Scenariusz zajęcia ,, Zapasy na zimowe czasy''
Grupa dzieci : 5-, 4-letnich
Data: 29.09.20
Tematyka tygodnia : Jesień w lesie
Obszar edukacyjny:
• Poznajemy przyrodę
Cele ogólne:
• zapoznanie z zachowaniem wiewiórki jesienią,
• rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole.
Cele operacyjne:
• dziecko wymienia i klasyfikuje zapasy wiewiórki,
• określa cechy wiewiórki,
• rozwiązuje zagadki ,
• słucha i wypowiada się na temat utworu,
• posługuje się w czasie zabaw liczebnikami głównymi,
• współpracuje, integruje się z innymi dziećmi w czasie
zabaw ruchowych.
Metody (wg M. Kwiatowskiej):
• metoda słowna: żywego słowa, rozmowa, objaśnienia,
• metoda percepcyjna: pokaz, obserwacja, ilustracje, sylwety,
• metoda czynna: zadań stawianych do wykonania.
Forma organizacyjna:
• praca z całą grupą,
• praca indywidualna.
Formy aktywności:
• słowna,
• ruchowa,
• plastyczna.
Pomoce:
•sylweta wiewiórki na patyku; modele 3 drzew z dziuplami; ilustracje żołędzi, orzechów, szyszek; koszyk z orzechami laskowymi i włoskimi (całymi i rozłupanymi); duża kostka, obręcz (dziupla wiewiórki), emblematy wiewiórek i orzechów, wesołe i smutne wiewiórki, wiersz.
Przebieg:
1. Powitanie:
Witam wszystkie dzieci, które mają kolor włosów jak kapelusze grzybów prawdziwków. Witam wszystkie dzieci, które mają kolor włosów jak grzyby kurki. Witam dzieci, które lubią zbierać szyszki i orzechy, itp. (na powitanie dzieci machają do nauczyciela).
2. Ćwiczenia klasyfikacyjne : Co to za orzechy?
Dzieci segregują orzechy – laskowe i włoskie. Porównują ich wygląd w łupinach oraz bez nich; próbują ich smaku – dzielą się swoimi spostrzeżeniami.
3. Rozwiązanie zagadki o wiewiórce:
Mam rude futerko, w małej dziupli mieszkam,
lubię łuskać szyszki i chrupać orzeszki.
4. Wysłuchanie wiersza I. R. Salach „Zapasy" przy wykorzystaniu sylwety wiewiórki i modeli drzew.
Gdzie wiewiórka śmieszka, schowała orzeszka? Miała trzy żołędzie ... Rozgląda się wszędzie.
Do dębu zaniosła szyszki. Ciężkie! Dostała zadyszki. Orzechy włoskie, laskowe upchnęła w dziupli sosnowej.
W bukowej dziupli wysoko pędy sosny cieszą oko. Koszyk buczyny, grzybów stos- ciężki jest wiewiórki los!
Zebrała wielkie zapasy na zimowe, trudne czasy. Oby do zimy nie zapomniała, co w której dziupli schowała.
5. Rozmowa z dziećmi na temat zapasów wiewiórki w oparciu o treść utworu literackiego i dziuple drzew. - Gdzie wiewiórka schowała swoje zapasy? - Dlaczego gromadziła zapasy? - Jakie są przysmaki wiewiórki? - Ile wiewiórka zgromadziła orzechów, żołędzi i szyszek? (nazywanie, przeliczanie przez chętne dzieci w zakresie 5 i składanie zapasów w dziuplach drzew).
6. „Wiewiórki w dziuplach” – zabawa ruchowa. Dzieci dobierają się trójkami. Dwoje dzieci zwraca się przodem do siebie i podaje ręce tworząc dziuplę dla wiewiórki. Trzecie dziecko oznaczone emblematem jest wiewiórką i wchodzi do środka. Na zapowiedź „wiewiórki z dziupli” dzieci oznaczone emblematem biegają po sali. Na hasło „Uwaga! lis” – wiewiórki wracają do dziupli. Zmiana 3x.
7. Praca przy stolikach; samodzielne układanie sylwety wiewiórki z elementów przygotowanych przez nauczyciela: wskazywanie i nazywanie części ciała wiewiórki (dzieci starsze bez wzoru, młodsze wg obrazka ). Wspólne wyszukiwanie określeń przymiotnikowych wiewiórki, np. mała, zwinna, ruda, sprytna.
8. „Orzeszki” zabawa integracyjna w kole. Dzieci losują z woreczka emblematy przedstawiające orzechy oraz emblemat wiewiórki. Do środka koła wchodzi „wiewióreczka”.
Kto ty jesteś?
Wiewióreczka
A ta druga?
Moja córeczka
Gdzie ty mieszkasz?
Na drzewie
Chcesz orzeszka?
No pewnie.
Orzeszki, orzeszki tańczą wokoło,
przypatrz się wiewiórko, jak nam wesoło. (Wiewiórka wybiera orzeszka i zmiana ról).
9. Ewaluacja.
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zabaw prowadzonych przez nauczycielkę. Wybór uśmiechniętej lub smutnej wiewiórki, w zależności od tego czy dzieciom podobało się zajęcie i czy dobrze się na nim bawiły.