Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5 – letnich
Blok tematyczny: Moja miejscowość
Temat dnia: W mieście, budynki, sklepy, zawody.
Cele ogólne:
• Poznanie miejskiego życia, rozmowy na temat architektury miast i wsi.
• Poznanie adresu zamieszkania.
Cele operacyjne:
• Potrafi przeliczać, wymienia liczebniki główne,
• Potrafi określić ilość pojęciami (mniej, więcej, tyle samo),
• Analizuje, porównuje, sortuje, grupuje określone przedmioty w zbiory,
• Tworzy makietę miasta z kartonowych pudełek,
• Potrafi zaśpiewać piosenkę,
• Potrafi poprawnie formułować zadania i wypowiedzieć się na temat swego miasta,
• Zgodnie bawi się z grupą,
•
Formy pracy:
• Indywidualna – grupowa
• Grupowa - jednolita
Metody pracy:
• Czynne – samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń, kierowanie własną aktywnością dziecka.
• Oglądowe – pokaz, przykład.
• Słowne – Rozmowa, opowiadanie, żywego słowa.
Pomoce:
wiersz E. Bełczewskiej „Okna i Okienka” , klocki, w czterech kolorach, obręcze, woreczki w czterech kolorach, Płyta CD z żywa muzyką, piosenka „Budujemy mosty dla pana starosty” , „Przedszkole drugi dom” ,pudełka papierowe o różnej wielkości, papier kolorowy do oklejania pudełek, nożyczki, klej, drzewka – gałązki przyklejone na plastelinie, kolorowe auta wycięte z gazet, duży arkusz papieru do wykonania makiety, klocki Dienesa, ilustracja domu, napis globalny „dom”.
Przebieg zajęcia
Poranek
1. Powitanka – dzieci ustawiają się tworząc dwa koła. N. włącza rytmiczna muzykę. Dzieci z koła środkowego idą po obwodzie koła w przeciwnym kierunku niż koło zewnętrzne, gdy muzyka milknie dzieci stojące twarzą do siebie podają sobie ręce na przywitanie mówiąc koledze czy koleżance swoje imię.
2. Zabawa „Most” – dzielenie imion na sylaby. Dwoje chętnych dzieci robi z rak most (trzymają się za ręce, podnoszą je do góry ,tworzą most). Pozostałe dzieci podają sobie ręce. Na czele korowodu staje N., który mówiąc wierszyk, prowadzi dzieci po sali co chwilę przechodząc pod mostem. Gdy N. kończy mówić wierszyk, most opada. Dziecko, które wpadło pod most, dzieli rytmicznie na sylaby swoje imię. Zabawa rozpoczyna się od początku i tak w koło.
Każdy swoje imię ma,
Każdy swoje imię zna.
Grzecznie dzisiaj tu chodzimy,
Swoje imię podzielimy.
3. Piosenka „Budujemy mosty dla pana starosty” – zabawa przy piosence.
Zajęcia właściwe
4. Piosenka „Przedszkole drugi dom”
5. Zabawa „Domek z mojej prawej strony jest pusty” dzieci siadają na krzesełkach ustawionych w kręgu – domki. Krzesło z prawej strony N. jest puste. N. rozpoczyna zabawę mówiąc; domek z mojej prawej strony jest pusty, zapraszam do niego... (imię dziecka)”. Wywołane dziecko siada na krześle. Dziecko, które z prawej strony ma teraz wolne miejsce kontynuuje zabawę.
6. Słuchanie wiersza Ewy Bełczewskiej pt.” Okna i okienka”
„Okna i okienka”
„Każdy Tomek ma swój domek”
Każdy domek okna swoje.
Moje okna są malutkie,
Kwadratowe i, czyściutkie.
Na osiedlu domów wiele,
dużo ludzi, jest weselej.
Wszystkie domy okna mają
I na siebie spoglądają.
A w tych domach okna różne,
Kwadratowe i podłużne.
