X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43114
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świecie liter - odimienna metoda nauki czytania i pisania I. Majchrzak. Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie 6-latków

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie 6- latków

Temat: „W świecie liter”- odimienna metoda nauki czytania i pisania I.Majchrzak.
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie 6- latków

Cel główny: nabywanie i rozwijanie umiejętności czytania dzieci w wieku przedszkolnym.
Cele ogólne :
• Wspieranie dziecka w rozwijaniu umiejętności niezbędnych w przygotowaniu do czytania
.• Rozbudzanie zainteresowań czytaniem.
• Kształtowanie gotowości do nauki czytania.
• Rozwijanie wśród dzieci zainteresowań książką.
• Stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających nabywaniu i rozwijaniu umiejętności czytania.
• Systematyczne wprowadzanie dziecka w świat liter
Cele szczegółowe:
Dziecko :
• Ma możliwość w sposób naturalny rozbudzać pozytywną motywację do czytania.
• Nabywa poczucie własnej wartości.
• Potrafi rozpoznać obraz graficzny swojego imienia oraz imion innych dzieci.
• Dostrzega różnice w kształcie i brzmieniu liter.
• Zauważa związek pomiędzy literą a dźwiękiem, znakiem graficznym a głoską.
• Wie, że każda litera występuje w czterech formach.
• Układa swoje imię z liter – z pamięci.
• Składa wyrazy z sylab.
• Czyta całościowo ujmowane wyrazy.
• Czyta proste zdania ze zrozumieniem.
• Rozpoznaje i nazywa wszystkie litery drukowane i pisane, wielkie i małe.
• Wzbogaca zasób słownictwa.
Środki dydaktyczne: ulotka informacyjna dla Rodziców ( charakterystyka metody i propozycje zabaw do domu), wizytówki z imionami dzieci, papierowe talerzyki z alfabetem, druciki kreatywne, tablica z kolorowymi karteczkami z literkami, kartoniki z literkami, ankieta dla rodziców ;
Forma pracy: zespołowa

Przebieg zajęć

1.Powitanie zebranych gości
2.”Deszcz wizytówek”- szukanie wśród rozsypanych na dywanie wizytówek -kartki ze swoim imieniem.
3.Sprawdzenie obecności za pomocą wizytówek. Dzieci wieszają na tablicy po jednej stronie imiona dzieci , które są obecne na zajęciach ,zaś po drugiej stronie tablicy wywieszają wizytówki z imionami dzieci nieobecnych. Nauczyciel prosi dzieci o przeliczenie wizytówek i wskazanie których jest więcej a których jest mniej.
4.”Co się zmieniło?”- nauczyciel układa wizytówki z imionami dzieci na dywanie. Dzieci zamykają oczy a nauczyciel zabiera jedną wizytówkę. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie brakującego imienia.
5.”Połącz w pary”- wyrazy wydrukowane parami. Nauczyciel rozkłada wyrazy na dywanie i prosi dzieci o połączenie ich w pary.
6.”Ściana pełna liter”- tablica zapełniona jest kolorowymi karteczkami z literami. Zadaniem dzieci jest wyszukanie i odklejenie karteczek z literami ze swojego imienia.
7.”Literkowy talerzyk”-dzieci otrzymują papierowe talerzyki z wypisanym alfabetem. Zadaniem dzieci jest odszukanie i zagięcie liter swojego imienia.
8.”Drucikowe literki”-zadaniem dzieci Rodziców jest odtworzenie kształtu liter ze swojego imienia.
9.Zakończenie zajęć , podziękowanie dzieciom
10.Wręczenie Rodzicom ulotki informacyjnej mówiącej o odimiennej nauce czytania i pisania Ireny Majchrzak i prośba o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej po zajęciach otwartych.
11.Podziekowanie Rodzicom za obecność i udział w zajęciach.

Opracowała Iwona Świrska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.