Scenariusz zajęć dla klasy VII– VIII C z Funkcjonowania osobistego i społecznego
Data: 16.10.2018r
Temat: Grzybobranie.
Klasa: VII – VIII C
Czas zajęć: 45 min.
Cele
Cele ogólne:
- zapoznanie z nazwami i wyglądem grzybów jadalnych i trujących..
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wie, jak zbudowany jest grzyb (kapelusz, trzon, grzybnia),
- nazywa i rozpoznaje grzyby jadalne i trujące ,
- potrafi z pomocą atlasu grzybów określić rodzaj grzyba,
- wie jak wykorzystuje się grzyby jadalne w kuchni.
Środki dydaktyczne:
Pocięte obrazki do układania, rozsypanka wyrazowa sylabowa 4 szt., atlasy grzybów, etykiety z nazwami grzybów, fotografie grzybów, naturalny okaz grzyba jadalnego, zeszyt, klej, nożyczki.
Formy pracy:
- zespołowa,
- indywidualna
Metody pracy:
- oglądowa - ilustracje,
- słowna - rozmowa,
- praktycznego działania.
Przebieg zajęć:
I. ZAJĘCIA WSTĘPNE
1. Powitanie.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Ustalenie nazwy dnia oraz daty – umieszczenie odpowiedniej etykiety na tablicy.
4. Obserwacja stanu pogody i zjawisk przyrodniczych
5. Zapisanie tematu na tablicy i w zeszycie.
II. ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
1. Obserwacja naturalnego okazu grzyba jadalnego – opisywanie wyglądu, nazywanie elementów budowy. Przedstawienie schematu budowy grzyba na tablicy, rysowanie schematu w zeszytach.
2. Grzyby jadalne i trujące - pogadanka.
3. Praca z atlasem grzybów. Dobieranie etykiet z nazwami grzybów, przyporządkowanie do odpowiednich grup.
4. Pisanie w zeszytach – uczniowie uzupełniają tabelkę z nazwami grzybów jadalnych
i trujących.
5. Rozwiązanie zadania tekstowego – przeliczanie grzybów.
III. ZAJĘCIA KOŃCOWE
1. Podsumowanie wiadomości.
2. Ocena pracy dzieci i zachowania w trakcie lekcji.
3. Czynności porządkowe.
Przygotowanie i prowadzenie zajęć:
Sylwia Szustek