Scenariusz zajęć w gr dzieci 5 – letnich.
Blok tematyczny: Na wsi
Temat dnia: Od jajka do kury
Cele ogólne: Poznanie zwierząt w gospodarstwie – kury, ogólne informacje.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Potrafi słuchać czytanego tekstu i wypowiedzieć się na jego temat.
• Buduje zdania złożone.
• Wie, że należy słuchać dorosłych.
• Bawi się zgodnie, potrafi współdziałać w grupie.
• Potrafi naśladować odgłosy zwierząt.
• Wie gdzie mieszkają kury, jak się wylęgają, co jedzą.
• Pozyskało wiedzę o pracy w gospodarstwie i hodowli drobiu.
• Potrafi wykonać prace plastyczną i stworzyć kurczaka z wyciętych kółeczek.
• Wykonuje eksperyment i potrafi wyciągnąć trafne wnioski.
Formy pracy:
Zbiorowa
Indywidualna
Metody pracy:
Słowne – Rozmowa, opowiadanie, metoda żywego słowa,
Oglądowe – pokaz, przykład,
Czynne – zadań, kierowanie aktywnością dziecka.
Pomoce; powitanka B. Gawrońskiej, tekst zabawy „Rolnik siał dolinę”, Piosenka „Stary Donald farmę miał”, „Jajo” wiersz J. Brzechwy, piosenka „Kurczątka” , jajka ze styropianu, 2 łyżki drewniane, pojemnik lub kosz hula-hop, baloniki dmuchane, 2 szklanki z wodą sól, 2 jajka surowe, piłeczki lub woreczki gimnastyczne do rzutu do pojemnika.
Przebieg zajęć
Poranek
1. Powitanka wg Beaty Gawrońskiej
Podaj mi rękę, podaj mi drugą
W kółku obróćmy się.
Skoczmy wysoko,
klaśnijmy w dłonie,
tak przywitajmy się.
2. Zabawa ruchowa „Praca rolnika”. Dzieci biegają po sali naśladują różne czynności jakie wykonuje rolnik np. jedziemy ciągnikiem – orzemy ziemię, ciągnik warczy tr, tr, tr, siejemy zborze, okopujemy grządki, sadzimy ziemniaki, plewimy ziemniaki, zbieramy ziemniaki, kosimy trawę itp.
3. Zabawa ze śpiewem „Rolnik siał dolinę”.
4. Śpiewanie piosenki „Stary Donald farmę miał”
5. Rozmowa n/t hodowli drobiu. Co na wsi gospodarz oprócz uprawy ziemi robi i dlaczego? Jakie korzyści daje ma gospodarz z hodowania kur (pióra na poduszki, mięso i jajka do jedzenia)
Zajęcia właściwe
6. „Jajko” – słuchanie wiersza Jana Brzechwy
Było sobie jajko mądrzejsze od kury.
Kura wyłazi ze skóry,
Prosi, błaga, namawia: „Bądź głupsze!”
Lecz co można powiedzieć, kiedy się ktoś uprze?
Kura martwi się bardzo i nad jajkiem gdacze.
A ono powiada, że jest kacze.
Kura prosi serdecznie i szczerze:
„nie trzęś się, bo będzie nieświeże”.
A ono właśnie się trzęsie
I mówi, że jest gęsie.
Kura do niego zwraca się z nutką.
Że jajka łatwo się tłuką.
A ono powiada, że to bajka.
Bo w wapnie trzyma się jajka.
Kura czule namawia: „Chodź to cię wysiedzę”.
A ono ucieka na miedzę,
Kładzie się na grządkę pustą
I oświadcza, że będzie kapustą.
Kura powiada: „Nie chodź na ulicę,
Bo zrobią z ciebie jajecznicę”.
A jajko na to najbezczelniej:
„Na ulicy nie ma patelni”.
Kura mówi; „Ostrożnie! To gorąca woda!”
A jajko na to; „Zimna woda! Szkoda!”
Wskoczyło do ukropu z miną bardzo hardą
I ugotowało się na twardo.
7. Rozmowa n/t wiersza. Kto występował w wierszu? Dlaczego kura pouczała jajko? Czy to jajko było grzeczne, dobrze wychowane? Czy jajko było mądrzejsze od kury? Dlaczego należy słuchać dorosłych? Czy znacie innych mieszkańców podwórka, którzy wykluwają się z jajek? (wszystkie ptaki nieloty tj. kaczki, gęsi, indyki, perliczki, kury domowe i liliputki)
8. Do czego służą jajka, co robi się z jajek?
9. Eksperyment z jajkiem. N. przygotowuje dwie szklanki z wodą. Do jednej szklanki wrzuca jajko (Jajko opada na dno szklanki) do drugiej szklanki dodaje soli, coraz to więcej (jajko unosi się do góry). Rozmowa n/t eksperymentu, zachowania się ciał stałych w roztworze solnym. N. nawiązuje do praw fizyki – unoszenia się na wodzie morskiej np. ciężkich statków.
