KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat: Dopasowanie figur
Prowadząca: Ewelina Kurkowska
Data:
Grupa: 3-4 latki
Cele:
-w bezpieczny sposób bierze udział w zabawach ruchowych
-zna i nazywa konkretne figury geometryczne
-rozpoznaje i nazywa prostokąt, trójkąt, kwadrat, koło, owal – potrafi opisać jego charakterystyczne cechy
- wyszukuje figury w najbliższym otoczeniu
- dopasowuje kształty prezentów do Figur geometrycznych
Metoda: czynna, słowna, oglądowa;
Forma pracy: praca indywidualna, zbiorowa;
Pomoce: kartoniki przedstawiające zabawki, zabawki odpowiadające figurom geometrycznym, szarfy, tamburyno, kartki z figurami geometrycznymi,
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa: "Zabawka"
Dzieci wybierają kartoniki na, których narysowane są zabawki: lalki, klocki, samochody, misie. W sali rozmieszczone są takie same ilustracje.
Jedno z dzieci jest bez obrazka, to właśnie ono będzie robiło porządek wśród zabawek. Wszystkie dzieci chodzą po sali i oglądają swoje obrazki. Na umówiony sygnał dziecko prowadzące odprowadza każdą z zabawek / dziecko / na swoje miejsce.
2. Zabawa "Figurki".
Wszystkie dzieci biegają swobodnie po sali przy dźwięku tamburyna na
umówiony sygnał dzieci dobierają się parami i tworzą dowolną figurę. Dziecko, które jest bez pary może je poprawiać.
3.Zagubione prezenty Figurkowych Ludzików.
Dzieci muszą dopasować zagubione prezenty do figur geometrycznych.
4.Taka sama figura
Dzieci siedzą na dywanie i układają z szarf taką samo figurę jaką wylosowali.
5. „Tworzymy obrazki”
Dzieci otrzymują kartkę z narysowaną na środku figura geometryczną. Zadaniem dzieci jest stworzenie własnej kompozycji, pracy plastycznej opartej na figurze.
6. Omówienie wykonanych przez dzieci obrazków.
7. zabawy swobodne inspirowane przez dzieci.
8. Zakończenie zajęcia – podsumowanie pracy dzieci,