Numer: 42912
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dokarmiamy ptaki. Scenariusz zajęć w grupie 5-latków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ w grupie 5-latków

Temat: Dokarmiamy ptaki.

Czas: 60 min

Cele ogólne:
• Uwrażliwienie dzieci na los ptaków zimujących w Polsce oraz uświadomienie konieczności ich systematycznego dokarmiania.
• Rozwijanie kompetencji matematycznych dzieci.

Cele operacyjne:
Dziecko:
• Wie kiedy, dlaczego i czym należy dokarmiać ptaki.
• Zna wybrane ptaki, zimujące w Polsce.
• Uważnie słucha czytanego utworu i poleceń nauczyciela.
• Wypowiada się na zadawane pytania.
• Potrafi zgodnie współpracować w grupie.
• Poprzez manipulowanie sprawdza równoliczność dwóch zbiorów.
• Wnioskuje o stałości długości przy zmianie ułożenia
elementu.
• Przelicza elementy oraz czynnościowo dodaje w zakresie 10.
• Rozwija swoje umiejętności w zakresie kodowania.
• Poznaje sposób wykonania karmnika dla ptaków z butelki
plastikowej. Uczestniczy przy jego wykonaniu.

Metody:
• metoda wspomagania rozwoju umysłowego dzieci Edyty
Gruszczyk - Kolczyńskiej;
• czynna: zadania stawiane dzieciom;
• oglądowa: obserwacja, pokaz;
• słowna: rozmowa, objaśnianie;

Formy organizacyjne: grupowa i jednostkowa

Środki dydaktyczne: wiersz I. R. Salach "Ptaki zimą", zdjęcia ptaków zimujących w Polsce, piłka, pokarm dla ptaków, piosenka "Pomóż ptakom" J. Kucharczyk, dywaniki i liczmany do manipulowania, mata do kodowania z kartami, dwie kostki do gry, rymowanka, elementy do wykonania karmnika z plastikowej butelki

Przebieg:
1. Powitanie i rozpoczęcie zajęć rymowanką:
Przyszły dzieci do przedszkola
wszystko je ciekawi.
Tu się będą uczyć,
tu się będą bawić.1,2,3.

2.Wprowadzenie do tematu. Wzbudzenie zainteresowania dzieci zajęciami.
- Czym będziemy zajmować się na zajęciach dowiecie się po uważnym wysłuchaniu wiersza.
Zawitała mroźna zima,
idą długie, szare dni.
Ciężko będzie znowu ptakom,
więc pomagać trzeba im.

Wysypiemy ziarno wróblom,
a sikorkom skwarki,
by na wiosnę zaśpiewały,
jak im dzieci pomagały.

Podsumowanie: Na zajęciach będziemy mówili o ptakach zimujących w kraju. Będziemy także wykonywali zadania związane z ptakami.

3. Przypomnienie charakterystycznych cech zimy.
Nauczyciel toczy piłkę kolejno do dzieci siedzących w kręgu prosząc o dokończenie zdania:
-Jest zima, bo: ..... .( jest mroźno, pada śnieg, dni są krótkie, a noce długie, zwierzęta i ptaki poszukują jedzenia, bo jest go mało, ...)

4. Zapoznanie z ptakami zimującymi w Polsce.
Pokaz zdjęć: wróbla, sroki, gila, sikorki, wrony, sójki, jemiołuszki, sowy, dzięcioła, wrony. Sprawdzanie znajomości nazw ptaków przez dzieci lub nazywanie poszczególnych ptaków i przekazywanie krótkich informacji o nich przez nauczyciela.
Podział nazw paków na sylaby.

5.Rozmowa kierowana na temat dokarmiania ptaków w okresie zimowym.
- Po co dokarmiać i poić ptaki zimą?
-Kiedy trzeba to robić szczególnie? ( w śnieżne zimy, kiedy śnieg pokrywa ziemię, drzewa i krzewy, na których ptaki mogłyby znaleźć pożywienie, w mroźne dni ustawiamy poidełka z wodą, bo w postaci śniegu i lodu nie jest dla nich dostępna )
- Czy wiecie, jakie są przysmaki ptaków?
Pokaz przygotowanych na talerzykach pokarmów i łączenie ich z wybranymi ptakami:
ziaren słonecznika, zbóż, pokruszonych orzechów, siemienia lnianego - dla np. wróbli, kawałków suszonych jabłek, dzikiej róży - dla gili, słoninki - dla sikorek, gałązek jemioły z owocami - dla jemiołuszek.
Podkreślenie znaczenia systematycznego dokarmiania i pojenia ptaków, ze względu na przyzwyczajanie się ptaków do określonych miejsc, gdzie mogą zdobyć pożywienie.

6.Deklaracja dzieci, czy chcą pomagać ptakom w czasie zimy przestrzegając poznanych zasad.
Jeżeli wyrażą taką chęć - nauka rymowanki - okrzyku zachęcającego do dokarmiania ptaków zimą:

Chociaż wokół mroźna zima,
nie zgłodnieje nam ptaszyna.
My o ptakach pamiętamy
i gdy trzeba dokarmiamy.

7. Zabawa ruchowa przy piosence "Pomóż ptakom" J. Kucharczyk.
Dzieci śpiewają poznaną wcześniej piosenkę z układem ruchowym.