Okna duże, okna małe,
Ale wszystkie doskonałe.
Tu są koła, tam trójkąty,
dalej jeszcze prostokąty.
Dobrze popatrz, znajdź owalne,
W małych domach to normalne.
W wielkich miastach w centrum samym,
Domy do chmur dosięgają.
Czarny obok błękitnego
To drapacze chmur, kolego.
A w nich okna jak lusterka,
Księżyc nocą na nie zerka.
7. Rozmowa dotycząca wiersza. N. zadaje dzieciom pytanie:
Jak myślicie, czy wszystkie domy są takie same?
Dzieci udzielają odpowiedzi. N. pokazuje ilustracje różnych domów na wsi i w mieście, zadaje pytania; Jak wyglądają domy na wsi? A jak w mieście?
Czym one się różnią?
Jak wygląda miasto?
Czym zajmują się ludzie żyjący w mieście?
8. Nauczyciel pyta; Czy znacie swój adres zamieszkania? Dzieci odpowiadają.
9. Tworzenie domów z różnych klocków i porównywanie ich wyglądu (mniejszy- większy, szerszy-wyższy).
10. Opisywanie figur geometrycznych kwadrat, prostokąt, koło, trójkąt. Określenie cech figury; kolor, nazwanie mały, duży , cienki, gruby. Porównywanie ich liczby, sortowanie, grupowanie w zbiory.
11. Zabawa ruchowa „Idziemy do domu” N. przygotowuje cztery obręcze w różnych kolorach oraz cztery worki w tych samych kolorach, co obręcze. Obręcze rozłożone w sali są domami: zielona- domek europejski, niebieska – domek eskimoski, czerwona - domek indiański, żółta - domek afrykański. Dzieci siedzą w kręgu . N. włącza muzykę, a dzieci podają sobie woreczki za plecami. Gdy muzyka ucichnie, dzieci, które akurat maja woreczek, idą do swego domku (obręczy w odpowiednim kolorze) i przekazują woreczek innemu dziecku. Zabawa trwa do chwili, gdy w kręgu zostanie tylko czworo dzieci. N. wybiera dziecka z pośród tych, które zostały w kole, aby określiło w której obręczy jego zdaniem jest najwięcej /najmniej dzieci, sprawdzając prosi o przeliczenie lub łączenie w pary (pojęcia mniej, więcej, tyle samo) Można zaproponować dzieciom z różnych obręczy: „Indianom”, „Eskimosom”, „Afrykanom”, „Europejczykom”, aby zaprezentowały taniec typowy dla swego kontynentu.
12. „Jedziemy tramwajem” – zabawa ruchowa, naśladowcza. N. jest motorniczym, zaś dzieci to wagoniki tramwaju. Na umówiony sygnał dźwiękowy tramwaj rusza – dzieci wypowiadają głoski; czy, czy, czy, czy... Następny sygnał dźwiękowy tramwaj staje, a dzieci naśladują ruchy N. np. skłony, podskoki, przysiady itp. Zabawa powtarza się kilka razy.
13. Ćwiczenia w chodzeniu;
Chodzenie głośne – tupanie
Chodzenie ciche - na palcach
Chodzenie jak lalki – na sztywnych nogach.
14. Wypowiadanie tekstu ze wskazywaniem wielkości.
Duży, duży dom – unosimy się na palcach, ręce wyciągnięte
Mały, mały domek – kucamy, ręce nisko
Tutaj mieszka Tom,
A tam mieszka Tomek.
15. N. przypina ilustrację z domem na tablicę. Czytanie całościowe wyrazu dom i umieszczenie go pod obrazkiem.
16. „Budujemy miasto” – wykonanie makiety miasta, praca zbiorowa. Oklejanie mniejszych i większych kartonowych pudełek papierem kolorowym. Naklejenie okien i drzwi. Umieszczenie na wspólnej makiecie domów. Doklejenie drzew, narysowanie ulic, przyklejenie wyciętych z gazet samochodów.