SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
PROWADZĄCA: PAULINA NIEMIERSKA
GRUPA: 4/5 LATKI
TEMAT: „Body parts” – części ciała.
Cele ogólne – dziecko:
Uczestniczy w zabawach muzycznych, ruchowych,
Rozumie proste polecenia w języku angielskim i reaguje na nie,
Śpiewa angielskie piosenki w grupie,
Osłuchuje się z językiem angielskim,
Doskonali rozumienie języka angielskiego,
Próbuje samodzielnie wymawiać proste słówka w języku angielskim.
Cele szczegółowe – dziecko:
Wita się i żegna w języku angielskim,
Nazywa po angielsku części ciała,
Postępuje zgodnie z konkretnymi instrukcjami i poleceniami.
Formy pracy:
Grupowa
Indywidualna
Metody:
Reagowanie całym ciałem (total physical response)
Środki dydaktyczne:
Piosenka „hello”,
Karty przedstawiające części ciała,
Piosenka „Head and shoulders”,
Piosenka „Bye Bye”.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel zaprasza dzieci do koła i wspólnego powitania się piosenką „hello”.
2. Następnie dzieci siadają przed nauczycielem i wspólnie poznają części ciała „my body parts” – nauczyciel pokazuje karty przedstawiające części ciała, a zadaniem dzieci jest odgadnięcie jaka to jest część ciała.
3. Nauczyciel prosi dzieci aby ustawiły się w kole „Let’s make a circle, please”. Wskazuje jedno dziecko, rzuca do niego piłką i mówi „Please, show me your leg”. Dziecko pokazuje wskazaną część ciała i piłka wraca do nauczyciela, i po kolei wskazuje kolejne dzieci.
4. Nauczyciel mówi: „Let’s learn a new song”. Prosi aby dzieci posłuchały piosenki „Head and shoulders”, którą śpiewa nauczyciel razem z nagraniem, a potem razem
z nauczycielem naśladowały ruchy o których jest mowa w piosence.
„Head and shoulders”
Head, shoulders, knees and toes,
Knees and toes.
Head, shoulders, knees and toes,
Knees and toes.
And eyes, and ears, and mouth,
And nose.
Head, shoulders, knees and toes,
Knees and toes.
5. Następnie nauczyciel wybiera kilka kart z częściami ciała. Kładzie te karty na dywanie obrazkiem do góry tak aby były widoczne dla wszystkich dzieci. Prosi grupę aby uważnie przyjrzała się obrazkom, a potem mówi do dzieci „close your eyes”. Następnie odwraca jedną kartę z obrazkiem do dołu aby był zakryty i prosi dzieci „open your eyes”, i zadaje pytanie „What’s missing?”. Kiedy przedszkolaki odpowiedzą poprawnie odwraca kartę aby sprawdzić czy udzieliły właściwą odpowiedź.
Nauczyciel żegna się z dziećmi piosenką „Bye bye” and see you next time!.