Scenariusz zajęć rozwijających koordynację wzrokową dla uczennicy z porażeniem mózgowym.
Temat: Zabawy z pudełkiem: co ukryte jest w środku? - rozwijanie koordynacji wzrokowej.
Data: 14.05.2019 r.; godz. 10.50-11.35
Rodzaj zajęć: Zajęcia rozwijające kreatywność.
Cel główny: Rozwijanie koordynacji wzrokowej.
Cele szczegółowe:
1. Kształcenie koordynacji ręka-oko.
2. Pobudzanie aktywności.
3. Lepsze rozumienie otoczenia.
4. Stymulacja w zakresie percepcji wzrokowej.
5. Wydłużanie czasu skupienia uwagi.
6. Wyczuwanie i poznawanie poszczególnych części ciała.
7. Rozwijanie umiejętności współdziałania
8. Rozwijanie komunikacji pozawerbalnej (za pomocą mowy ciała, języka emocji i różnego rodzaju bodźców).
9. Rozwijanie ciekawości i zainteresowania.
10. Rozwijanie komunikacji alternatywnej Makaton.
11. Poznanie podstawowych czynności higienicznych.
12. Nauka właściwego korzystania z przyborów toaletowych.
Metody:
- elementy masażu i muzykoterapii
- elementy wielozmysłowego poznania świata „Poranny Krąg”,
- praktycznego działania,
- słowna,
- poglądowa.
Formy pracy:
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z muzyką na powitanie, pożegnanie i piosenką „Głowa, ramiona,...”; oliwka; kolorowa bibuła; symbole Makaton; kolorowe pudełka; przybory toaletowe (mydło, gąbka, szczoteczka do zębów, pasta do zębów, szczotka, suszarka, ręcznik, szampon), miska.
Część wstępna:
1. Uczennica leży na materacu. Powitanie piosenką „Witamy Cię” Makaton. Wskazywanie symboli Makaton na planszy z uczennicą (kierowanie ruchem ręki przez nauczyciela.
2. Powitanie się piosenką:
Witaj, (imię dziecka) 2x
Jak się masz? 2x
Wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię kochamy, bądź wśród nas !
3. Witanie się z częściami ciała m.in.:
„Witaj ręko...” (na melodię „Panie Janie”), rozluźnianie i masowanie oliwką wymienionych części ciała. Obwiązywanie kolorową bibułą omawianych części ciała, wprawianie w ruch bibuły.
4. Utrwalenie części ciała w piosence „Głowa, ramiona,...”; wskazywanie ich na uczennicy.
5. Zabawy paluszkowe rozluźniające mięśnie dłoni: np.:
„Dwie rączki się spotkały-więc się rączki przywitały
Najpierw zaklaskały, później się pogłaskały
Mocno się ściskały, bo się nie widziały
Jak się przywitały, no to pogadały
Gdy się pogłaskały, to się żegnać zaczynały-znowu zaklaskały
Znów się pogłaskały
Mocno się ściskały – a na koniec pomachały...”
Zajęcia właściwe:
1. Ćwiczenia przed lustrem: nauczyciel trzyma uczennicę na kolanach przed lustrem. Podejmuje próby, aby uczennica skupiła wzrok na odbiciu w lustrze. Nauczyciel nazywa i wskazuje części ciała np.: To jest oko- oko służy do patrzenia.
2. Otwieranie kolorowych pudełek z pomocą nauczyciela (kierowanie ruchem ręki uczennicy). Wypowiadanie podczas otwierania tekstu: „Pudełeczko kolorowe, pokaż nam dziś skarby nowe”. W pudełkach znajdują się symbole Makaton z czynnościami wykonywanymi podczas higieny osobistej np.: kąpać się, myć zęby, myć włosy, myć ręce, czesać się.
3. Rozwijanie koordynacji wzrokowej; próby wskazywania przez uczennicę wzrokiem wybranego przez nauczyciela symbolu spośród dwóch.
4. Otwieranie kolorowych pudełek z pomocą nauczyciela (kierowanie ruchem ręki uczennicy). Wypowiadanie podczas otwierania tekstu: „Pudełeczko kolorowe, pokaż nam dziś skarby nowe”. W pudełkach znajdują się przybory wykorzystywane podczas zabiegów higienicznych m.in.: pasta do zębów, szczoteczka do zębów, szczotka do włosów, ręcznik, mydło, suszarka. Uczennica z pomocą nauczyciela próbuje wyciągnąć dany przedmiot. Nauczyciel czyta zagadki.
Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni,
a brudne ręce w czyste zamieni. (mydło)
Do suchej nitki moknie nieraz,
gdy po kąpieli nim się wycierasz. (ręcznik)
Dziurki w niej, jak w serze.
Żyła w morzu na dnie.
Do wanny ją bierzesz,
bo umie myć ładnie. (gąbka)
Używasz go często, wieczorem i rano.
Przypomina przedmiot, którym grabią siano. (grzebień)
Pieni się płyn z butelki.
Zamienia się w bąbelki.
Nieraz głowę ci zmywa.
Czy wiesz, jak się nazywa? (szampon)
Schowała się w tubie −
używać jej lubię,
a i mała szczotka
chętnie się z nią spotka. (pasta do zębów)
Co to jest − na pewno wiesz.
Najeżona jest jak jeż.
Lecz nikogo nie ukłuje,
tylko zęby wyszoruje. (szczotka do zębów)
5. Rozwijanie koordynacji wzrokowej; próby wskazywania przez uczennicę wzrokiem wybranego przez nauczyciela przedmiotu spośród dwóch.
6. Zabawa z żywiołem: woda. Wyjaśnienie znaczenia wody podczas zabiegów higienicznych. Przypomnienie symbolu Makaton: woda.
Służy do picia, służy do mycia,
bez niej na ziemi nie byłoby życia. (woda)
7. Zajęcia praktyczne: wykonywanie czynności higienicznych z użyciem przyborów toaletowych: mycie rąk (woda+ mydło+ ręcznik), mycie nóg (woda+ mydło + ręcznik), mycie twarzy (woda + mydło + ręcznik), czesanie włosów (szczotka), suszenie włosów (suszarka).
Zajęcia końcowe:
1. Pożegnanie piosenką Makaton: wskazywanie gestów z uczennicą (prowadzenie ruchem ręki uczennicy).
Uwagi: Przebieg zajęć może ulec zmianie w zależności od bieżących potrzeb wychowanki, samopoczucia czy zachowań trudnych.
Literatura:
1. Książka + płyta CD MAKATON „Słoneczne nutki”
2. M. Barańska „Paluszkami tak i siak”
3. M. Bogdanowicz „W co się bawić z dziećmi” + płyta CD
4. B. B. Kaczmarek: materiały szkoleniowe - Kurs podstawowy MAKATON