SCENARIUSZ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO
1. Nazwisko nauczycielki: Justyna Kwiatkowska
2. Data zajęcia: 5.12.2017 r.
3. Grupa przedszkolna: 5 l
4. Temat zajęcia: Zimowe śpiochy
5. Cele zajęcia /planowane osiągnięcia dzieci/:
wykonuje odpowiednie ruchy
ocenia miejsce w przestrzeni – przód, tył, prawo, lewo
rozwiązuje zagadki
dokonuje analizy sylabowej, głoskowej
porusza się w odpowiednim kierunku
rozpoznaje i nazywa zwierzęta leśne i ich domy
stosuje się do zasad gry
nazywa cyfry
identyfikuje emocje
6. Forma pracy:
zbiorowa
indywidualna
7. Metody pracy:
czynna – zadań do wykonania, kierowania aktywnością własną
słowna – objaśnienia, zagadki
oglądowa – pokaz - obrazek
a) Kodowanie na dywanie
b) Klanza
8. Organizacja zajęcia:
30 min
9. Środki dydaktyczne:
podkład muzyczny, zagadki o zwierzętach, ilustracje zwierząt i ich legowisk
10. Przebieg zajęcia:
TOK ZAJĘCIA/MOMENT EDUKACYJNY CZYNNOŚCI DZIECI CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA ŚRODKI DYDAKTYCZNE OSIĄGANE UMIEJĘTNOŚCI DZIECI
(CELE OPERACYJNE)
Dzień dobry, witam was
Wykonują odpowiednie ruchy i śpiewają objaśnia zabawę, czuwa nad przebiegiem Podkład muzyczny wykonuje odpowiednie ruchy
Przybij piątkę Przypominają zasady zachowania w czasie zajęć weryfikuje zna zasady zachowania się podczas zajęć
Rozwiązywanie zagadek nt. jesieni i zwierząt leśnych Słuchają, rozwiązują zagadki Czyta (lub recytuje) zagadki zagadki rozwiązuje zagadki
Ile sylab, ile głosek w nazwie zwierząt Dzielą nazwy zwierząt na sylaby, głoski – przeliczają, wskazują odpowiednią cyfrę Czuwa nad prawidłowym dzieleniem wyrazów Ilustracje zwierząt, cyfry Dokonują analizy sylabowej, głoskowej oraz wyróżniają głoski w nagłosie nazw zwierząt, wskazuje odpowiednią cyfrę
Segregowanie zwierząt ze względu na te, które śpią i nie śpią w zimie Układa w odpowiednim miejscu ilustracje zwierząt Objaśnia zadanie Szarfy, ilustracje zwierząt wie, które zwierzęta zapadają w sen zimowy
Omówienie wyglądu „domu” wybranych zwierząt Ogląda ilustracje przedstawiające „domy” danych zwierząt Czuwa nad prawidłowym dopasowaniem Ilustracje „domów” zwierząt Opisuje wygląd „domu” danego zwierzęcia
„Zaprowadź zwierzę do domu” – gra kodowanie na dywanie Dzieci dostosowują się do reguł zabawy Wyjaśnia zasady gry Mata, kostka do gry, ilustracje zwierząt i ich legowiska identyfikuje miejsce w przestrzeni: w przód, w tył, w prawo w lewo
Ewaluacja zajęcia układają karteczkę obok obrazka odpowiednio do stopnia zadowolenie – buźki Objaśnia sposób ewaluacji Arkusz z emocjami w postaci buziek, karteczki identyfikuje swoje emocje
Justyna K.
Podpis nauczyciela