Scenariusz zajęć
z edukacji
matematyczno-plastycznej
Data: 13.01.2020 r.
Prowadząca: Paulina Niemierska
Grupa wiekowa: 4/5 latki
Miejsce: Przedszkole Lingwistyczne nr 1 „Dobry Start” w Łodzi
Temat: „Jeden, dwa, trzy ..... z Mikołajem bawisz się ty”.
Cele ogólne:
- wzbogacanie słownictwa,
- zachęcenie do wspólnych zabaw ruchowych i dydaktycznych,
- skupienie uwagi na wykonywanych zadaniach,
- doprowadzenie pracy plastycznej do końca.
Cele szczegółowe:
- dziecko aktywnie uczestniczy w zajęciu,
- dziecko naśladuje ruchy nauczyciela,
- dziecko zna kolory,
- dziecko czerpie radość z zabawy,
- dziecko zna schemat swojego ciała.
Metody pracy:
- czynna (metoda zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń),
- oglądowa (obserwacja, pokaz),
- słowna (objaśnienia, instrukcja).
Środki dydaktyczne:
- kolorowe klocki w kolorach: zielony, żółty, biały, niebieski, czerwony,
- piosenka „My jesteśmy krasnoludki”,
- sylwety czapek Świętego Mikołaja,
- rymowanka – pokazywanka „Jedna głowa i dwie nogi”,
- wydrukowane elementy do pracy plastycznej.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z dziećmi piosenką „Witam Was”.
2. Zabawa „kolory” – dziecko otrzymuje klocek w odpowiednim kolorze, nazywa kolor
i dopasowuje klocka do przedmiotu:
- choinka – klocek zielony
- gwiazda – klocek żółty
- śnieżynka – klocek biały
- chmura – klocek niebieski
- czapka Mikołaja – klocek czerwony
3. Zabawa ruchowo-naśladowcza do piosenki „My jesteśmy krasnoludki” – dzieci naśladują ruchy o których mowa w piosence patrząc na nauczyciela.
4. Zabawa matematyczna „Czapki Świętego Mikołaja” – oglądanie czapki, przeliczanie czapek. Umieszczenie odpowiedniej ilości czapek w obręczy wskazanych przez nauczyciela, np. w pierwszej obręczy umieść 3 czapki Mikołaja.
5. Rymowanka – pokazywanka „Jedna głowa i dwie nogi” – dziecko pokazuje wymienione części ciała:
1) Jedną głowę, jeden nosek, jedną buzię mam,
I dwie ręce i dwie nogi, maszeruję sam,
Tup, tup, tup
2) Mam dwa oczka i dwa uszka,
Dwa kolanka mam,
Jedną szyję, jeden brzuszek
I na brzuszku gram
Bam, bam, bam
3) Jedno czoło, jedną brodę,
jedne plecki mam,
dużo włosów, dużo zębów
i języczek mam
la lal la.
6. Rozwiązanie krzyżówki tematycznej. Poznanie układu krzyżówki i wyglądu. Poznanie zasad, jakie obowiązują podczas rozwiązywania krzyżówki.
7. Wykonanie pracy plastycznej „Mały pingwinek” – wycinanie gotowych, wydrukowanych elementów pingwinka (kształtowanie umiejętności dokładnego wycinania), sklejanie wyciętych elementów i dokończenie pracy plastycznej.