Scenariusz zajęcia hospitowanego w grupie dzieci 6-letnich
Tematyka kompleksowa: Świąteczne pocztówki
Temat zajęcia: Przygotowujemy się do spotkania ze św. Mikołajem.
Cel hospitacji: Nabywanie przez dzieci umiejętności niezbędnych do podjęcia nauki w szkole. Stosowanie nowatorskich rozwiązań edukacyjnych.
PP IV 4,7,12,14,15
Cele główne:
- przypomnienie i utrwalenie kształtu poznanych liter,
- doskonalenie słuchu fonemowego,
- doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na głoski i sylaby,
- przeliczanie w zakresie 10 liczebnikami głównymi i porządkowymi,
- utrwalenie kształtu podstawowych figur geometrycznych,
- kształtowanie poczucia rytmu,
- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej,
- utrwalanie prawej i lewej strony oraz orientacji w schemacie ciała,
- doskonalenie współpracy w grupie poprzez zabawę z elementem rywalizacji.
Cele szczegółowe – dziecko:
- utrwala poznane litery,
- dzieli wyraz na głoski i sylaby,
- posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi,
- zna podstawowe figury geometryczne,
- doskonali poczucie rytmu,
- układa puzzle – doskonali spostrzegawczość wzrokową,
- zna prawą i lewą stronę, orientuje się w schemacie ciała,
- potrafi współdziałać w grupie,
- podejmuje próby właściwego przyjmowania ewentualnej porażki.
Metody pracy:
- słowne,
- czynne – praktyczne działanie
Formy:
- praca z całą grupą,
- praca w zespołach,
- praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: płyty CD, kartoniki z literami, woreczki – figury geometryczne, emblematy z figurami, puzzle, frotki – śnieżynki, karta pracy, nożyczki, klej.
Data zajęcia: 28.11.2019
Prowadząca: Katarzyna Nogaj-Łopatka
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – piosenka pt: „Jeden”- doskonalenie orientacji w schemacie ciała.
2. „Co to za litera?” – zabawa dydaktyczna z kartonikami. Przypomnienie poznanych liter. Podawanie wyrazów na wskazaną głoskę, głoskowanie, dzielenie wyrazów na sylaby. Przeliczanie zdobytych punktów.
3. „Gimnastyka” – zabawa ruchowa z pokazywaniem.
4. „Przesuń woreczek” – zabawa rytmiczna do piosenki. Odtwarzanie sekwencji ruchów. Przypomnienie podstawowych figur geometrycznych.
5. „Puzzle ze św. Mikołajem”- praca z podziałem na grupy.
6. Utrwalenie prawej i lewej strony ciała podczas zabawy ruchowej „Śnieżynki”.
7. Praca z kartą pracy: „Porządkujemy świąteczne prezenty”– porządkowanie przedmiotów, dopasowywanie zgodnie z opisem.
Posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi.
8. Zakończenie zajęć – porządkowanie stolików, nagrodzenie dzieci naklejkami.