„ Zimowe zabawy z bałwankami” – scenariusz zajęć w grupie dzieci 4 – letnich.
Temat zajęć: „ Zimowe zabawy z bałwankami”
Hasło Programowe: „ Nasza zima”
Cel główny: rozwijanie umiejętności matematycznych, rozpoznawanie bezpiecznych miejsc do zimowych zabaw.
Cele zajęć:
- budzenie zaciekawienia otaczającą przyrodą ,
- rozwijanie koncentracji uwagi, logicznego myślenia,
- utrwalanie nazw oraz kolejności i cykliczności następowania po sobie pór roku,
- usystematyzowanie podstawowych wiadomości o jednej z pór roku – zimie,
- utrwalanie nazw dni tygodnia,
- aktywizowanie różnych sfer rozwojowych dzieci,
- poszerzanie zakresu liczenia,
- rozpoznawanie umownych symboli graficznych (cyfry),
- rozwijanie umiejętności budowania wypowiedzi na dany temat,
- wzbogacanie słownictwa dzieci,
- rozwijanie słuchu fonematycznego: dzielenie wyrazów na sylaby, wyodrębnianie głosek w nagłosie,
Metody pracy: słowne, oglądowe, czynne,
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
płyty CD z piosenkami: „Mróz”, „Zima, zima za oknami”, obrazki z symbolami pór roku, uśmiechnięte i smutne buźki, magnesy, śnieżynki, folia bąbelkowa, bałwanki, guziki, sylwety bałwanków, pianka do golenia, soda oczyszczona, miski, folie zabezpieczające, sanki plastikowe, kapelusze.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci wyliczanką.
Przywitamy się wesoło, zaklaszczemy raz i dwa.
Przywitamy się wesoło, zaklaszczemy ja i ty.
Przywitamy się wesoło już tupiemy raz, dwa, trzy.
Przywitamy się wesoło już tupiemy ja i ty.
Hop, hop, dzień dobry, witam wszystkich was.
Cwałujemy jak koniki już muzyka wita nas.
2.Pogadanka – wprowadzenie do temat zajęć. Rozmowa z dziećmi na temat: Jaką mamy porę roku?
Nauczyciel odsłania na tablicy przypięte obrazki, które kojarzą się z zimą i z latem. Opisywanie treści obrazków i przypinanie wesołej lub smutnej buźki w zależności czy dany obrazek przedstawia zimę czy lato.
3.Śpiewanie piosenki „ Zima, zima za oknami”.
Zima, zima za oknami bawcie się dzieciaki z nami.
Zima, zima, pada śnieg, a my razem bawmy się.
Idą bałwanki tup tup, zjeżdżają sanki siup, siup,
tańczą śnieżynki la la la, a my skaczemy hopsa sa.
4.Rozmowa z dziećmi na temat bezpiecznych zachowań zimą
- Jakie znacie zimowe zabawy?
- Czy można bawić się w pobliżu ulicy?
- Czy można jeździć sankami blisko ruchliwej drogi?
- Jak się należy ubrać na sanki?
Demonstracja przez jedno z dzieci letniego ubioru i dziecko posiada w ręce plastikowe sanki. Wchodzi do sali przedszkolnej i mówi do dzieci: „Chodźcie dzieci na sanki!”
Omawianie stroju dziecka i wskazywanie co powinien w swoim stroju zmienić, aby się nie przeziębił.
5.Śpiewanie piosenki „ Na sanki”.
Hej dzieciaki, hej maluchy ubierajcie kurtki,
weźcie czapki, rękawiczki no i ciepłe butki.
Hej dzieciaki, hej maluchy, biały śnieżek pada.
Chodźcie z nami na góreczkę, będzie tam zabawa, będzie tam zabawa.
Na sanki, na sanki ulepimy bałwanki,
Na sanki, na sanki, na sanki hej.2×
Hej dzieciaki, hej maluchy wszystkich zapraszamy.
Weźcie mamę, weźcie tatę i razem zjeżdżajmy
Hej dzieciaki, hej maluchy łapcie śnieżek biały.
Róbcie kule, róbcie orły i lepcie bałwany.
Na sanki, na sanki ulepimy bałwanki,
Na sanki, na sanki, na sanki hej. 2×
Na sanki, na sanki ulepimy bałwanki,
Na sanki, na sanki, na sanki hej. 2×
6.Zabawa matematyczna – „ Bałwankowa matematyka”
Nauczyciel kontynuuje rozmowę z dziećmi: Wiemy już, że zimową pora możemy jeździć na sankach oraz lepić bałwanki. Popatrzcie mam dla was bałwankową rodzinkę. przyglądnijcie im się uważnie i posłuchajcie.
- każdy z bałwanków ma naklejone guziki, waszym zadaniem będzie dołożyć tyle samo guzików.
- teraz musimy dopasować kapelusze bałwankom z odpowiednią cyfrą. Ile guzików ma bałwanek, to taki kapelusz musimy mu znaleźć z odpowiednią cyfrą.
7.Zabawa ruchowa przy muzyce – „ Dzielimy na sylaby”.
Dzieci przebrane są za bałwanki i przeliczają naklejone guziki. Dobierają się w kółeczka i tańczą, na przerwę w muzyce patrzą na obrazek i dzielą na sylaby pokazywane nazwy obrazków.
8. Zabawa ruchowa „Śniegowa chmurka”.
Zadaniem dzieci jest przejście pod rozciągniętą folią bąbelkową. Dzieci pokonują przeszkodę w taki sposób, aby nie dotknąć folii. Na folii przypięte są śnieżynki różnego kształtu.
9.Relaksacja.
Zamykamy oczy, odpoczywamy, jak pływają łabędzie zaraz posłuchamy.
Zamykamy oczy, odpoczywamy, jak kwiatuszki tańczą zaraz posłuchamy.
10. Zabawa sensoryczna ze sztucznym śniegiem.