SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III
Data: 29.04.2003 r.
Rodzaj zajęcia: Edukacja przyrodniczo - ekologiczna
Temat zajęć: Kłopoty naszej planety.
Cele:
-utrwalenie wiadomości na temat Światowego Dnia Ziemi,
-utrwalenie nazw drzew,
-prawidłowe odpowiedzi,
-uważne obserwowanie swojego otoczenia.
Cele operacyjne:
Uczeń:
-chroni środowisko,
-wie co to jest recykling,
-zna drzewa,
-kocha i szanuje środowisko,
-zgodnie pracuje w grupie.
Metody: słowna, zabawowa , drama
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: szary papier, farby, kartki z nazwami drzew, roślin, zwierząt
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Wykreślanka: skreśl co drugą literę i zapisz hasło.
DHZAIGEMŃ ZYISEDMQI REABZUELM ZSAFDWBFAMJOMZY OD ŚĄRIOSDPORWLINSVKYO
DZIEŃZIEMI
RAZEM ZADBAJMY O ŚRODOWISKO
Zapisanie kolorem w zeszycie
2.Rozmowa na temat Światowego Dnia Ziemi.
-Dlaczego wprowadzono takie święto?
-Kiedy obchodzimy Dzień Ziemi?
-Czy tylko w tym dniu pamiętamy o kłopotach naszej planety?
-W jaki sposób możemy pomóc naszej planecie?
3.Zabawy nawiązujące do tematu zajęć.
,,Las”- uczniowie podchodzą do skrzyni i wyjmują kartkę z nazwą drzewa zwierzęcia lub rośliny przyklejają ją sobie na sweterek, na hasło
,, las iglasty” podnoszą do góry ręce uczniowie z nazwą drzewa iglastego, pozostali kucają, na hasło ,,las liściasty” podnoszą ręce
dzieci z nazwą drzewa liściastego pozostali kucają, na hasło ,,las mieszany” podnoszą ręce wszystkie drzewa, kucają pozostali.
,,Kolory”- na hasło danego koloru uczniowie mówią, co jest w przyrodzie w tym kolorze, np. czarny- ziemia, kora, kret, noc.
4. Oglądanie ilustracji mówiących o zanieczyszczeniu środowiska.
-Co przedstawiają ilustracje?
-Skąd pochodzą zanieczyszczenia środowiska?
5.Udzielanie odpowiedzi na pytania zapisanie ich na tablicy i do zeszytów.
a)Co powoduje zanieczyszczenie powietrza?
-dymy z kominów fabrycznych, elektrowni, spaliny samochodowe, spaliny samolotowe, wypalanie traw, pożary, dym nikotynowy.
b)Co powoduje zanieczyszczenie gleby?
-kwaśne deszcze, sztuczne nawozy, dzikie wysypiska śmieci, hałdy przy hutach, kopalniach, elektrowniach.
c)Co powoduje zanieczyszczenia powietrza?
-ścieki chemiczne z zakładów przemysłowych, ścieki z miast, mycie samochodów w rzekach, jeziorach, awarie tankowców, zaśmiecanie zbiorników wodnych.
6.Praca w grupach. Tworzenie plakatu.
Tytułowanie plakatu:
,,SOS DLA ZIEMI”, ,,CZŁOWIEKU, CHROŃ ZIEMIĘ”, ,,ZIEMIA WOŁA
O POMOC”.
Plakat, grupy wykonują dowolną techniką.
7.Zabawa dramowa: ,,Lamenty Ziemi”.
Wybrany uczeń zakłada ,,strój” Ziemi, a pozostali siedzą w kręgu.
Uczeń -Ziemia spaceruje i lamentuje, np. Ludzie nie dbają o mnie moje rzeki, jeziora, morza, oceany są bardzo brudne, ptaki nie śpiewają tak wesoło jak dawniej, rosną góry śmieci, giną rośliny, umierają zwierzęta… następnie podchodzi do różnych dzieci i pyta:
-Jak możesz mi pomóc?
Uczniowie wymyślają różne działania ekologiczne.
8. Zbiorowe odczytanie ,,Przykazań ekologa”- podsumowanie zajęć.
1.Pamiętaj o segregacji śmieci codziennie.
2.Dbaj o swoje otoczenie.
3.Kupuj towary w opakowaniach nadających się do ponownego przetworzenia.
4.Wyrzucaj śmieci tylko w miejscach do tego przeznaczonych!
5.Zbieraj makulaturę!
6.Ekolog oszczędza wodę.