X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43033
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Ja, moja przestrzeń dookoła i zdrowy styl życia. Scenariusz zajęć dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną z wykorzystaniem dowolnej techniki plastycznej

dr Grażyna Cęcelek

Podczas zajęć uczestnicy poznają przestrzeń i uczą się nawiązywania relacji z drugim człowiekiem oraz z grupą, uczą się współdziałania; zdobywają i poszerzają wiedzę dotyczącą zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, aktywności fizycznej, zachowań konsumenckich oraz zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne do utrzymania zdrowia i kondycji. Podczas działań muzyczno-ruchowych i plastycznych uczestnicy mają możliwość doznania poczucia sprawstwa.

RAMOWY SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Uczestnicy zajęć: uczniowie klasy III szkoły podstawowej

Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Czas: 4 godziny lekcyjne
Data:
Temat zajęć:
JA, MOJA PRZESTRZEŃ DOOKOŁA I ZDROWY STYL ŻYCIA
Cele ogólne:
• rozbudzenie kanałów zmysłowych
• stymulowanie zmysłów bliższych i dalszych
• doskonalenie samoorientacji i orientacji przestrzennej
• budowanie poczucia więzi w grupie
• usprawnianie w zakresie małej i dużej motoryki
• budowanie poczucia sprawstwa
• zapoznanie uczniów z Piramidą Zdrowego Żywienia dla dzieci.
• przedstawienie sposobu urozmaicania diety w oparciu o dobór produktów z piramidy żywieniowej (produkty zalecane i niezalecane)
Cele szczegółowe:
• rozwijanie świadomości poszczególnych części ciała i ich powiązań z innymi
• integrowanie wrażeń zmysłowych
• rozwijanie zdolności do koordynacji ruchu
• doskonalenie sprawności manualnej
• stymulacja rytmu oddychania
• stymulacja i podwyższanie uwagi
• budowanie wiary we własne możliwości
• motywowanie do nawiązywania relacji z partnerem przez ruch
• realizacja działań plastycznych
• zapoznanie z podstawowymi pojęciami dotyczącymi zdrowego stylu życia
• zapoznanie uczniów z zasadami prawidłowego żywienia
• analiza własnego odżywiania oraz aktywności fizycznej
Cele operacyjne - uczeń:
• posiada świadomość poszczególnych części ciała i ich powiązań z innymi
• potrafi integrować wrażenia zmysłowe
• potrafi koordynować elementy ruchowe
• potrafi wykonać pracę plastyczną
• zna grupy produktów tworzących piramidę zdrowego żywienia
• omawia poszczególne piętra piramidy w odpowiedniej kolejności
• wymienia produkty zalecane i niezalecane w prawidłowym żywieniu
• wykorzystuje zdobytą wiedzę do oceny własnych zachowań żywieniowych
• wyszukuje produkty z odpowiedniej grupy żywności
• potrafi współpracować w grupie
Metody i techniki pracy:
• Metoda Ch. i M. Knillów
• Metody asymilacji wiedzy: pogadanka
• Metody praktyczne: malowanie, wyklejanie
• Metody wzmocnień pozytywnych
• Giełda pomysłów- „burza mózgów”
• Stymulacja polisenesoryczna
Formy:
• indywidualne
• grupowe
Środki dydaktyczne:
• kreda
• klej
• flamastry
• kredki
• nożyczki
• magnesy
• duży arkusz szarego papieru
• lampka zapachowa
• bębenek
• zielona chusta
• zielone piórka
• cytryna, cukier
• odtwarzacz CD
• I Program Aktywności Knillów – nagranie CD
• szablon postaci ludzkiej
• oczy, usta, nos, dłonie, stopy – wycięte z papieru
• brzuch wycięty z krepiny
• włosy wycięte z tkaniny
• klej
• farby do malowania palcami lub ryż/kasza/makaron
• teksty piosenki: L. Miklaszewski, „Taniec ciała”
• plakat z Piramidą Zdrowego Żywienia dla dzieci
• plakat z Piramidą aktywności fizycznej dla dzieci
• wycinanki z gazet z rysunkami różnych produktów spożywczych
• plansze z nazwami poszczególnych grup produktów spożywczych

Przebieg zajęć:

I. Powitanie uczniów
Powitanie – spotkanie w kręgu: zapalenie lampki zapachowej i obejście z nią kręgu dzieci. Powitanie sąsiada różnymi częściami ciała – za pomocą dłoni, łokci, kolan, stóp (uczestnicy z trudnościami. Następnie wszyscy uczestnicy siadają przy jednym dużym stole. Zapoznanie uczniów z tematem zajęć. Granie na bębenku i śpiewanie piosenki: „Taniec ciała”

II. Zabawa z zieloną chustą – wszyscy uczestnicy chwytają chustę i falują nią do góry i na dół, na znak – uderzenie w bębenek – wszyscy puszczają chustę, która swobodnie opada, wprawianie w ruch zielonych piórek poprzez dmuchanie, wąchanie cytryny, smakowanie kwaśnej i posłodzonej cytryny, zgaszenie lampki zapachowej.

