Scenariusz lekcji języka niemieckiego -klasa VIII B
Temat lekcji: Gdzie to kupiłeś?-rodzaje sklepów i towary.
Czas trwania zajęć: 45 minut
Cel główny:
Uczeń utrwala słownictwo dotyczące nazw sklepów i artykułów
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi wykorzystać poznane słownictwo w ćwiczeniach
Uczeń potrafi zastosować celownik w ćwiczeniach
Uczeń potrafi wykorzystać w zadaniu informację usłyszaną w nagraniu
Uczeń potrafi tworzyć minidialogi w sklepie
Uczeń rozwija umiejętność efektywnego współdziałania w grupie
Sprawności: pisanie, mówienie, czytanie, słuchanie
Formy pracy: zbiorowa, praca indywidualna, praca w grupach, w parach
Metody pracy: podająca, ćwiczeniowa, poszukująca(metoda problemowa). Metody aktywizujące pracę ucznia: gry sytuacyjne-odgrywanie ról, quiz multimedialny.
Środki dydaktyczne: tablica, materiały przygotowane przez n-la(karteczki), slajdy przygotowane przez nauczyciela, podręcznik, quiz multimedialny przygotowany przez n-la.
Przebieg zajęć:
1. Faza organizacyjna
Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności, zapisanie tematu i przedstawienie celów lekcji.
2. Faza wprowadzająca
Nauczyciel sprawdza za pomocą slajdów znajomość słownictwa dotyczącego nazw sklepów i artykułów.
3. Faza główna
-Uczniowie słuchają nagrania. Zadaniem uczniów jest usłyszenie, gdzie wymienione osoby robią zakupy i co kupują. Poprawne zdania zapisywane są przez uczniów na tablicy.
-Uczniowie wykonują w grupach kolejne zadanie. Należy dopasować artykuły do nazw sklepów. Wykonane zadanie uczniowie prezentują ustnie na forum klasowym.
- Uczniowie tworzą w parach minidialogi na podstawie ćwiczenia z podręcznika i zapisują je w zeszytach. Następnie odczytują je na głos.
4. Faza podsumowująca
Uczniowie biorą udział w quizie multimedialnym. Sprawdzają swoją wiedzę na temat znajomości słownictwa z lekcji. Jest to praca indywidualna. W przypadku braku telefonu lub dostępu do internetu uczniowie mogą pracować w parach.
Nauczyciel pyta uczniów, czego dotyczyła dzisiejsza lekcja, robi podsumowanie wiadomości i dokonuje oceny pracy uczniów za aktywność podczas zajęć.
Uczniowie wypełniają ankietę ewaluacyjną.
Praca domowa: opanowanie słownictwa i poznanego materiału gramatycznego
Opracowała Agnieszka Skowron