Scenariusz przedszkolnego turnieju z zakresu wiedzy szachowej
„SZACH- MAT”
Osoby prowadzące: Iwona Świrska
Organizator:
• Przedszkole nr 16 w Koszalinie
• Klub Szachowy Hetman Koszalin
• Rada Osiedla im. M. Wańkowicza KSM „Przylesie”
Cele spotkania:
• Rozwijanie logicznego myślenia poprzez stosowanie odpowiednich rozwiązań taktycznych;
• Ćwiczenie pamięci i uwagi w czasie stosowania charakterystycznych dla szachów elementów gry;
• Wyzwalanie aktywności twórczej poprzez samodzielną kreację wydarzeń na szachownicy;
• Kształtowanie pozytywnych cech osobowości, właściwe reagowanie na sukcesy i porażki;
• Rozwijanie zainteresowań dzieci;
• Wdrażanie do aktywnego spędzania wolnego czasu;
• Integracja środowiska przedszkolnego;
Środki dydaktyczne:
• szachownica,
• figury szachowe,
• puzzle,
• mała szachownica z figurami na magnes,
• tablica do punktacji,
• dla publiczności,
Przebieg spotkania
1.Powitanie zabranych przez Panią Dyrektor i prowadzących spotkanie
2.Wyjaśnienie celu spotkania i zasad turnieju
3.Przedstawinie przedstawicieli grup przedszkolnych biorących udział w turnieju
4.Konkurencja nr 1
„Wszystko na miejscu” – zadaniem dzieci jest prawidłowe ułożenie figur szachowych (bierek) na szachownicy. Za prawidłowe wykonanie zadania prowadzący przyznaje 1 punkt (szachy dla każdej drużyny)
5.Zagadka dla publiczności (1)
6. Konkurencja nr 2
„Nazywamy figury”- zadaniem dzieci jest dopasowanie podpisów do odpowiedniej figury .Za dobrze wykonane zadanie drużyna otrzymuje 1 punkt (figury i podpisy dla każdej drużyny)
7.Zagadka dla publiczności(2)
8. Konkurencja nr 3
„Wartość figur szachowych”- zadaniem drużyn jest obliczenie wartości zaprezentowanych figur szachowych i zapisanie cyfry na kartce. Za prawidłowe wykonanie zadania prowadzący przyznaje 1 punkt (kartki i mazaki do zapisania wyniku)
9Zagadka dla publiczności (3)
10. Konkurencja nr 4
„Gdzie jest więcej? -zadaniem drużyn jest wskazanie za pomocą prawej lub lewej ręki strony szachownicy z większą wartością figur. Za prawidłowe wykonanie zadania prowadzący przyznaje 1 punkt (szachownica pokazowa i figury )
11.Zagadka dla publiczności(4)
12. Konkurencja nr 5
„Puzzle szachowe”- zadaniem dzieci jest ułożenie puzzli i nazwanie widocznej na obrazku figury szachowej . Za prawidłowe wykonanie zadania prowadzący przyznaje 1 punkt (puzzle w kopercie )
13.Zagadka dla publiczności (5)
14. Konkurencja nr 6
„Znajdź to miejsce”- zadaniem drużyn jest wskazanie za pomocą dowolnej figury danego miejsca na szachownicy. Za prawidłowe wykonanie zadania prowadzący przyznaje 1 punkt ( szachownica , figury, karteczki ze współrzędnymi )
15. „Nauka rymowanki”
„Król jest siwy, król jest stary,
nosi brodę, okulary.
Robi bardzo małe kroki,
w przód, tył, na ukos i na boki.”
16. Konkurencja nr 7
„Wylosuj pytanie”- zadaniem drużyn jest odpowiedzenie na wylosowane pytanie. Za prawidłowe wykonanie zadania prowadzący przyznaje 1 punkt.(karteczki z pytaniami)
Dlaczego szachy nazywane są „królewską grą”?
Która figura szachowa nie może być zbita i zdjęta z szachownicy?
Jak określamy cel rozgrywki partii szachów (koniec partii)?
Która figura szachowa nie może być zbita i zdjęta z szachownicy?
Jakie figury należą do figur ciężkich?
Jakie figury należą do figur lekkich?
17. Zabawa ruchowa .Zadaniem drużyn i dzieci kibicujących jest :
- klaśnięcie w dłonie tyle razy jaka jest wartość gońca,
- podskoczenie tyle razy jaką wartość ma skoczek,
-zrobienie obrotu tyle razy jaką wartość ma pionek ,
Zagadki dla publiczności:
1.W jakim kolorze występują figury szachowe?
2.Z ilu pól białych i czarnych zbudowana jest szachownica?
3.Wymień nazwy figur szachowych?
4.Jaką wartość szachową ma hetman?
5.Jaką wartość szachową ma pionek?
6.Jaką wartość ma wieża?
18.Zakończenie części konkursowej, podliczenie punktacji
19.Nagrodzenie uczestników nagrodami i dyplomami
20.Wykonanie pamiątkowych fotografii
21.Zakończenie spotkania
Opracowała Iwona Świrska