X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 42959
Przesłano:
Dział: Świetlica

Jak prawidłowo się odżywiać? Rola składników pokarmowych. Konspekt otwartych zajęć świetlicowych

Konspekt otwartych zajęć świetlicowych „ Jak prawidłowo się odżywiać? Rola składników pokarmowych”

Data: 27.01.2020 r.
Prowadząca: mgr Marta Osipowicz
Grupa: Dzieci uczęszczające na świetlicę z klas IV-V
Czas trwania: 60 minut.
Temat: „Jak prawidłowo się odżywiać? Rola składników pokarmowych”

Cele:
• Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz umiejętności oceniania własnego sposobu żywienia,
• Poznanie głównych składników pokarmowych i określenie ich roli
w organizmie,
• Zachęcanie dzieci do spożywania kiełków- źródła cennych składników odżywczych.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• Dostrzega zależności pomiędzy odżywianiem, a zdrowiem człowieka,
• Potrafi dokonać wyborów żywieniowych, potrafi wskazać produkty zalecane oraz te, które należy ograniczać w diecie,
• Wie, jak prawidłowo należy się odżywiać,
• Rozumie potrzebę przestrzegania zasad zdrowego żywienia,
• Potrafi wyhodować kiełki, zna wartości odżywcze kiełków.
Metody:
• Burza mózgów,
• Pogadanka z elementami dyskusji,
• Praca z tekstem,
• Praktycznego działania i obserwacji.
Formy pracy:
• Praca w grupach,
• Praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
• Rozsypanka literowa,
• Piramida zdrowia,
• Podręcznik do przyrody,
• Film edukacyjny”Paskal Brodnicki uczy dzieci i młodzież zdrowego stylu życia”
• Koperty z zadaniami dla grup,
• Nasiona na kiełki oraz rzeżuchy+akcesoria potrzebne do wysiewu,
• Rozsypanka obrazkowa różnych pokarmów,
• Kartki z nazwami różnych produktów żywnościowych,

Przebieg zajęć:

• Powitanie i sprawdzenie listy
Wprowadzenie:
Dzisiaj będziemy rozmawiać na temat zdrowego odżywiania. Jest wiele błędów
w żywieniu człowieka, których wynikiem jest wiele chorób. Sposób przygotowania posiłków przez ludzi niestety często nie jest prawidłowy, ludzie nauczyli się przetwarzać i wzbogacać żywność w różne składniki.

• Podanie tematu: „Jak prawidłowo się odżywiać? Rola składników pokarmowych”

• Pogadanka na temat prawidłowego żywienia, nauczyciel zadaje pytanie:
Po co człowiekowi potrzebne jest pożywienie?

• Ćwiczenie wprowadzające do zajęć: Co najbardziej lubicie jeść?
(swobodne wypowiedzi uczniów, uczniowie podają przykłady)

• Nauczyciel zwraca uwagę na to, że gdyby wszyscy jedli to co najbardziej lubią, to odżywianie człowieka nie byłoby zdrowe.

1.Podział uczniów na 5 grup

a) Na tablicy przygotowana jest rozsypanka literowa, ukryte są w niej nazwy składników pokarmowych (liderzy grup podchodzą do tablicy i wykreślają litery do momentu pojawienia się nazwy składnika pokarmowego z którym będą pracować)

• I grupa -Cukry
• II grupa-Tłuszcze
• III grupa-Białka
• IV grupa-Witaminy
• V grupa-Woda i sole mineralne

Zadanie dla grup: Określ funkcję składnika pokarmowego dla organizmu człowieka, ustal w jakich produktach żywnościowych występuje on w największej ilości. Skorzystaj z podręcznika do przyrody.

b) Prezentacja

2. Piramida żywieniowa
a) Nauczyciel zapoznaję uczniów z piramidą żywieniową, zwraca uwagę na produkty żywnościowe leżące w odpowiednim poziomie piramidy, omawia zasady komponowania codziennego jadłospisu.

b) Prezentacja fragmentu filmu ”Paskal Brodnicki uczy dzieci i młodzież zdrowego stylu życia” dotycząca piramidy żywieniowej.

c) Ćwiczenie- uczniowie z rozsypanki obrazkowej różnych pokarmów, mają za zadanie ułożyć na poszczególnych poziomach pustej piramidy odpowiednie produkty, tak żeby powstała uzupełniona piramida żywieniowa.
Następnie porównanie pracy z oryginałem piramidy zdrowia. Dyskusja, co należy jeść kilka razy w miesiącu, kilka razy w tygodniu oraz codziennie.

3. Nauczyciel pyta uczniów: Czym należy się kierować przy zakupie produktów żywnościowych? -dyskusja, zwrócenie uwagi na obecność składników pokarmowych, występowanie konserwantów oraz termin ważności.
• Nauczyciel prezentuje dwa produkty żywnościowe, które warto jeść, są to kiełki roślin oraz rzeżucha, pogadanka na temat wartości odżywczych oraz wykorzystaniu kiełków i rzeżuchy w potrawach.
• Podanie instrukcji uprawy kiełków oraz rzeżuchy( prezentacja nauczyciela)
• Zadanie praktyczne dla grup- samodzielne wysianie nasion (kiełki słonecznika, brokuł, fasoli,rzodkiewki i rzeżuchy)
4.Ćwiczenie
a) Grupy otrzymują koperty z karteczkami, na których wypisane są różne produkty żywnościowe, zadanie polega na rozdzieleniu karteczek na dwie grupy. Pierwsza kolumna ma zawierać produkty zalecane i zdrowe, a druga produkty, których spożycie należy ograniczać.
b) Korzystając z poprawnie przydzielonych karteczek produktów zalecanych do spożycia a także, kierując się zasadami piramidy zdrowia grupy mają za zadanie zaproponować zdrowy posiłek:
• I grupa- śniadanie
• II grupa – II śniadanie
• III grupa- obiad
• IV grupa – podwieczorek
• V grupa – kolację

Podsumowanie zajęć:
a) Liderzy grup podchodzą do tablicy i odczytują przygotowane na kartkach nazwy różnych produktów żywnościowych, zadanie polega na podaniu składnika pokarmowego, który jest ich źródłem.
b) Zabawa relaksacyjna „Sałatka owocowa”

Opracowała: Marta Osipowicz.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.