Konspekt zajęć dla dzieci w wieku 6-8 lat
Temat zajęć: Niezwykle projekty
Czas trwania: 60 minut.
Cel ogólny:
- wzbogacenie wiedzy nt. pracy architekta
- wzbogacenie wiedzy nt. różnych typów budynków
- rozwój kreatywności i aktywności artystycznej
- rozwijanie uzdolnień w zakresie planowania i projektowania
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi w skupieniu wysłuchać wiersza,
- wie, czym zajmuje się architekt,
- wie, jakie cechy powinien posiadać architekt,
- zna różne typy budynków ze względu na funkcje, jakie pełnią
- wie, że budynki mieszkalne wyglądają różnie, w zależności od czasu i miejsca powstania,
- zna przykłady nietypowych projektów architektonicznych,
- potrafi wykonać model budynku z wykorzystaniem kartonowych pudełek,
- potrafi odpowiedzieć na zagadki dotyczące zawodu architekta i różnych typów budowli.
Metody pracy:
- oparte na słowie: głośne czytanie wiersza, objaśnienia, rozmowa,
- oparte na działaniu: wznoszenie budowli z kartonowych pudełek,
- oparte na oglądzie: prezentacja książek dla dzieci.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- książki:
1)Strzemińska-Więckowiak D.: Poznaję zawody: wiersze dla dzieci, Warszawa 2015,
2)Wachowiak A., Mizieliński D.: D.O.M.E.K.: doskonałe okazy małych i efektownych konstrukcji, Warszawa 2009,
oraz inne książki dla dzieci dotyczące architektury.
- zagadki nt. zawodu architekta i różnych budowli,
- kartonowe pudełka różnej wielkości,
- kolorowy papier,
- kleje, nożyczki, flamastry.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie, przedstawienie tematu zajęć.
2.Odczytanie wiersza „Architekt”.
Rozmowa nt. treści utworu. O kim był ten wiersz? Czy wiecie, kto to jest architekt? Z czym wam się kojarzy to słowo? Czym zajmuje się architekt? Jakie cechy powinien posiadać architekt?
3.Prezentacja książek
Dzieci oglądają książki przestawiające budynki z różnych stron świata oraz z różnych epok oraz nietypowe pomysły architektoniczne
4.Rozmowa kierowana nt. różnych typów budynków mieszkalnych - w zależności od czasu i miejsca, w którym powstały.
Czy domy zawsze wyglądały tak samo? Jak wyglądały kiedyś? Tak samo, jak dziś, czy inaczej? Czy domy na wsi i w mieście wyglądają tak samo? Czym się różnią? Czy domy w różnych stronach świata wyglądają tak samo?
5.Budowanie kartonowych domów – praca w grupach (4-6 osób)
Dzieci tworzą budynki wg własnych projektów, wykorzystując kartonowe pudełka.
6.Podsumowanie zajęć – zagadki dotyczące zawodu architekta i różnych budowli.