Numer: 43019
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Domowy ulubieniec - kotek. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH

Data: 17.02.2020r.
Prowadząca: Małgorzata Struś
Temat: „Domowy ulubieniec – kotek”.
Grupa wiekowa: dzieci 4-,5-letnie
Cele główne:
poznanie zwyczajów i trybu życia domowego ulubieńca – kota
przybliżenie znaczenia kotów w życiu człowieka
rozwijanie wrażliwości, empatii i szacunku w stosunku do zwierząt domowych
zachęcanie do wspólnej zabawy
Cele szczegółowe: (Dziecko)
wie, jakie są zwyczaje kota i jak należy się nim opiekować
zna rolę kota w życiu człowieka
przejawia opiekuńczą postawę w stosunku do zwierząt domowych
aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach
Metody:
słowna
czynna
oglądowa
Formy:
grupowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Książeczka S. Jachowicza „Chory kotek”, treść rymowanki A.H. Murgrabia, treść utworu „Niesforny kotek” K. Nowickiej, rzutnik, tablica interaktywna, pendrive, odtwarzacz cd, płyta z nagraniem utworu „My jesteśmy kotki dwa”, kłębek wełny, rekwizyty do inscenizacji – leżak, kocyk, poduszka, biały fartuch, akcesoria lekarskie – stetoskop, termometr, walizeczka lekarska, talerzyk, plastikowe kurczak, szynka, ryba, maskotki myszki.

Przebieg zajęcia:
1. Zabawa na powitanie: „Kłębuszek Przyjaźni” - nauczycielka wypowiada słowa rymowanki, dzieci podają do siebie kolejno wełniany kłębuszek (Dar Zabawy)
i mówią: „Dzień dobry Przyjacielu”.
„Kłębuszek Przyjaźni puszczam w krąg – niech wróci do moich rąk”
2. Wprowadzenie do tematu zajęć – rozwiązanie zagadki (na podstawie rymowanki A. H. Murgrabia):
W małym koszyczku leży podusia, a na podusi
coś się porusza.
Ma małe uszka i nosek mały,
a na dodatek w futerku cały.
Gdybyś mu mleczka w spodeczku dał,
to się przeciągnie i powie – miauuu,
wyjdzie z koszyczka, mleczko wypije
i brudny pyszczek łapką umyje.
3. Wysłuchanie treści utworu: "Niesforny kotek" – ( K. Nowicka)
Wszystkie koty są wspaniałe,
Te ogromne i te małe:
Tygrys - żółty w czarne pasy,
Ryś - przemierzający lasy,
Wdzięczna puma, gepard szybki,
żbik, ocelot, lampart gibki
oraz lew - król zwierząt płowy
i karakal - kot stepowy.
Wszystkie sierść prześliczną mają.
Całkiem miło wyglądają:
Chętnie byśmy je głaskali
lub za uszkiem podrapali.
Lecz to groźne drapieżniki.
Każdy z nich jest bardzo dziki,
więc je tylko oglądamy
i z daleka podziwiamy.
A głaskamy te domowe
małe kotki pokojowe!!!

- odpowiadanie na pytania związane z treścią wiersza
- prezentacja wyrazu „kot” i wskazywanie poszczególnych głosek
- omówienie wyglądu kota
- podkreślenie, że koty dzielimy na dzikie i domowe
4. „Zabawa ruchowo-naśladowcza” w parach przy muzyce:
„My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwa oczka ma,
my jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwa oczka ma.
Aaaa kotki dwa, każdy z nas dwa oczka ma. x2
My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwa uszka ma,
my jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwa uszka ma.
Aaaa kotki dwa, każdy z nas dwa uszka ma. x2
My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas wąsiki ma,
My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas wąsiki ma.
Aaaa kotki dwa, każdy z nas wąsiki ma. x2
My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas pazurki ma,
My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas pazurki ma.
Aaaa kotki dwa, każdy z nas pazurki ma. X2
5. „Kocie ABC” - obejrzenie filmu edukacyjnego o kotach.
6. „Miau, miau” - zabawa ortofoniczna. Wybrane dziecko stoi tyłem do pozostałych, a jedno wskazane przez nauczycielkę mówi: „Miau, miau”.
Zadaniem dziecka stojącego tyłem jest odgadnięcie, kto „miauczy”.
7. „Chory kotek” - obejrzenie inscenizacji utworu S. Jachowicza
w wykonaniu nauczycielek.
- dokonanie oceny zachowania kotka
- próba wysnucia morału
8. „Spotkanie z Łatką” - wizyta kotka jednej z podopiecznych wraz z jej mamą
w przedszkolu.
9. „Kocie języczki” - degustacja słodkości.
10. Ewaluacja – dzieci otrzymują uśmiechnięte i smutne buźki kotków. Jeśli zajęcia im się podobały unoszą buźki uśmiechnięte; jeśli zajęcia im się nie podobały unoszą buźki smutne.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.