Numer: 43028
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Świętujemy prawo do radości - scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich

Świętujemy prawo do radości –
scenariusz zajęć dla dzieci 6- letnich

Temat: Świętujemy prawo do radości.
Cele ogólne:
• Utrwalanie poznanych praw dziecka.
• Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania utworów literackich.
• Stwarzanie okazji do wyrażania radości.

Cele szczegółowe operacyjne (dziecko):
• Zna swoje prawa i obowiązki.
• Potrafi uważnie słuchać czytanego tekstu.
• Uczestniczy w zabawach i tańcach.
• Odreagowuje napięcie i stres.

Metody: słowna, czynna i oglądowa.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: tekst opowiadania, płyta „Radosna pięciolinia cz. 4” z miesięcznika „Bliżej przedszkola”, podkład z muzyką wesołą i smutną, pojemnik do puszczania baniek mydlanych, zagadki tekstowe, ilustracje wybranych praw.
Literatura: Anna Czerwińska – Rydel, Renata Piątkowska „Moje prawa - ważna sprawa!” Wydawnictwo Literatura. Łódź. 2018, Konwencja o prawach dziecka.

Przebieg zajęć:

1. Powitanka
Dzieci wspólnie z nauczycielem recytują rymowankę:

Siadaj szybko na dywanie – coś pięknego dziś się stanie.
W wielki świat literatury zaprowadzi Cię Miś Bury.
2. Misiowa gimnastyka buzi i języka
Nauczyciel zachęca dzieci do naśladowania ruchów, które sam demonstruje:
- kląsanie językiem (miś jedzie konikiem),
- nadymanie policzków (miś dmucha balonik),
- oblizywanie górnej, a następnie dolnej wargi (miś oblizuje miód),
- szeroki uśmiech z pokazywaniem zębów (miś jest szczęśliwy i najedzony),
- cmokanie (miś wysyła całuska),
- nucenie melodii „Stary niedźwiedź” z zamkniętymi ustami - misiowa mruczanka.
3.Aktywne słuchanie piosenki „Prawa dzieci”- dzieci kołyszą się podczas zwrotek, wyklaskują rytm podczas refrenu.
Ref. Dzieci swoje prawa mają, teraz wszyscy je poznają./2x/
I. Mam prawo ze swoją rodziną być,
W swoim kraju godnie, bezpiecznie żyć
I mieć swoje miejsce, by w nim bezpiecznie schronić się
A gdy zachoruję, by ktoś leczył mnie.
Ref. Dzieci swoje prawa mają, teraz wszyscy je poznają./2x/
II. Mogę swoje zdanie i sekrety mieć,
Bawić, uczyć się, gdy tylko mam chęć,
Ja mam swoje prawa, proszę szanuj mnie,
Kochaj i przytulaj, kiedy jest mi źle.
Ref. Dzieci swoje prawa mają, teraz wszyscy je już znają./2x/
4. Słuchanie opowiadania „Kucyk Pony” z książki A. Czerwińskiej - Rydel, R. Piątkowskiej pt. Moje prawa – ważna sprawa!”.
5. Rozmowa na temat treści opowiadania. Pytania do dzieci:
- Gdzie poszła Weronika ze swoją mamą?
- Kogo Weronika poznała na placu zabaw?
- Dlaczego mama Amelki nie pozwoliła dziewczynkom na wspólną zabawę?
- Jak myślicie, czy chore dzieci nie mają prawa do radości i do zabawy?
- Co czuła Wiktoria, kiedy Amelka odeszła?
- Jak wy zachowalibyście się w takiej sytuacji?
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że każde z nich ma prawo do radości i do zabawy, niezależnie od tego, jak wygląda, gdzie mieszka i czy jest zdrowe czy chore. Ma również prawo wyrażać to poprzez śmiech i okrzyki radości lub płacz, wyciszenie i niechęć do zabawy. W każdej sytuacji dziecko ma prawo zwrócić się do dorosłego i być wysłuchane. Wszystkie prawa dzieci są zapisane w ważnym dokumencie – Konwencji o Prawach Dziecka. Dorośli muszą tych praw przestrzegać.
6. Zabawa ruchowa „Podróż do Krainy Radości”.
Nauczyciel opowiada historyjkę, a dzieci ilustrują jej treść swobodnie improwizując.
Wybierzemy się dziś do Krainy Radości. Aby tam dotrzeć musimy pokonać wielką rzekę. Wsiadamy do łódek, bierzemy wiosła do ręki i płyniemy. Łodzie kołyszą się na wodzie, słońce opala nasze buzie. Jest nam przyjemnie. Dobijamy do brzegu, wysiadamy z łódek i maszerując wspinamy się na ogromną górę. Nasze plecaki są bardzo ciężkie, nogi nas bolą, chce nam się pić. Powolutku docieramy na szczyt. Rozglądamy się po okolicy. W oddali widzimy stację kolejową. Szybciutko zbiegamy z górki i wsiadamy do pociągu. (Zabawa przy piosence „Jedzie pociąg”). Dotarliśmy na miejsce. Ludzie, którzy tu mieszkają, są zawsze radośni
i uśmiechnięci. Cieszą się już od rana, jak tylko wstaną. Przeciągają się z zadowoleniem, witają się z nami z uśmiechem, podskakują do góry z radości, obejmują nas i tańczą z nami.
7. Zabawa ruchowa „Kraina smutku – Kraina Radości”
Sala podzielona jest na połowę, dzieci maszerują przy muzyce. Kiedy słyszą smutną muzykę, zatrzymują się w „krainie smutku” i mimiką, gestem wyrażają smutek, a kiedy słyszą muzykę wesołą zatrzymują się w „krainie radości” i pokazują radość, uśmiechają się i podskakują.
8. Zabawa przy muzyce „Złap bańkę”.
Nauczyciel proponuje dzieciom zabawę w łapanie baniek mydlanych. Przy wesołej muzyce puszcza bańki mydlane, a dzieci starają się je złapać w rękę.
9. Zgaduj – zgadula.
Nauczyciel przygotowuje zagadki tekstowe na temat praw dziecka oraz odpowiadające im obrazki. Dzieci odgadują i wskazują na obrazku dane prawo.
Kiedy ktoś powie ci coś w sekrecie,
Nie powtarzaj nikomu na świecie! /prawo do tajemnicy/

Gdy ochotę na to mam,
Śmieję się i brykam. /prawo do radości/

Mam swój pokój i łóżeczko,
Misia, autko, wiadereczko. /prawo do własności/

Czasami coś nie uda się,
Czasami płakać mi się chce. /prawo do łez i niepowodzeń/

Nie wszystko jeszcze wiem, nie wszystko znam,
Czasem pomoże mi pani, a czasem pan. /prawo do niewiedzy/

Zanim powiesz swoje zdanie,
Sprawdź czy kogoś to nie zrani. /prawo do wyrażania myśli i uczuć/

10. Zakończenie zajęć – „Iskierka przyjaźni”
Nauczyciel zwraca się do dzieci:
Już kończymy to spotkanie – czarodziejskie zmisiowanie.
W wielki świat literatury zaprowadził nas miś Bury.
Ściska łapką wszystkie dzieci –
misiowa iskierka już do Was leci!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.