Małgorzata Bucior
Przedszkole Miejskie Nr 2
Zamość
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
DZIECI 4 LETNIE
Temat: ,,Kolorowa łąka” - ćwiczenia w liczeniu, zabawy z rodzicami.
Cel główny:
Zapoznanie z mieszkańcami łąki w oparciu o wiersz I. Salach ,, Łąka”oraz prezentacją multimedialną „Łąka i jej mieszkańcy”.
Rozwijanie umiejętności liczenia.
Wzmacnianie więzi emocjonalnej dzieci z rodzicami.
Cele operacyjne :
Dziecko:
słucha uważnie czytany tekst,
potrafi wypowiedzieć się na dany temat,
rozwiązuje zagadki,
rozpoznaje i nazywa zwierzęta zamieszkujące łąkę,
przelicza w zakresie pięciu,
potrafi bawić się w grupie wspólnie z kolegami i rodzicami,
właściwie reaguje na muzykę,
porusza się w rytm muzyki,
słucha poleceń nauczyciela,
wykonuje przestrzenną pracę plastyczną z wykorzystaniem foli i kolorowego papieru wspólnie z rodzicem.
Podstawa programowa: I 5; I 8; III 5; III 9; IV 2; IV 8; IV15
Metody: słowna, zadań stawianych dzieciom, czynna, aktywizująca.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: wiersz I. Salach ,,Łąka ”, prezentacja multimedialna „Łąka i jej mieszkańcy” zawierająca zdjęcia zwierząt mieszkających na łące oraz teksty, ilustracja łąki, koperta z obrazkiem pociętym na części, sylwety do tworzenia obrazka „Przyjaciele kwiatów”, magnetofon, płyta CD, strój pszczoły, kolorowy papier i folia, kolorowe koła.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zabawa ruchowa przy piosence „Łąka”
2.Słuchanie wiersza I. Salach ,,Łąka ”- oglądanie ilustracji
Łąka tylu ma mieszkańców,
zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka
tutaj kwiatek – o różowy!
Z kopca wyszedł mały krecik,
obok niego idzie mrówka.
Na rumianku w krasnej sukni,
przycupnęła boża krówka.
Nad tą łąką kolorową
bal wydały dziś motyle.
Zapraszają wszystkie dzieci,
więc zatańczmy z nimi chwilę.
3. Rozmowa na temat treści wiersza, oglądanie ilustracji.
Nazywanie mieszkańców, przeliczanie ich, określanie kolorów.
4. Układnie obrazka z sylwet „Przyjaciele kwiatów” na tablicy magnetycznej, dzieci przeliczają ile jest np. pszczół, motyli w zakresie pięciu.
5. Zabawa z rodzicami przy piosence „Mała biedroneczka”, rodzice wraz z dziećmi tworzą duże koło, a następnie tańczą parami.
6. „Kolorowy motyl” zapoznanie ze sposobem wykonania pracy plastycznej wspólnie z rodzicami, tworzenie z folii motyla ozdabianie skrzydeł kolorowymi kropkami.
7. Prezentacja multimedialna „Łąka i jej mieszkańcy”- rozwiązywanie zagadek.
Nauczyciel czyta zagadkę o zwierzętach mieszkających na łące, dzieci udzielają prawidłowej odpowiedzi, oglądają slajd, przeliczają zwierzęta.
8. Zabawa ruchowa z rodzicami przy piosence „Motylek”- Taniec przy muzyce z rodzicami, gdy muzyka cichnie nauczyciel mówi, gdzie siedzi lub co robi motylek.
9. „Łąka”obrazek dla każdego dziecka pocięty na części, układanie go, przeliczanie ile jest np. biedronek.
10. Zabawa z rodzicami przy piosence „Na zielonej łące”, naśladowanie ruchem słów piosenki.
11. Zabawa z rodzicami przy piosence „Pszczółka”, wspólny taniec, wybieranie pszczółki (rodzica, dziecka - przebranie w strój pszczoły).
12. Podziękowanie rodzicom za udział w zajęciu i wspólną zabawę z dziećmi.