Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla dzieci 5-letnich
Temat: O wróbelku Elemelku i o jego pantofelku.
Cel główny:
- Dziecko potrafi tworzyć gry matematyczne wg zasad prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej
Cele operacyjne: dziecko
Potrafi uważnie słuchać treść opowiadania
Rozwija spostrzegawczość wzrokową
Wypowiada się całym zdaniem
Tworzy reguły gry i przestrzega ich
Jest aktywne podczas zajęć
Podporządkowuje się poleceniom nauczyciela,
Oczekuje na swoją kolej,
Jest życzliwe i serdeczne wobec kolegi.
Metody pracy: słowne, oglądowe, problemowe, aktywizujące.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: opowiadanie H. Łochockiej: „O wróbelku Elemelku i o jego pantofelku”, rysunki butów, plansza z konturami butów, karton, pisak, kostka, sylwety zwierząt, sylwety butów, krążki.
Przebieg:
1.Zabawa ruchowa ze śpiewem na powitanie:
„Czy mogę cię dotknąć? Powiedz tak,
jeśli cię to cieszy daj mi znak” (pogłaskać, przytulić, uszczypnąć, uścisnąć..).
Dzieci ustawione są w parach, ilustrują ruchem treść zabawy.
2. Słuchanie opowiadania H. Łochockiej: „O wróbelku Elemelku i o jego pantofelku”.
3. Analiza treści opowiadania:
- co zgubił Elemelek?
- co napisał na ogłoszeniu?
- czy ktoś znalazł jego pantofelek?
- co stało się z pantofelkiem Elemelka?
- dlaczego?
4. Rozwiązywanie zagadek nt. różnych rodzajów butów: „Który but to mówi?”
- bardzo lubią mnie nosić wszystkie dziewczynki w lecie,
- noszą mnie wszyscy ludzie, gdy na dworze jest zimno, jest mróz i śnieg,
- ludzie ubierają mnie na nogi, gdy na dworze pada deszcz,
- Kopciuszek zgubił go na balu,
- zakładają mnie ludzie, gdy są w domu, chodzą po dywanie...
5. Dobieranie sylwet butów do konturów, porównywanie ilościowe (na dywanie zgromadzone są sylwety różnych rodzajów butów w różnych kolorach i ich kontury, np. kalosze, pantofle, sandały, sportowe, szpilki, zimowe...). Dzieci dobierają kształt buta do konturu, przeliczają powstałe zbiory, porównują ilość.
6. Klasyfikowanie butów wg kolorów. Dzieci dokonują podziału butów wg koloru. Porównują ilość elementów w zbiorze.
7. Zabawa ruchowa: „poruszamy się jak żołnierze, damy na szpilkach, starzec, krasnoludek...tupiemy butami, wachlujemy nogami....”.
8. Skonstruowanie gry matematycznej wg E. Gruszczyk – Kolczyńskiej: kto przybędzie pierwszy do pantofelka? Ustalenie reguł gry, podział dzieci na 2 grupy, gra w 2 zespołach. (nauczyciel rysuje na kartonie o dużym formacie drogę do pokonania, wspólnie z dziećmi zostają ustalone reguły gry, np. wpadłeś do dołka, czekasz jedną kolejkę, wszedłeś na trampolinę, przeskakujesz 4 pola do przodu, musisz przepłynąć rzekę, tracisz kolejkę, masz zielone światło, otrzymujesz dodatkowy rzut, itp.)
Beata Piszczek
Samorządowe Przedszkole nr 33
Kraków