X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43181
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bezpiecznie w samochodzie. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4 letnich
Blok tematyczny: Na ulicy
Temat dnia: Bezpiecznie w samochodzie

Cele ogólne:
• Bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem, przestrzeganie zasad, reguł obowiązujących na drodze i w samochodzie.
• Utrwalenie zasad bezpiecznego przejścia przez ulicę.

Cele operacyjne:
• Zna podstawowe zasady obowiązujące pasażera i dziecko w czasie jazdy samochodem,
• Wie w jakich miejscach przejść bezpiecznie przez ulicę,
• Wie jak zachować się przechodząc przez jezdnię,
• Potrafi odgadywać zagadki,
• Skupia uwagę na czytanym tekście,
• Nazywa klocki geometryczne (figury), potrafi je określić (zielone, czerwone...cienie, grube)
• Potrafi ułożyć pojazdy z figur geometrycznych.
• Potrafi samodzielnie wykonać pracę

Formy pracy:
• Indywidualna
• Grupowa

Metody pracy:

• Czynne – samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku, kierowanie aktywnością dziecka.
• Oglądowe- pokaz, przykład.
• Słowne – żywego słowa, rozmowy ,opowiadania.

Pomoce: Płyta CD piosenka „Stonoga stop” - tekst zagadek E. Statmuller „Zebra i zebry’, wiersz B Podolskiej „Samochody”, krążki , szarfy.

Przebieg zajęć
Poranek
1. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań – zachęcanie dzieci do zabaw, korzystania z gier planszowych.
2. Zabawy kołowe - piosenka „Kółko graniaste”
„Kółko graniaste”
Kółko, graniaste czworokanciaste;
Kółko nam się połamało
Cztery grosze kosztowało,
A my wszyscy bęc!
3. Zabawy kołowe przy muzyce „Stonoga stop” – piosenka o ruchu ulicznym. Nauka bezpiecznego przechodzenia po pasach. Zabawa ruchowa „Samolot” – odpalanie silnika, zapinanie pasów, lot samolotu, lądowanie i ponowny start.
4. „Zebra i zebra” – rozwiazywanie zagadek Ewy Stadmuller. Rozumienie wieloznaczności słowa zebra. N. czyta najpierw jedną zagadkę, omawia z dziećmi zebrę, podpisuje wyrazem zebra. Potem czyta drugą zagadkę, omawia również, podpisuje. Dzieci powinny zauważyć , że wyrazy są takie same, ale ich znaczenie inne.

Spotkasz ja na Czarnym Lądzie. Podobna do konia,
Koleżanką jest żyrafy, tygrysa i słonia,
Cala w biało- czarne pasy, trawę głównie jadła.
Jeśli zgadłeś, co to jest, no to odpowiadaj! (zebra)

Pierwsza beztrosko po prerii pomyka.
Druga bezpiecznie wiedzie do chodnika (zebra przejście dla pieszych)

Zajęcia właściwe
1. Ćwiczenie schematu ciała orientacji przestrzennej „Lewa noga, prawa noga”. Dzieci maszerują w kole w rytm dowolnej piosenki. W czasie przerwy w muzyce zatrzymują się na obwodzie koła. Śpiewają rymowankę na dowolna melodię, pokazując za N. ruchy i gesty.
Lewa noga, (pokazuje)
Prawa noga (pokazuje)
Jest do przejścia już gotowa.
(4 kroki po obwodzie w prawą stronę i zwrot do środka koła)
Popatrz w lewo, (skręt ciała w lewa stronę)
Popatrz w prawo,(skręt ciała wprawa stronę)
Teraz przejść już możesz śmiało (4 kroki w przód)
2. Czytanie i odgadywanie zagadki.
Choć nóg nie ma,
Szybko pędzi szosą’
To nie nogi, ale koła go niosą. (samochód)
3. N. czyta wiersz B. Podolskiej.

Samochody B. Podolska
Czy znasz marki samochodów,
co ulicą jadą w pędzie?
Ruch dokoła, klakson trąbi,
nagle stop! Oj co to będzie?
Pan policjant ruch wskazuje,
auta stają w równym szyku,
bo na jezdnię wbiegł Krzyś mały
i wywołał tyle krzyku!
Pamiętajcie, wszystkie dzieci,
najpierw patrzcie w lewo, w prawo,
gdy zielone światło świeci,
trzeba iść przez jezdnię żwawo.
Samochody kolorowe:
żółte, bordo i brązowe,
chciałbym wszystkie namalować,
wezmę farby, chcę spróbować!

4. Rozmowa na temat wiersza.
5. „Na ulicy” – zabawa ruchowa. Dzieci są podzielone na dwa zespoły: auta i pieszych. Dzieci – auta otrzymują krążki, dzieci – piesi zakładają szarfy. Na dźwięk grzechotki dzieci – auta jeżdżą po sali w rożnych kierunkach. Na dźwięk trójkąta dzieci – auta stoją w bezruchu, dzieci piesi przechodzą, rozglądając się na boki, następnie dzieci zamieniają się rolami.
6. Bezpieczna jazda – praca z obrazkiem. Omawianie tego, co przedstawia obrazek. Rozmowa na temat bezpieczeństwa podczas jazdy:
 Jak powinien zachowywać się kierowca? (przestrzegać przepisów ruchu drogowego, zwracać uwagę na znaki drogowe, dbać o bezpieczeństwo pasażerów, nie przekraczać prędkości, być trzeźwy)
 Jak pasażer powinien bezpiecznie jeździć samochodem? (zapinać pasy, dziecko powinno mieć odpowiedni do wieku fotelik, odpowiednio umocowany)
7. „Tak czy nie?” – utrwalenie wiadomości o ruchu drogowym. W sali z jednej strony leży obręcz zielona, a po przeciwnej stronie czerwona. W zielonej obręczy jest napis TAK, a w czerwonej NIE: N. Wypowiada zdanie o ruchu drogowym np.: Przez ulice przechodzimy na czerwonym świetle. Jeśli zdanie jest prawdziwe dzieci biegną do zielonej obręczy. Jeśli fałszywe – do czerwonej.
8. „Ida i biegną” – zabawa sensoryczna wg. M. Bogdanowicz. Małe masażyki. Dzieci dobierają się parami i na plecach kolegi wykonują masażyk wypowiadając słowa.

Idą damy na szpileczkach – Dziecko stuka w plecy kolegi lub koleżanki opuszkami palców
Wskazujących.
Idą dzieci w sandałeczkach – Dziecko stuka o plecy kolegi lub koleżanki całą dłonią.
Idą słonie po betonie – Dziecko naciska na plecy kolego lub koleżanki całą dłonią.
A po drogach pędzą konie – Dziecko delikatnie uderza w plecy kolegi pięściami.

9. „Pojazdy „ – zabawa ruchowa. Dzieci biegają po sali swobodnie w rytm tamburyna. Na hasło : Parkujemy! Dzieci dobierają się w pary i stają nieruchomo, dotykając się plecami. Na hasło: Mosty! dzieci dobierają się w pary, kładą na plecach, łącza stopy i unoszą je do góry. Na hasło: Płyniemy! – dzieci dobierają się w pary, stoją jedno za drugim (nogi szeroko), chwytają się za ręce i naśladują wiosłowanie.
10. Układanie pojazdów z figur geometrycznych. N. rozdaje dzieciom mozaikę geometryczną. Zadaniem dzieci jest ułożenie różnych pojazdów tj. (auto, samolot, statek)
11. Rysowanie aut na ulicy, domów, jezdni wg wyobraźni dziecka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.