Numer: 42964
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co to jest śnieg? Scenariusz zajęcia daltońskiego z zakresu aktywności przyrodniczej

Scenariusz zajęć daltońskich z aktywności przyrodniczej dla dzieci 4 – letnich

Temat: Co to jest śnieg?
Data: 31.01.2020
Grupa: 4 – latki
Prowadząca:

Cel główny:
Wykorzystanie i tworzenie okazji do poznania rzeczywistości przyrodniczej

Cele operacyjne:
• Wie , co to jest i zna właściwości śniegu
• Dokonuje obserwacji, bierze udział w eksperymentach , badaniach, zabawach sensorycznych
• chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych, zespołowych i w parach
• potrafi zorganizować się do pracy, stara się być samodzielne
• wyraża radość z wykonanej pracy plastycznej
• starają się przestrzegać umownych reguł
• reaguje na polecenie nauczyciela.

Podstawa Programowa:
1. Fizyczny obszar rozwoju dziecka.: I.5,6.
2. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka: II.11
3. Społeczny obszar rozwoju dziecka: III.6
4. Poznawczy obszar rozwoju dziecka: IV.1.5.8.18

Pomoce dydaktyczne: Cd z muzyką , śnieżynki papierowe dla par plus szablon dla każdej pary, pianki do golenia, soda oczyszczona, pampersy, woda w dzbankach pojemniki dla zespołów obrazki na tablicy o tematyce zimowej, instrukcje daltońskie dla zespołów, list od Pani Zimy, zegar daltoński.

Metody:
-czynne: metoda samodzielnych doświadczeń, metoda kierowania własną działalnością dziecka, metoda zadań stawianych dziecku
-słowne: rozmowa, objaśnienie, instrukcja
-oglądowa: obserwacja, pokaz, zabawa sensoryczno-percepcyjna

Formy:
-indywidualna
-zespołowa
-zbiorowa

Przebieg zajęć:
1.Powitanie- wprowadzenie do tematu.- odczytanie listu od Pani Zimy
Zadania wyznaczone przez Panią Zimę

2.Słuchanie rymowanki „Płatki śniegu” (zabawa z rymowanką)
Dzieci
Zima, zima jest wesoło (klaszczą w ręce)
tańczą płatki śniegu wkoło (wyciągają ręce w górę, szybko poruszają dłońmi w jedną i w drugą stronę)
Płatki śniegu w krąg wirują (rączkami obracają nimi wokół własnej osi)
dzieciom sanki obiecują. (Kłaniają się)
Rozmowa nt. rymowanki:
• O czym była rymowanka?
• O jakiej porze roku była mowa?
• Co robiły płatki śniegu?
• A czy widzicie gdzieś płatki śniegu?
• A co to jest snieg?

4.Zabawa orientacyjno – porządkowa „Wirujące płatki śniegu”
N-l włącza muzykę. Dzieci – płatki śniegu swobodnie wirują po sali. Kiedy dźwięki muzyki cichną, płatki śniegu opadają – dzieci powoli przykucają i chowają głowy w ramiona. Gdy n-l ponownie włącza muzykę- dzieci – płatki śniegu ponownie wirują po sali.

5.Zabawa ruchowa o charakterze integracyjnym „Śnieżynka do śnieżynki”- (pary daltońskie)
Na hasło „śnieżynka do śnieżynki” – dzieci szukają daltońskiego partnera. Dzieci dobierają się parami. Wykonują polecenia n-la np. śnieżynki podają sobie ręce, klaszczą sobie w ręce, dotykają się brzuchami, dotykają się głowami, dotykają się plecami tańczą w kółeczku.

5.Zabawa ćwicząca spostrzegawczość „Taka sama śnieżynka”- (prawa ręka, zegar daltoński)
Prawa ręka rozdaje dzieciom koperty ze śnieżynkami i szablonem śnieżynek (9 szt. w różnych kształtach dla każdej pary). Dzieci losują z woreczka śnieżynki i układają śnieżynki pod odpowiednim kształtem. N-l włącza czas- próby wykonania zadania na czas.

8.Praca plastyczno-sensoryczna „Śnieg”- (zespoły daltońskie)wg instrukcji obrazkowej i słownej)
Wykonywanie w zespołach sztucznego śniegu z materiałów przygotowanych przez nauczyciela, określanie jego zapachu koloru faktury , wyglądu)zabawy sensoryczne przygotowanym śniegiem, lepienie bałwanków, robienie babeczek itp.

9.Zakończenie zajęcia: podziękowanie za udział w zajęciach, dzielenie się wrażeniami z wykonania i lepienia śniegu – dalsze zabawy sztucznym śniegiem, z możliwością zamiany masy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.