?
• O czym rozmawiał z wierzbowymi kotkami?
• Czy chmurki widziały wiosnę?
• Później chomik zapytał kwiatki, ale one były zbyt małe nie potrafiły mówić.
• Czy ptaki udzieliły chomikowi odpowiedzi na pytanie? Czy widziały wiosnę? (Nie, ponieważ były zbyt zajęte)
• Dlaczego chomik nie spytał bociana o wiosnę ?
• Co myślał bocian o chomiku?
9. Na wiosnę często pada deszcz zaśpiewajmy deszczową piosenkę. Piosenka „Deszczowa orkiestra”
10. Dzieci rozwiązują zagadki. Zagadki o mieszkańcach łąki:
W czerwonych butach po łące chodzę
Czasem przystanę na jednej nodze(bocian)
Tu cytrynek, tam paź królowej
Wszędzie piękne, kolorowe
Lekko unoszą się nad łąką
Gdy tylko zaświeci słonko (motyl)
Skaczą po łące, pływają w wodzie.
Z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie. (żaba)
W kropki mam spódnicę,
chętnie zjadam mszyce. (biedronka)
Że jest w ogródku łatwo zgadniecie,
Skrył się, lecz widać kopczyki ziemi. (kret)
Ma żółte i czarne paseczki,
lata nad łąką i głośno bzyczy
kiedy grzeje słonko. (pszczoła)
Nie liść – a na łące i zielony
Nie zegar – a cyka jak szalony.
Nie w stajni skacze wolny.
Już wiem! – to .... (konik polny)
Piosenka „Motylek tu- motylek tam”
11. Piosenka „Do dzieciaków przedszkolaków przyszła wiosna
12. Zadania - chomik wyrusza szukać wiosny. P Wiosna niesie w koszyku kwiaty, dzieci nazywają kwiaty ( np. gałązka jabłoni, chiacynt, tulipan, storczyk, ....)
Zad. 1 Znajdz po jednym tulipanie wg koloru; czerwony, różowy, żółty. Ułóż je i policz. Ile razem masz tulipanów ? Wskaż liczbę na palcach.
Zad. 2 Odszukaj wśród kwiatów krokusy biały i fioletowy. Ułóż je za tulipanani. Policz ile jest wszystkich kwiatów?
Zad. 3 Powiedz, których kwiatów jest mniej, a których więcej.
• Wiatr zdmuchną jeden kwiatek – Ile kwiatów zostało?
• Z pozostałych kwiatków wiatr zdmuchnął jeszcze dwa. Ile kwiatków zostało?
Zad 4 żabki wyszły nad staw: Ułóż żabki w kolejności od najmniejszej do największej i odwrotnie.
Zad. 5 Kto mieszka na wiosennej łące wybierz te zwierzątka (bocian, żabka, biedronka, motyl, konik polny, myszka polna, mrówka, ptaki, gąsienice) (dla zmylenia dać wiewiórkę, niedźwiedzia, lisa, ryby)
Zad 6. Jesteśmy na łące fruwamy jak ptaszki, chodzimy jak bocian unosząc nogi do góry, skaczemy jak żabki,
Zad. 7. Na łące pięknie pachną kwiaty - wąchamy je, oddychamy – wciągamy powietrze nosem wypuszczamy ustami dając ręce w dół.
Zad. 8 Zabawy na łące:
• biegamy po łące,
• w rozkroku wymachy ramion, (w przód i tył, za siebie – motyle przygotowują skrzydła do lotu)
• robimy wiatraczki,
• zbieramy kwiaty.
13. Piosenka „Królewna wiosenka”
14. Znależliśmy wiosnę - zabawy z chustą animacyjną do melodii „Królewna wiosenka”
• dzieci poruszają się przy chuście w prawą stronę, potem w lewą.
• zamieniamy się kolorami czerwony z czerwonym pod chustą przelatują na drugą stronę i tak pozostałe kolory.
• Jaskółki dziewczynki, później chłopcy biegają wokół chusty na hasło deszcz wbiegają pod parasol.
• Stukamy delikatnie w chustę, deszcz, potem mocniej.
• Mały wiatr poruszamy chustą w różnym tempie, (burza).
• Robimy parasol.
• Piosenka do zabawy z chustą.
15. Dzieci wraz z rodzicami wykonują motyla z rolki papieru toaletowego i kolorowe skrzydła.
16. Ewaluacja; Jeśli zajęcia się podobały dajemy słoneczko, jeśli nie chmurkę rodzice przyczepiają na tablicy.
17. Wystawa prac plastycznych.