SCENARIUSZ
ZAJĘĆ WALENTYNKOWYCH
PROWADZĄCA: PAULINA NIEMIERSKA
MIEJSCE: Przedszkole Lingwistyczne nr 1 „Dobry Start” w Łodzi
GRUPA: 4/5 LATKI
DATA: 14.02.2020 R.
TEMAT: WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU.
Cele ogólne:
- zna tradycje związane z obchodami Święta Zakochanych,
- współpracuje w grupie,
- kultywowanie tradycji walentynkowe,
- zachęcenie dzieci do okazywania uczuć innym osobom,
- integrowanie dzieci poprzez wspólne zabawy.
Cele szczegółowe – dziecko:
- wie co to jest Dzień Walentego,
- doprowadza prace plastyczną do końca,
- zna tradycje Walentynkowe,
- potrafi rozpoznać swoje uczucie i dostrzega je u innych,
- umie wyrazić swoje uczucie,
- potrafi współpracować z rówieśnikami.
Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Metody:
- czynne (zabawy, taniec),
- słowne (rozmowa, piosenki).
Środki dydaktyczne:
- serca z kartonu,
- bibuła,
- klej,
- mazak,
- płyta z piosenkami,
- magnetofon,
- dekoracja.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się piosenką „Witam Was, wszyscy są ...” i rozpoczęcie zajęć.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć – rozmowa z dziećmi na temat dnia Walentynek
i w jakim celu się tu zebraliśmy.
3. Rozmowa z dziećmi kierowana pytaniami nauczyciel:
a) Co to są Walentynki?
b) Skąd się wzięło to święto?
c) Z czym kojarzą się Walentynki?
d) Jak można okazać miłość?
e) Komu się okazuje miłość?
4. Zabawa przy piosence „Skidamarinka”. Naśladowanie ruchów nauczyciela w rytm muzyki.
5. Tańce do piosenki „Serduszko przyjaźni”:
- poznanie tekstu piosenki,
- poznanie układu tanecznego do piosenki,
- próby poruszania się w rytm muzyki.
6. „Walentynkowe serduszko” – wykonanie pracy plastycznej.
Każde dziecko otrzymuje szablon serca wycięty z kartonu, klej oraz czerwoną bibułę pociętą na małe kwadraty. Zadaniem dzieci jest posmarować serce klejem i przyklejać kawałki bibuły tak aby zakleić całe serce. Następnie każde dziecko dostaje wycięte białe oczy i różowe usta. Po czym przykleja je w odpowiednim miejscu. Na koniec dzieci przyklejają pompony jako noski. Po skończonej pracy każde dziecko porządkuje swoje miejsce pracy.