SCENARIUSZ SPOTKANIA Z OKAZJI ANDRZEJEK
DATA: 27.11.2008
PROWADZĄCA: Adriana Otawa, Katarzyna Wolnik
UCZESTNICY: 3,4- latki, 5,6- latki
TEMAT: „WRÓŻBY ANDRZEJKOWE”
CEL GŁÓWNY : Uczestniczenie w wybranych obrzędach ludowych organizowanych w lokalnym środowisku. Poznawanie zwyczajów ludowych i obrzędów o zasięgu ogólnopolskim – andrzejki.
CELE OPERACYJNE
Dziecko:
poznaje zwyczaj wróżb i zabaw andrzejkowych,
poznaje historię św. Andrzeja,
starannie ozdabia klucz,
potrafi posługiwać się nożyczkami, zachowuje bezpieczeństwo,
powtarza zaklęcie za nauczycielką,
potrafi bawić się w grupie,
potrafi tańczyć ze wstążką,
reaguje ruchem na przerwę w muzyce,
zachowuje bezpieczeństwo podczas zabaw,
wie, że należy zachować ostrożność podczas lania wosku.
FORMY:
zbiorowa,
indywidualna,
grupowa.
METODY:
słowna: opowiadanie, wyjaśnienia i instrukcje,
oglądowa: pokaz, obserwacja,
czynna: zadania stawiane do wykonania, taniec, praca plastyczna.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
karta pracy – klucz, kredki, brokat, nożyczki,
gazety, obręcz,
cukierki z losami,
butelka, gwiazdki z symbolami,
buty dzieci,
miska z wodą, wosk, klucz,
kolorowe paski bibuły,
kartoniki z cyframi 1-6,
sadza.
PRZEBIEG SPOTKANIA
1. Powitanie wszystkie dzieci.
2. Rozpoczęcie spotkania przez n-lkę przypomnieniem tradycji związanych z obchodzeniem andrzejek w naszym regionie i zaproszeniem do zabawy.
3. Nauka andrzejkowego zaklęcia:
„Hokus- pokus, czary – mary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary!”
4. „Magiczny klucz”
Dzieci ozdabiają kontur klucza i posypują go magicznym pyłkiem, aby wszystkie wróżby się spełniły. Następnie wycinają klucz (zwrócenie uwagi na bezpieczne posługiwanie się nożyczkami).
5. Andrzejkowe wróżby
„ Spełnione marzenia” – ( hokus - pokus, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary). Każdy uczestnik zgniata gazetę. Podchodzi do obręczy – zamyka oczy i myśli o swoim najskrytszym marzeniu. Po chwili rzuca gazetę do celu, jeżeli trafi, to marzenie się spełni.
„Cukierkowa wróżba”
Dzieci siedzą w kręgu koła i losują cukierki, w których ukryte są karteczki z nazwami prezentów, które wg „cukierkowej wróżby” powinny niedługo otrzymać. Dzieci zjadają cukierki, a następnie nauczycielka odczytuje nazwy prezentów. Sanki, rower, narty, komputer, puzzle, piesek, farby, klocki lego, kredki, czekolada, lalka, miś, autko, magnetofon, zegarek, ciężarówka, traktor, robot, laptop, gra, słodycze, mikrofon, łyżwy, telefon, książka, konik, pantofle, bajki czapka, klocki itp.
„Gwiazdka”
Na środku dywanu leży butelka, a wokół niej gwiazdy - symbole. Każdy kręci butelką i odczytuje symbol, który wskazuje butelka.
( korona) W przyszłości będziesz ważną osobą.
( książka) Przed tobą kariera naukowa, zaszczyty.
( serce) Czeka cię wielka miłość i szczęście rodzinne.
( moneta ) Będziesz bardzo bogatym biznesmenem.
( gwiazda) Przed tobą kariera aktorska lub piosenkarska Będziesz gwiazdą.
( palma) Czekają cię wspaniałe przygody. Zostaniesz podróżnikiem.
(cukierek) Będziesz miał słodkie życie.
„Czarodziejskie buciki”
Dzieci zdejmują po jednym bucie. Ustawiają je jeden za drugim. Czyj but pierwszy wyjdzie za próg sali, ten pojedzie na daleką wycieczkę.
"Losujemy kolory" -
Dzieci wybierają pasek krepiny w dowolnym kolorze i stają z nim w dowolnym miejscu sali Tańczą z tymi paskami w rytm muzyki . Gdy muzyka milknie dmuchają na krepinę po czym łapią najbliższy pasek papieru .
czerwony - jesz za dużo słodyczy , zadbaj o zęby ;
pomarańczowy – nie sprzeczaj się z kolegami, bo możesz stracić przyjaciół;
zielony – bądź ostrożny w drodze do przedszkola ;
niebieski – pilnuj swoich rzeczy , możesz coś zgubić ;
biały – pijesz za mało mleka , bez niego twoje zęby są słabe ;
żółty – słabo dbasz o swoje zdrowie, nie zapominaj o czapce, szaliku,rękawiczkach.
"Jaki prezent dostanę od Mikołaja?" -
Dzieci losują kartoniki z cyfrą 1-6
1-kto ma cyfrę jeden ten dostanie prezentów siedem ;
2-kto ma cyfrę dwa dostanie pluszowego lwa ;
3-kto ma cyfrę trzy dwie planszowe gry ;
4-kto ma cyfrę cztery dostanie dwa mini komputery ;
5-album do zdjęć ;
6-coś co można zjeść .
„Lanie wosku”
Nauczycielka mówi: A teraz wosku lanie. Co ma stać się niech się stanie..
Dzieci podchodzą kolejno do stolika na którym stoi miska z wodą i przy pomocy nauczycielki leją wosk przez klucz. Swoje odlewy kładą na kartce papieru, próbują odczytać swoją przyszłość.
6. "Prezent od kominiarza" -nauczycielka smaruje uczestnikom noski sadzą na szczęście .
7. Zakończenie. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.
Opracowały: Katarzyna Wolnik i Adriana Otawa
Przedszkole w Bieńkowicach