Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5 – letnich
Blok tematyczny: Na starej fotografii
Temat dnia: Do czego to służyło?
Cele ogólne:
• Poznanie przedmiotów codziennego użytku z wcześniejszej epoki.
• Poznanie litery „A” , czytanie globalne wyrazu aparat
Cele operacyjne:
Dziecko
• Dziecko poznało zasadę działania i wygląd niektórych przedmiotów z dawnej epoki.
• Zna literę „A” i potrafi odnaleźć ją w jednolitym tekście.
• Słyszy literę „A” w nagłosie, wygłosie.
• Zna zasadę działania aparatu fotograficznego.
• Wie jak dawniej wykonywano zdjęcia.
• Potrafi wyciągać wnioski, na podstawie ilustracji potrafi określić
Formy pracy:
• Indywidualna
• Zbiorowa
Metody pracy:
• Oglądowe
• Słowne
• Praktyczne
Pomoce: Płyta CD piosenka „Podajmy sobie ręce”, Rozruszajmy ręce”, „Dobieramy się parami, pocieramy się noskami”, wiersz Z. Dmitroca „Fotograf”, Wiersz L. J. Kerna „Żyrafa u fotografa”, fotografii starych przedmiotów, gazety z tekstem literowym do wyszukiwania literki „A”, encyklopedia techniki - rysunki starych przedmiotów, ilustracje starych domów.
Przebieg zajęcia :
Poranek
1. Nauka piosenki „Podajmy sobie ręce w zabawie i piosence”
2. Zabawy przy muzyce „Dobieramy się parami, pocieramy się noskami”
3. „Mali badacze” – zabawy badawcze w kąciku przyrodniczym z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych przy pomocy szkieł powiększających.
4. „ Fotograf” – N. czyta wiersz Zbigniewa Dmitroca
Fotograf
Pan fotograf pstryka zdjęcia,
Pstryk i zrobił portret księcia,
Pstryk! Sfotografował ciocię,
Pstryk! I pstryknął zdjęcia w płocie
5. „Fotograf” – zabawa dzieci dobierają się w pary, ustawione są naprzeciwko siebie. Jedna osoba w parze dostaje szarfę, a druga kółeczko gimnastyczne. Na sygnał nauczyciela osoba z szarfą wykonuje śmieszne miny oraz figury, natomiast osoba z kółeczkiem udaje fotografa i robi zdjęcia. Po krótkiej sesji zdjęciowej następuje zmiana.
Zajęcia właściwe
6. „Uwaga zdjęcie” – dzieci biegają swobodnie po sali przy dźwięku tamburyna, na hasło „zdjęcie” zatrzymują się w bezruchu i robią śmieszne pozy.
7. Rozmowa na temat zdjęć. N. pyta:
Dlaczego robimy zdjęcia?
Do czego, po co są nam potrzebne?
8. Słuchanie wiersza „Żyrafa u fotografa” autorstwa Ludwika Jerzego Kerna.
Żyrafa u fotografa
Przyszła pewna Żyrafa
w niedzielę do fotografa.
Czy to pan robi zdjęcia?
Ja.
A ładne są te zdjęcia?
Ba!
I tak sam pan je robi ?
Sam.
A ma pan aby kliszę „
Mam
A nie pęknie ta klisza?
Nie ma mowy.
A objął mnie pan całą?
Nie do połowy.
A co będzie z drugą połową?
Zdejmę osobno.
Czy za te samą cenę?
Nie, za dopłatą drobną.
A na jednym zdjęciu się nie da?
Wykluczone.
To trudno, niech pan robi.
Pstryk!
Pstryk!
Zrobione.
A teraz?
Teraz zlepię te zdjęcia najlepiej jak potrafię.
I wręczę pani za chwilę wspaniałą fotografię.
9. Rozmowa na temat robienia zdjęć. N. pyta:
Kto robi profesjonalne zdjęcia. (tłumaczenie słowa profesjonalne)
Czym fotograf robi zdjęcia.
Jak nazywa się miejsce, gdzie fotograf robi zdjęcia.
10. Rozmowa na temat aparatów fotograficznych. Pokazanie starych zdjęć aparatów. Wyjaśnienie dawnych zasad fotografii, słów tj. ciemnia, klisza, wywołanie zdjęcia. Rozmowa na temat nowoczesnej technologii robienia zdjęć na aparatach cyfrowych.
11. Wprowadzenie monografii litery „A” – (małe i duże) jak aparat. Czytanie globalne słowa aparat. Umieszczenie napisu pod zdjęciem aparatu.
12. Wyszukiwanie małej i dużej litery „A” z tekstu w gazetach.
13. „Co słychać” – zabawa słuchowa. Dzieci siedzą w kole N. rzuca piłkę wymieniając jakiś wyraz zaczynający się głoska „A”. Dziecko określa jaką głoskę słyszy na początku wyrazu i dzieli wyraz na sylaby.
14. N. przedstawia rożne rysunki, zadaniem dziecka jest wyszukanie tych, które zaczynają się głoską „A” oraz ich nazwanie.
15. Nauczyciel wypowiada różne inne wyrazy, które w wygłosie mają literkę „A” – zadaniem dziecka jest usłyszeć wypowiadaną literę i powiedzieć na głos dany wyraz. Róża, kałuża, burza, Ola, Kasia itp. Dla rozróżnienia N. wypowiada inne jeszcze wyrazy.
16. Zabawa ruchowa przy muzyce „Rozruszajmy ręce, rozruszajmy głowy, rozruszajmy nogi”
17. „Do czego służyło” – zabawa dydaktyczna. N. gromadzi sprzęty, które wykonywane były dawniej. Demonstruje rysunki lub stare przedmioty codziennego użytku, np. lampę naftową, stare żelazko z duszą, tarkę do prania, starą pralkę bez elektroniki, stare radio, telewizor, rower. N. opowiada jak używano tych przedmiotów. Zadaje dzieciom pytanie;
Jak myślicie, czy łatwiej ludziom było żyć przedtem, czy teraz?
Dlaczego?
18. Oglądanie ilustracji starych domów oraz ich wyposażenia, porównywanie z nowoczesnym budownictwem.
19. Oglądanie ilustracji w encyklopedii techniki.
20. Rysowanie starej chaty wg inwencji twórczej dzieci.