10. „Kurnik” – zabawa dydaktyczna. Gdzie mieszkają kury? Jak nazywa się kurza mama? (kwoka) Jak nazywa się tata (kogut), a jak dzieci ?(pisklęta)
11. Skąd biorą się pisklęta?
12. Mama kwoczka szuka zaginione kurczątko - zabawa słuchowa. Dz. siedzą w kółeczku z zakrytą rękami buzią, jedno z nich wydaje dźwięk pi, pi... Mama kwoka ma go rozpoznać po głosie. Dalej następuje zmiana inne dziecko zostaje kwoczką.
13. Co znaczy powiedzenie idę spać z kurami?
14. Opowiadanie o kurniku – N. prosi by dzieci wskazały jakie odgłosy wydają poszczególne zwierzęta gospodarskie tj. (kogut, kury, kaczki, gęsi) i aby wypowiadały je podczas czytanego tekstu. N. czyta;
Był poranek. W kurniku dało się słyszeć donośny głos koguta; kukuryku... - wstawać śpiochy zawołał. Rozbudzone kury zaczęły przeciągać się na grzędach gdacząc między sobą; ko,ko...Powoli cały kurnik rozbudzał się do życia. Zrobiło się wielkie zamieszanie; gęś( gę, gę) kłóciła się nie wiadomo o co z dwiema kaczkami (kwa, kwa..) Na dodatek zbudziły się wyklute przed dwoma dniami, malutkie kurczątka, które głośno wołały, że są głodne (pi, pi, pi). Na szczęście mama kwoka dosłyszała dochodzące z podwórka wołanie gospodyni (tiu, tiu, cip, cip) wzywające na śniadanie. Na to wezwanie i kogut; (kukuryku), kaczki (kwa, kwa), gęsi (gę, gę), kury (ko, ko) oraz pisklęta (pi, pi) zgodnie wyszły na podwórko. Wszyscy zajadali się smakołykami, które przyniosła gospodyni. Najedli się do syta i zaczęli odchodzić jedno po drugim w różne strony podwórka. I tak wszystkie zwierzęta żyły razem na jednym podwórku dzień po dniu.
15. Co jest pożywieniem kur? (ziarna zbóż, tj. pszenica, żyto, owies, ziemniaki, jarzyny, skorupki z jaj, okruszki chleba, robaczki)
16. Zabawa przy piosence pt. „Kurczątka” – dzieci tworzą koło, to kurnik i wylatują dziurkami z kurnika na podwórko.
17. Liczenie jajek –
Kura zniosła rano 2 jajka, w południe znów 2 . Ile razem zniosła kura jajek?
Kury w kurniku zniosły 6 jajek, gospodyni wzięła 3. Ile jajek zostało w kurniku.
W kurniku były 4 jajka kura zniosła jeszcze 4, Ile jajek było razem?
W kurniku kury wczoraj zniosły 5 jajek, gospodyni zabrała 5 jajek do ciasta. Ile jajek zostało teraz w kurniku?
18. Dmuchanie piórek - ćwiczenia oddechowe.
19. Bieg z jajkiem na łyżce – (jajko może być styropianowe lub piłeczka ping – pongowa.
20. Rzut jajkiem do celu. Dzieci ustawiają się w linii i rzucają piłeczką (jajkiem) do wyznaczonego celu. Wygrywa ta drużyna, która wrzuci najwięcej piłeczek.
21. Zabawa „Baloniku mój malutki...”. Po skończonej zabawie N. nawiązuje do jajka, do jego cienkiej skorupki, że jest kruch i pęka, dlatego trzeba ostrożnie obchodzić się z jajkiem.
22. Podrzucanie balonem tak aby nie upadł.
23. Taniec z balonami. N. włącza piosenkę. Para tańczy z balonikiem tak, aby on nie upadł i nie był zgnieciony przytulając go do brzucha i do czoła. Wygrywa ta para, która nie upuści balonu, oraz tak, aby balon nie pęk.
24. Zawody zręcznościowe – przekazywanie balonika podając sobie górą z ręki do ręki i dołem przez tunel zrobiony między nogami.
25. „Złap głoskę j” - zabawa słuchowa. Jaka głoska zaczyna się wyraz jajko?
Wymień inne wyrazy na głoskę „J”. Jaka głoska kończą się te wyrazy? Dz. podają różne wyrazy zaczynające się głoska „J”.
26. Poznanie litery „J” wodzenie palcem w powietrzu i po śladzie z równoczesną recytacją wiersza.
Jedno jajo w koszu,
Drugie zaraz będzie.
Mama kura głośno gdacze
Wysoko na grzędzie.
27. Tworzenie kurczaka z różnej wielkości kółek. Naklejanie elementów, dorysowanie dziobka i nóżek.