8. Wspomaganie dzieci w ustalaniu równoliczności zbiorów przy różnej wielkości elementów dwóch zbiorów i przestrzeni przez nie zajmowanej.

Każde dziecko wysypuje na dywanik z koperty dwa rodzaje kółek: 7 czarnych - dużych i 7żółtych -małych, układając je w grupy, bez przeliczania.
- Do karmnika przyleciały ptaki: czarne to wrony, a żółte to sikorki. Jak myślicie, czy jest ich tyle samo? A może któryś jest więcej, albo mniej? Dlaczego? Jak to sprawdzić?

Dzieci mają tu możliwość podzielenia się swoimi uwagami oraz zaproponowania sposobu rozwiązania zadania np. poprzez przeliczanie, łączenie w pary lub nakładanie. Nauczycielka prezentuje wybrane sposoby na swoim dywaniku, dzieci wykonują na swoich.

Wniosek: Sikorek jest tyle samo, mimo, że zajmują mniejszą przestrzeń.

9. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Ptaszki do karmnika” .
Nauczycielka rozkłada na podłodze krążki (karmniki). Dzieci-ptaszki w rytm tamburyna poruszają się po sali machając rękami ułożonymi w skrzydełka. Na hasło: ptaszki do karmnika- przykucają przy krążkach i stukają paluszkiem udając, że dziobią ziarenka. Po chwili dziobania biegają dalej.

10. Wspomaganie dzieci we wnioskowaniu o stałości długości.
Nauczyciel prezentuje sposób wykonania poszczególnych czynności na swoim dywaniku.
Dzieci słuchają wprowadzenia do sytuacji zadaniowej:
Adam zrobił dwa karmniki dla ptaków. Przygotował dwa sznurki, na których miał je zawiesić, na gałęzi. Sprawdził, czy są one równe.
Każde dziecko otrzymuje dwa kawałki sznurka równej długości. Rozkłada je na dywaniku i sprawdza, czy są tej samej długości.
Jeden sznurek zwinął mu się w mały kłębuszek.
Dzieci zwijają lub zgniatają jeden sznurek i kładą obok drugiego.
Adam, zastanawia się teraz, czy sznurki są nadal tej samej długości? Jak wy myślicie? Co możemy odpowiedzieć Adamowi?
Dzieci dzielą się uwagami. Następnie rozwijają sznurek i ponownie porównują długość obydwu. Sprawdzają.
Wniosek: Sznurki są tej samej długości mimo zmiany ułożenia.

11. Wprowadzenie elementów kodowania. Wykorzystanie maty do kodowania.

Przed dziećmi rozłożona jest mata do kodowania. Każde dziecko losuje obrazek ptaszka: fruwającego, znajdującego się w karmniku, siedzącego na gałązce lub jedzącego rozsypane ziarna. Ptaki pokolorowane są na kolor: czerwony, żółty, brązowy, czarny i niebieski. Na macie rozłożone są symbole: na osi pionowej - kolory: czerwony, żółty, brązowy, czarny i niebieski;
na osi poziomej - kontury ptaków fruwającego, znajdującego się w
karmniku, siedzącego na gałązce lub jedzącego
rozsypane ziarna.
Zadaniem dzieci jest ułożenie swojego ptaka na macie wg odczytanego kodu.

13. Wspólne wykonanie karmnika z butelki plastikowej.
Nauczycielka przygotowała elementy do złożenia karmnika: butelka plastikowa z wyciętymi otworami w dolnej części i z wywierconym otworem na śrubkę, podstawka do kwiatów również z wywierconym otworem na śrubkę, śrubka, nakrętka z przymocowanym sznureczkiem do zawieszania, papierowy lejek pomagający wsypywać ziarna do butelki. Wyznaczone dziecko składa je wg instrukcji nauczycielki, a inne nasypują zgromadzone ziarna, pokruszone orzechy, nasiona, zboże.
Tak przygotowany karmnik dzieci zawieszą na drzewie w czasie spaceru.

14. Zabawa rozwijająca umiejętność przeliczania i dodawania z wykorzystaniem dwóch kostek.
( Pola z sześcioma kropkami można zakleić kartką, tak, aby wynik dodawania był w zakresie 10.)
Dzieci wspólnie mówią wierszyk:
Zimą do karmników
ziarno sypią dzieci.
Powiedz ile ptaszków,
dziś tutaj przyleci?

Wyznaczone dziecko rzuca dwiema kostkami. Przelicza ilość kropek na każdej i sumuje je - ile jest razem? Podaje wynik. Tyle, ile jest razem kropek wszystkie dzieci podskakują z jednoczesnym naśladowaniem machania skrzydełkami.
Zabawę można powtórzyć kilkakrotnie.

15. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
- O czym mówiliśmy dzisiaj na zajęciach?
- Jakie ptaki zimują w Polsce?
Przypomnienie rymowanki:
Chociaż wokół mroźna zima,
nie zgłodnieje nam ptaszyna.
My o ptakach pamiętamy
i gdy trzeba dokarmiamy.

Dzieci, które deklarują chęć pomagania ptakom otrzymują odznakę "Dbam o ptaki zimą", którą mogą przykleić sobie do bluzki.
Pożegnanie.

Teresa Marciniak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.