Scenariusz zajęć dzieci 4-letnie
Blok tematyczny: Jesienią w lesie.
Temat dnia: „Leśne śpiochy”.
Cele operacyjne:
• Poznanie życia leśnych zwierząt, oraz tego jak przygotowują się do zimy.
• Integracja dzieci w zabawie, a także poprzez zabawę umiejętność naśladowania leśnych zwierząt.
Cele operacyjne:
• Dziecko wie jak niedźwiedzie i borsuki przygotowują się do zimy,
• Potrafi naśladować odgłosy wydawane przez niektóre leśne zwierzęta,
• Wie w jaki sposób poruszają się omawiane leśne zwierzęta,
• Potrafi integrować się w zabawie z innymi,
• Potrafi skupić uwagę na czytanym tekście i rozmawiać na temat tekstu.
Formy pracy:
• Grupowa
• Indywidualna
Metody pracy:
• Czynne – samodzielnych doświadczeń, kierowanie własna aktywnością dziecka.
• Oglądowe – przykładu
• Słowne- żywego słowa, rozmowa, opowiadanie
Pomoce: Obrazek niedźwiedzia, borsuka, gawry, nory, napisy do czytania globalnego: gawra, nora, karton z konturem niedźwiedzia, brązowa farba, obrazki ze zwierzętami pocięte na części, klej, pędzle, kartki.
Miejsce zajęcia: sala przedszkolna gr. „Pszczółki”
Przebieg zajęć
Poranek:
1. Zabawy kołowe „Stary niedźwiedź” zabawa ze śpiewem.
2. „Gdzie jesteś języczku” wiersz Grażyny Waśkiewicz – gimnastyka buzi i języka. Usprawnienie narządu mowy
Gdzie jesteś języczku?
Gdzie jesteś języczku?
Jestem w prawym policzku. Dzieci wypychają językiem prawy policzek.
Gdzie się ukryłeś teraz, języczku?
Jestem w lewym policzku. Dzieci wypychają czubkiem języka lewy policzek.
Znów cię nie widzę, choć ruch twój śledzę.
Teraz za górna wargą siedzę. Dzieci z zaciśniętymi ustami wypychają czubkiem
języka górna wargę.
3. „Leśne drzewa” – zabawa organizacyjno- porządkowa. Dzieci swobodnie biegają po sali w rytmie wyznaczonym przez N. na tamburynie. Na hasło liście! Dzieci wyciągają ręce w górę. Na hasło igiełki! Przykucają i maszerują nisko.
4. „Dzięcioły” – zabawa bieżna. Dzieci dzięcioły w pozycji przysiadu stukają palcami o podłogę. Na sygnał N. – uderzenie w tamburyno podnoszą się i biegają – odlatują, machając rączkami.
Zajęcia właściwe :
5. „Ukryty obrazek” – na tablicy przypięty jest obrazek niedźwiedzia. Obrazek jest zasłonięty. Nauczyciel odsłania po kawału, zadaniem dzieci jest odgadnąć co przedstawia obrazek. Nauczyciel pokazuje również obrazek borsuka, opowiada o nim (np. borsuk w nocy poluje, a w dzień śpi w norze pod ziemią. Jego sąsiadem często jest lis. Borsuk lubi wszystko jeść : owady, grzyby, owoce, miód z gniazda os i trzmieli). Dzieci z pomocą N. dzielą słowo borsuk na sylaby, wypowiadają sylaby raz głośno, a raz cicho. N. prezentuje słowo Borsuk do czytania globalnego. Rozmowa na temat tego, gdzie śpi borsuk, a gdzie niedźwiedź. Nauczyciel wyjaśnia co to jest gawra. N. umieszcza pod obrazkami napisy do czytania globalnego: nora, gawra.
6. „Zwierzęta szukają pożywienia” – czworakowanie połączone z ćwiczeniami ortofonicznymi. N. dzieli dzieci na zespoły: dziki, zajączki, wiewiórki. Każdy zespół ma swoje hasło; dziki – drum, zajączki – kic, wiewiórki – myk. Dzieci w sadzie podpartym czekają na swoje hasło. N. mówi jedno z nich i odpowiednia grupa porusza się po Sali na czworaka – szuka pokarmu. Poruszają się tak długo dopóki N. nie zmieni hasła. Wtedy dzieci zatrzymują się, udają, że jedzą, a kolejny zespół dzieci czworakuje.
7. Borsuk i niedźwiedź - słuchanie wiersza Franciszka Kobryńczuka.
Borsuk i Niedźwiedź.
Pisał do borsuka
Miś listy uprzejmie.
Bądź u mnie na wigilię.
Miodem cię podejmę!
Borsuk przez okienko
Spojrzał i ziewał .
Jeszcze jesień rankiem
Mgły czepia na drzewach.
Dopiero listopad
wlecze się w szarudze.
Zdrzemnę się troszeczkę,
na święta się zbudzę.
Mruknął niedźwiedź w lesie:
Do świąt cztery mile.
Nim przybędzie borsuk,
Zdrzemnę się na chwilę.
Ale mogę przespać
święta jak mój dziadek.
Teraz stół zastawię
na wszelki wypadek.
Borsuki mnie obudzi,
Kiedy tu przyjedzie,
Mruknął mis i zasnął,
Jak wszystkie niedźwiedzie.
Już i wigilijna
gwiazdka drży i płonie.
Śpia niedźwiadek i borsuk,
Każdy w swojej stronie.
Spogląda noc srebrna
Na niedźwiedzia chatę.
W chacie miód złocisty
pachnie skwarnym latem.
8. N. wyjaśnia niezrozumiałe pojęcia: sadło.
9. Rozmowa na temat wiersza ;
• Kogo zaprosił niedźwiedź na wigilie?
• Borsuk przyjął zaproszenie , ale postanowił wcześniej coś zrobić. Kto powie co?
• Co możecie powiedzieć o niedźwiedziu ?
• Dlaczego zwierzęta nie spotkały się?
• Dlaczego zwierzęta gromadzą sadło?
10. „Dziki na polanie” zabawa z elementami czworakowania. Dzieci swobodnie maszerują po całej Sali, unosząc wysoko kolana – udają sarenki i biegają po łące.
11. „ Zajączki w lesie” - zabawa z elementem skoku. Dzieci robią przysiad podparty. Na hasło; Zajączki! Udają zajęcze skoki, na hasło: Idzie leśniczy! Zatrzymują się i znów skaczą.
12. „grzybobranie” – zabawa z elementem równowagi. Dzieci swobodnie maszerują po sali. Na hasło; Grzybki! Zatrzymują się . Dłonie układają na głowie i stoją chwile nieruchomo – udają grzybki.
13. „Leśne śpiochy” – składanie obrazka z części, naklejanie na karton. Przyklejanie suchego liścia - kołderki dla zwierząt.