Scenariusz lekcji z języka niemieckiego
Temat: „Zastosowanie spójnika weil(ponieważ) w zdaniu pobocznym – na przykładzie utworu Herberta Grönemeyera Mensch”.
Lekcja przewidziana jest w klasie I - II szkoły ponadpodstawowej.
CELE OGÓLNE: Poznanie życiorysu i utworu „Mensch” niemieckiego piosenkarza Herberta Grönemeyera; humanistyczny, poetycki charakter utworu.
CELE OPERACYJNE:
Umiejętności: Ukierunkowana analiza i interpretacja utworu „Mensch”; zastosowanie spójnika „weil” w ćwiczeniach gramatyczno – leksykalnych;
Wiadomości: Zapoznanie się z życiorysem H. Grönemeyera i wpływem wydarzeń życiowych na jego twórczość; poznanie znaczenia spójnika „weil” i szyku wyrazów po spójniku „weil”; poznanie nowego słownictwa z utworu „Mensch” i z ćwiczeń gramatyczno – leksykalnych;
Metody: Heureza, praca z tekstem literackim – czytanie ze zrozumieniem, dyskusja, stawianie hipotez, ćwiczeń praktycznych, oglądowa.
Formy pracy: w parach, samodzielna, grupowa
Pomoce dydaktyczne:
- karty ćwiczeń z utworem H. Grönemeyera „Mensch”;
- karty ćwiczeń ze spójnikiem „weil”;
- życiorys i portret niemieckiego piosenkarza;
- płyta CD z nagranym utworem „Mensch”.
Część wstępna:
1. Powitanie w języku niemieckim.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji, sprawdzenie pracy domowej.
Część właściwa:
1. Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji.
2. Jako wprowadzenie do lekcji wybrany uczeń czyta krótki życiorys H. Grönemeyera.
3. Nauczyciel rozdaje uczniom karty ćwiczeń z utworem „Mensch” wraz z tłumaczeniem wybranych słów.
4. Po zapoznaniu się z treścią utworu, nauczyciel odtwarza utwór „Mensch”.
5. Uczniowie w parach stawiają hipotezy interpretacyjne, a następnie przedstawiają je na forum klasy.
6. Nauczyciel prosi uczniów o postawienie pytań do zdań pobocznych w utworze.
7. Uczniowie zapisują na tablicy dwa zdania z piosenki ze spójnikiem „weil”.
8. Nauczyciel pyta, jaki jest szyk wyrazów w zdaniu ze spójnikiem „weil”.
9. Uczniowie przepisują zdania z tablicy do zeszytów.
10. Nauczyciel rozdaje uczniom karty ćwiczeń ze spójnikiem „weil”. Uczniowie w parach rozwiązują zadania. Po wykonaniu zadań, wybrani uczniowie czytają na głos swoje rozwiązania.
11. Ewaluacja: nauczyciel podsumowuje lekcję i uświadamia uczniom, czego się na niej nauczyli.
12. Zadanie domowe: uczniowie odpowiedzą pisemnie na pytanie: „Warum lernst du Deutsch?” z wykorzystaniem poznanego na lekcji spójnika „weil”.