III. Realizacja I Programu Aktywności Ch. i M. Knillów – uczestnicy siedzą w kręgu i wykonują ćwiczenia zgodnie z poleceniami, dostosowując je do muzyki: kołysanie, wymachiwanie rękoma, zginanie i rozprostowywanie rąk, pocieranie dłoni, zaciskanie i otwieranie dłoni, ruchy palców, klaskanie, głaskanie głowy, głaskanie policzków, głaskanie łokci, głaskanie brzucha, przewracanie się, relaksacja.

IV. Ja – Ty – My – zabawa plastyczna - uczestnicy wykonują pracę plastyczną – na wycięty szablon postaci ludzkiej przyklejają istotne elementy: oczy, usta, nos, dłonie, stopy – wycięte z papieru; brzuch – wycięty z krepiny; włosy wycięte z tkaniny. Pozostałą część postaci uczestnicy ozdabiają poprzez malowanie palcami. Później następuje zawieszenie postaci na ścianie oraz omówienie istotnych elementów postaci – części ciała, zwrócenie uwagi na symetryczne i niesymetryczne części ciała, identyfikacja omawianych części ciała w schemacie własnego ciała.

V. Pojęcie zdrowego żywienia /burza mózgów/– sformułowanie pytania: co rozumiecie przez pojęcie: zdrowe żywienie?
Jakie znacie grupy żywności? Nauczyciel wypisuje na tablicy propozycje określeń zdrowego żywienia oraz nazw grup żywności. Następuje podsumowanie „burzy mózgów” z utrwaleniem pojęcia „zdrowe żywienie” oraz nazw podstawowych grup żywności.

VI. Tworzenie piramidy żywienia z plansz z nazwami grup spożywczych – nauczyciel wykłada na stół plansze z nazwami poszczególnych produktów tak, aby uczniowie mogli swobodnie nimi manewrować i układać w kolejności. U góry te, których powinniśmy spożywać jak najmniej, natomiast na dole te, których powinniśmy spożywać jak najwięcej. Nauczyciel w międzyczasie tłumaczy taką strukturę umieszczania produktów; następnie zawiesza w podanej kolejności plansze na tablicy i tworzy z nich piramidę.

VII. Tworzenie piramidy żywienia na szarym papierze z wyciętych zdjęć produktów spożywczych - praktyczna praca w grupach – nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda z grup losuje kartkę z nazwą grupy produktów. Zadaniem uczniów jest wyciąć z gazetek reklamowych różnych sklepów produkty, które wchodzą w skład produktów wylosowanych przez ich grupę. Na dużym szarym papierze nauczyciel rysuje zarys piramidy. Obok każdego piętra piramidy wypisuje poszczególne nazwy grup produktów. Zadaniem uczniów jest przykleić produkty z odpowiednich grup w odpowiednie miejsce na piramidzie lub obok niej.

VIII. Prezentacja piramidy zdrowego żywienia Instytutu Żywności i Żywienia oraz porównanie z piramidą wykonaną przez uczniów – prezentacja uczniom aktualnej piramidy żywieniowej dla dzieci. Porównanie piramidy wykonanej przez dzieci z tą Instytutu Żywienia i Żywności.

IX. Omówienie poszczególnych pięter – grup produktów z przygotowanej piramidy – dzieci głośno wymieniają produkty z przyklejonych obrazków i sprawdzają, czy produkty są dobrze pogrupowane; argumentują, dlaczego wybrali poszczególne produkty oraz ile poszczególnych produktów powinno być spożywanych w ciągu całego dnia. Nauczyciel prosi, aby dzieci przeanalizowały własny sposób żywienia. Przedstawienie uczniom Piramidy Aktywności Fizycznej dla dzieci oraz omówienie jej.

X. Zaśpiewanie piosenki na dowolną melodię i ilustrowanie ruchem treści piosenki „Taniec ciała”:
Paluszki tańczą sobie
Rączki tańczą też
Nóżki idą raz, dwa, trzy,
Idę ja, idziesz ty,
Wszyscy idą raz, dwa, trzy.
Paluszki tańczą sobie
Rączki tańczą też,
Nóżki skaczą hop, hop, hop, hop
Głowa w bok, głowa w bok
Wszyscy skaczą hop, hop, hop, hop.

Pożegnanie z uczestnikami zajęć – nauczyciel/terapeuta rytmicznie wypowiada imiona uczestników.

Podpis prowadzącego

........................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.