X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43167
Przesłano:

Rozśpiewana zagroda

Scenariusz spotkania integracyjnego grup rewalidacyjno – wychowawczych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim

Temat zajęć: „Rozśpiewana zagroda”
Data zajęć: .............

Cele:
• Doskonalenie komunikacji i porozumiewania się.
• Budowanie zaufania w stosunku do innych osób.
• Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa.
• Wyzwalanie aktywności ruchowej uczniów.
• Rozwijanie zainteresowania otoczeniem i wyzwalanie aktywności zmysłowo - ruchowej.
• Wyzwalanie aktywności poznawczej na miarę możliwości percepcyjno-motorycznych uczestników.
• Wzbudzanie zainteresowania poznawaniem zwierząt i ich odgłosów.
• Wdrażanie do współpracy z nauczycielem i innymi uczestnikami zajęć.
• Rozwijanie umiejętności współdziałania, integracja.
• Usprawnienie funkcji poznawczych i ogólno motorycznych.
• Stymulacja wielozmysłowa.
• Wyzwalanie pozytywnych emocji.

Metody: Metoda realizacji zadań ruchowych: zabawowa klasyczna, ekspresji ruchowej, zabawy muzyczno – ruchowe i stymulacyjne, elementy pedagogiki zabawy, metody oparte o kontakt z ciałem, zabawy integracyjne, instruktaż słowny, kierowanie ruchem – aktywności wspomagane, metody relaksacyjne, elementy muzykoterapii – Mobilna Rekreacja Muzyczna M. Kieryła, działalność plastyczna.

Środki dydaktyczne: Odtwarzacz CD, wybrane piosenki dla dzieci, płyty CD, kartki ze tekstami piosenek, maskotki i pacynki zwierząt z wiejskiej zagrody, instrumenty: bębenki, drewienka, „tarki”, pudełka akustyczne, kastaniety, papierowe maski zwierząt: kura, owca, świnia, krowa, kot, „ogon” kota i psa, maska pieska, sylweta kości na sznurku, uszy króliczków, różowe baloniki, czarny marker, chusta animacyjna, duży wałek rehabilitacyjny, sylweta głowy konia na patyku, pudło duże – zagroda, kawałki materiału – brązowy, zielony, farby, pędzle, kartki papieru.

Forma: Praca grupowa i indywidualna.

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna:
• Piosenka powitalna: „Witamy”. Uczestnicy zabawy siedzą w kole na krzesłach, w wózkach. Prowadząca wita kolejno każdego chłopca, a reszta osób klaszcze im na powitanie.
• Przywitanie piosenką „Przywitajmy się jak..” – zgodnie z tematem zajęć prowadząca proponuje przywitanie „w języku zwierząt”. Wspólną zabawę zaczynamy przywitaniem wszystkich nauczycieli z uczniami według słów piosenki: witamy się jak kotki: „miau, miau”, pieski: „hau, hau”, kozy: „me, me”.
• Zabawa powitalna do piosenki „Przywitanie”. A jak witają się zwierzęta, gdy się spotkają? Dobieramy się w pary – witamy się jak krowy – rogami, kotki – noskami, kaczki – skrzydłami i na koniec jak dzieci – rączkami.
• Stymulacja słuchowa – gdzie dzisiaj będziemy się bawić? Dowiemy się tego z zagadki dźwiękowej – prowadząca prezentuje odgłosy zwierząt domowych z płyty CD.
• Prowadząca wprowadza w tematykę zabawy - wspólne odśpiewanie piosenki „Muzykalne podwórko”, wprowadzającej w temat zajęć /tekst na kartkach/.

