KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
Temat: „Rzucam kostką – liczę oczka”.
Grupa wiekowa: 4-5 latki
Cel ogólny:
• Kształtowanie kompetencji matematycznych u dzieci;
• rozwijanie zdolności logicznego myślenia;
• rozwijanie umiejętności przeliczania na konkretach;
• tworzenie sprzyjających warunków do odkrywania zależności matematycznych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• różnice prawą i lewą stronę ciała;
• wyodrębnia elementy z całości;
• przelicza na konkretach do 10;
• podejmuje próby dodawania na konkretach;
• podejmuje próby odejmowania na konkretach;
• wskazuje liczbę ścian kości do gry;
• odkrywa logiczne powiązania w rozwiązywaniu prostych działań matematycznych;
• wykonuje ćwiczenia ruchowe;
• przestrzega zasad ustalonych w zabawie;
• stosuje pojęcie „tyle samo” w praktycznych działaniach;
• indywidualnie wykonuje zadania matematyczne;
• podejmuje próby odkrywania zależności matematycznych.
Metoda: słowna, czynna – zadań stawianych dziecku, elementy Metody Dobrego Startu, elementy Kodowania na dywanie
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne : podkładki wyznaczające miejsce pracy, liczmany, kości do gry, duża kostka do gry, szablon rozłożonej kości do gry, kubeczki z symbolami, karta pracy
Przebieg:
1. Powitanie piosenką „My serdecznie Was witamy....”. Powitanie z nauczycielem prawą ręką.
2. Zabawy z kostką do gry:
• wyodrębnianie liczmanów wg ilości wyrzuconych oczek na kostce;
• dodawanie liczmanów wg ilości wyrzuconych oczek na kostce, podawanie wyniku;
• odejmowanie liczmanów wg ilości wyrzuconych oczek na kostce, podawanie wyniku;
3. Poznanie budowy kości do gry:
• Ile ścian ma kostka do gry?
• Ile oczek może wypaść najwięcej?
• Ile oczek może wypaść najmniej?
• Prezentacja szablonu kostki do samodzielnego złożenia.
4. Zabawa ruchowa „Zrób to sam”. Wykonywanie ćwiczeń zaproponowanych przez dzieci w ilości podyktowanej rzutem kostki.
5. „Obrazkowe sudoku” zabawa z elementami Kodowania na dywanie. Układanie 25 elementowego sudoku obrazkowego na dywanie.
6. „Tyle samo” – indywidualna praca dzieci. Kolorowanie kości z taką samą liczbą oczek takim samym kolorem.
7. Podziękowanie za udział w zajęciach i zakończenie.