Scenariusz zajęć zintegrowanych z zakresu edukacji przyrodniczej, polonistycznej, ruchowej, plastycznej – „Nadchodzi jesień”
Charakterystyka ogólna:
Grupa: 5-6 latki
Czas trwania: 40 do 50 min.
Temat kompleksowy: Nadchodzi jesień
Temat zajęć: Poznajemy drzewa w parku (kasztanowiec, dąb, jarzębina)
Cele operacyjne:
- dziecko rozpoznaje i nazywa drzewa: kasztanowiec, dąb, jarzębina,
- dziecko dopasowuje liście i owoce do odpowiednich drzew,
- dziecko rozpoznaje i nazywa owoce drzew: kasztany, żołędzie, jagody jarzębiny,
- dziecko 6l, układa proste zdania z rozsypanki wyrazowej,
- dziecko 5l, odnajduje litery l, L w zestawie innych liter,
- dziecko umie porównać dwa zbiory, równoliczne i różnoliczne,
- dziecko sprawnie posługuje się pędzlem, dobiera odpowiednie kolory,
- dziecko potrafi współdziałać w grupie,
- dziecko cieszy się z sukcesu grupy.
Procedury osiągania celów:
1. Metody pracy:
- metody oparte na słowie: pogadanka, opis, praca z tekstem,
- metody praktyczne,
- metody oglądowe: pokaz,
- metody gier dydaktycznych
2. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
3. Środki dydaktyczne:
plątaninka, zdania i wyrazy do układania, etykiety z nazwami drzew, rozsypanka literowa dla 5l, liście (dębu, kasztanowca, jarzębiny), kasztany, żołędzie, jagody jarzębiny, do liczenie (kasztany i ziarenka fasoli), farby i liście do malowania, arkusze szarego papieru, magnetofon + kasety.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z dziećmi (piosenka „Witajcie”),
„Witaj ........... (imię dziecka), witaj ...............
Jak się masz., jak się masz.
Jesteś z nami, jesteś z nami.
Siądź wśród nas, siądź wśród nas”.
2. Wprowadzenie do tematu; rozwiązanie plątaninki:
Dary jesiennego parku.
------- -------- -------- -------- -------- -------- -------- ------- Da ku. par ry go ne je sien
3. Pojawienie się „pani jesieni” (nauczycielka w szacie z kolorowych liści) z koszem pełnym darów z parku – obserwacja spontaniczna (przez dzieci) – przyniesionych eksponatów.
4. Obserwacja kierowana:
- pokaz liści: kasztanowca, dębu, jarzębiny (skierowanie uwagi dzieci na cechy istotne i pominięte szczegóły)
- nazywanie i rozpoznawanie liści,
- pokaz owoców: kasztany, żołędzie, jagody jarzębiny,
- nazywanie i rozpoznawanie owoców.
5. Zabawa „Drzewa w parku” – utrwalenie nazw poznanych, oraz wyglądu ich liści i owoców.
- dzieci zostają podzielone na trzy grupy przez losowanie karteczek z koszyczka, na których są narysowane liście: kasztanowca, dębu lub jarzębiny,
- na dywanie nauczycielka rozsypuje liście i owoce: kasztanowca, dębu i jarzębiny,
- zadaniem każdej z grup jest odszukanie w sali sylwety swojego drzewa, sylwety drzew są narysowane na dużych arkuszach szarego papieru i podpisane kasztanowiec jarzębina dąb
- następnie dzieci z poszczególnych grup odszukują na dywanie liście i owce z ich drzewa (liście przypinają szpilkami na koronie drzewa, owoce wkładają do koszyczków znajdujących się pod drzewami),
- która grupa jest gotowa siada na dywanie,
- kiedy wszyscy skończą następuje ocena zadania, „pani jesień” (przebrana nauczycielka, wybiera po jednym przedstawiciel z każdej z grup i prawdzają czy pod poszczególnymi drzewami znajdują się naprawdę ich liście i owoce,
- za prawidłowo wykonane zadanie każda z grup otrzymuje brawa.
6. Zabawa z piosenką „Kasztankowa gra”
1. Kasztankowy taniec „Klanza”
2. Zabawa z literami z „panią jesienią”
- 6l – układanie zdań z rozsypanki wyrazowej,
- 5l – wyszukiwanie małych i dużych literek l, L na kartce, na której znajduje się dużo innych liter.
L l
l k z l
d e L b r
s l k L
L l w l o
r z L m
c L p y l
7. Porównywanie zbiorów równolicznych i różnolicznych, sprawdzanie ich liczebności (nauczycielka prezentuje zbiory za pomocą kasztanów):
Dzieci mają do dyspozycji:
5l – również kasztany,
6l – ziarenka fasoli.
8. Zabawa „Spacer po parku” – opowieść ruchowa.
9. Malowanie świeżych liści farbami plakatowymi i odbijanie ich na szary papier, na którym jest narysowana sylweta drzewa (praca w grupach).
- przypięcie wykonanych prac na dużą tablicę,
- ocena prac przez wszystkie dzieci.
10. Zabawa przy piosence kasztankowy brzdąc.