II. Zabawy muzyczno – ruchowe i stymulacyjne:
• „Na wieś” – wyruszamy na wieś. Nauczyciele tworzą „pociąg” z wózków i jeden za drugim jedziemy na spotkanie z wiejską zagrodą.
• „Dzień dobry!”. Zwierzaki z farmy wybrały się na spacerek. Spotkały tam dzieci. Nauczyciel po kolei nakłada na rękę odpowiednią pacynkę i demonstruje je uczniom podczas wesołej piosenki (piesek, krówka, żabka, osioł, kotek).
• „Wieśniak” - pewien wieśniak hodował kury, owce, świnki, krowy – prowadząca rozdaje maski zwierząt, a wybrany nauczyciel jako wieśniak wprowadza po kolei zgodnie z piosenką zwierzęta do przygotowanej „zagrody”, na środku sali.
• „Stary farmer” – zabawa ze zbieraniem. Wybrany uczeń wspomagany przez prowadzącego nauczyciela „zbiera” z podłogi maskotki (kury, krowy, świnie) do „pudła - zagrody”.
• „Zwierzęta na wsi”. Jakie odgłosy wydają spotykane na wsi zwierzęta – dowiemy się tego z zabawy podczas której prowadząca prezentuje wybrane pacynki zwierząt i ich odgłosy (świnka, koń, krowa, kura).
• „Ko, ko, ko” – na podwórku mieszka pewna gadatliwa kura – wystukiwanie na drewienkach dźwięków gdakającej kury.
• „Króliczki”. Króliki nie mówią, ale przytupują – dobieramy się w pary – wesoły taniec króliczków do piosenki.
• „Świnki” – te zwierzęta wyglądają jak okrągłe baloniki. Podczas wesołej piosenki uczniowie wspomagani przez nauczycieli podrzucają na chuście różowe baloniki.
• „Rozmowa zwierząt” – zabawa z instrumentami. Zwierzęta chcą z nami porozmawiać swoim językiem, interpretujemy odgłosy zwierząt na instrumentach - świnka (chrum, chrum - tarki), gąska (gę, gę – pudełka akustyczne), kaczka (kwa, kwa – kastaniety).
• „Kaczuszki” – ustawiamy się „gęsiego”, nauczyciele z uczniami, następnie spacerujemy jak kaczuszki zgodnie z treścią piosenki.
• „Pies”. Pies pilnuje gospodarstwa – ochotnik w masce pieska spaceruje w środku koła w rytmie piosenki. Przygrywamy na bębenkach.
• „Taniec pieska z kotkiem”. Zabawa z łapaniem. Kotek ukradł kość pieskowi, który próbuje go załapać.
• „Mały kotek sobie śpi” - zabawa z wybieraniem – wybrany uczestnik przebrany za kotka „śpi” w środku koła – w refrenie wstaje i wybiera innego chłopca, który zajmuje jego miejsce.
• „Koń”. W stajni mieszka koń, który zaprasza na przejażdżkę – usadawiamy wybranego ucznia na dużym wałku (koniu) i w drogę wioo...
• „Dziwna zagroda”. Gdzieś daleko jest pewna tajemnicza zagroda – nauczyciele za pomocą pacynek opowiadają bajkę o dziwnej zagrodzie. W bajce biorą udział: piesek, krowa, kaczuszka, króliczek.
• Po zakończonej zabawie wiemy już jakie zwierzęta mieszkają na wsi. Wspólne odśpiewanie piosenki „Na wsi” podsumowującej zajęcia /tekst na kartkach/.

III. Działanie plastyczne. Zadaniem jest wykonanie pracy plastycznej metodą odcisków dłoni lub palców umaczanych w farbie, przedstawiającej dowolne zwierzę z wiejskiej zagrody, przy wspomaganiu ze strony nauczyciela. Działaniu towarzyszy muzyka z płyty „Zwierzaki – faceci dla dzieci”.

IV. Spotkanie przy stole – herbatka owocowa. Doskonalenie umiejętności prawidłowego zachowania się przy stole, trening picia; czynności samoobsługowe.

V. Część końcowa:
• Krótka relaksacja. „Odwiedziny na wsi” - opowiadanie z elementami muzykoterapii. Usadawiamy chłopców w wygodnych pozycjach, nauczyciel ćwiczy z jednym uczniem, siada z nim w tzw. „foteliku”. W tle muzyka instrumentalna, przy melodiach spokojnych kołyszemy się z dzieckiem, naśladujemy rękoma ruch gałązek na wietrze, przy melodiach marszowych klaszczemy w dłonie, oklepujemy uda w rytm muzyki. Ćwiczeniom towarzyszy opowiadanie prowadzącego nauczyciela.
• Pożegnanie uczniów piosenką „Już się żegnamy”, podziękowanie za udział i wspólną zabawę.
• Posprzątanie sali i odprowadzenie chłopców do grup.

Scenariusz opracowała i zajęcia prowadziła:
Anita Herok

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.