X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 42861
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świecie pająków - zabawy dydaktyczne. Scenariusz zajęć metodycznych dla nauczycieli

Scenariusz zajęć metodycznych dla nauczycieli przeprowadzony
w grupie 5-letniej

Tematyka kompleksowa : Obserwujemy, co dzieje się w przyrodzie.
Temat zajęć: „ W świecie pająków” zabawy dydaktyczne o tematyce jesiennej z wykorzystaniem aktywizujących metod pracy.
Cele ogólne:
- kształcenie poczucia rytmu;
- pobudzanie wyobraźni twórczej;
- kształcenie aktywnej postawy;
- redukcja napięcia psychofizycznego;
- integracja grupy;

Cele operacyjne - dziecko:
- wie, jaką mamy porę roku;
- zna różne gatunki pająków;
- potrafi wyrażać muzykę ruchem;
- przeżywa radość podczas zabaw z grupą;
- wykonuje polecenia nauczyciela;
- uważnie słucha utworu;
- przelicza w zakresie swoich możliwości;
- wskazuje prawą i lewą stronę;
- potrafi przedstawić ruchem zachodzące zmiany tempa i dynamiki w utworze muzycznym.
- współdziała z rówieśnikami;
- potrafi wymienić różne pory roku;
- opisuje wygląd pająka;
- układa wzór wg kodu podanego przez nauczyciela;
- potrafi współdziałać w grupie i podporządkować się przyjętym regułom;
- konstruuje pająka z przygotowanych elementów;
- sprawnie odszukuje swoją wizytówkę;

Metody: czynne, słowne, oglądowe, el. Edukacji przez ruch D. Dziamskiej, el. Kinezjologii Edukacyjnej Dennisona, el. Pedagogiki Zabawy.

Formy pracy: zespołowa, grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: płyta CD z piosenkami, obrazek z drzewem i pajęczyną, liście, portfeliki, druciki kreatywne, guziki, naklejane oczka, sylwety pajączków, „pająk materiałowy”, „ pająk zabawka”, maskotka jeża i wiewiórki, kulki w różnych kolorach oraz patyczki-łączniki, wełna.

Przebieg zajęcia:

1. Zabawa na powitanie „ Dzień doberek”
„ Wszyscy się witamy, na zajęcia zapraszamy
Klaśnij w ręce klap, teraz oddech złap
Tupnij nogą tup, teraz podskok w górę zrób
Ty i ja – każdy radę da.
Maciuś Ci podpowie, co ma zostać w głowie”

2. Słuchanie „ Bajki o kolorach jesieni”/Autor: Justyna Niedbała Źródło: Bliżej Przedszkola 2013r./ wg własnej interpretacji przy muzyce relaksacyjnej; rozmowa na temat wysłuchanego tekstu- nawiązanie do czterech pór roku i kolorów jesieni.
3. „ Las Ketchup” własna interpretacja utworu z udziałem „ pająka - zabawki” w połączeniu z poszukiwaniem „ pająka - zabawki” w sali.
4. Omówienie wyglądu pająka, innych gatunków pająków oraz ich roli w przyrodzie na podstawie tekstu własnego.
Pająk to jest potwór zły na robala ostrzy kły
Pajęczyny swe zastawia mówiąc, że się tak zabawia
Lecz nie wierzcie jemu , nie, no bo chyba wiecie, że
Te pająki to potwory łapią w sieci wszystkie stwory.
Wszystkie stwory co fruwają pająk czeka, aż w nie powpadają,
wtedy pająk wniebowzięty jakby niczym nie przejęty
zbliża się do swej ofiary robi małe czary mary
i po chwili zaplątana troszkę może podskubana
muszka albo robal inny chociaż może i niewinny
będzie srogo ukarany przez pająka pozjadany.

5. „ Tkanie sieci pajęczej” czarnym markerem na styropianie do utworu „ Prawy do lewego”/ Queen - WE WILL ROCK YOU/ z elementami edukacji przez ruch D. Dziamskiej i naprzemiennych ruchów – reka/kolano.
6. „ Snujemy sieć” zabawa ruchowa do muzyki Flażoletowej Orkiestry Swarzędzkiej z wykorzystaniem wełny.
7. „ Pajęcza sieć” układanie przez dzieci z wełny pajęczyny na styropianie.
8. „ Mój pająk” wykonanie pająka z 4 drucików kreatywnych i guzików, nalepienie oczów i odszukanie pająka o tym samym wyglądzie.
9. Zabawa na siedząco w rzędach do utworu „ YMCA” / wg. M.Z. Tomaszewskiej /zgodnie z poleceniami nauczyciela/.
10. „ Terrarium” wykonanie klatki dla pająków wg wzoru nauczyciela w 4 grupach z wykorzystaniem kulek i patyczków.
11. Podsumowanie zajęć do piosenki jesiennej z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
12. Ewaluacja zajęć i podziękowanie za udział dzieciom i nauczycielom.

„ Bajka o kolorach jesieni”
Autor: Justyna Niedbała
Źródło: Bliżej Przedszkola 2013r.

Na skraju lasu stał wielki klon, a wśród jego liści malutki pajączek miał swój maleńki dom. Domek pajączka miał podłogę z zielonych liści, ściany z zielonych liści, nawet łóżeczko i kołderkę – także z zielonych liści. Dobrze się mieszkało pajączkowi w domku z zielonych klonowych listków. Chroniły go przed deszczem i mocnym słońcem, dlatego bardzo o niego dbał.
– Zawsze tu będę mieszkał i nigdy się nie przeprowadzę, uwielbiam swój zielony domek. Codziennie w nim sprzątam i wycieram kurze delikatną ściereczką z mchu, aby zawsze było czysto i miło, i żeby liście miały piękny zielony kolor.
Pewnego dnia pajączek spał dłużej niż zwykle. Jakoś nie chciało mu się wychodzić z łóżeczka. Zrobiło się zimniej i ciemniej niż do tej pory... Kiedy jednak otworzył w końcu oczy, aż podskoczył z wrażenia.
– Ach, gdzie ja jestem? Co stało się z moim pięknym zielonym domkiem?
Rozglądał się ze zdumieniem dookoła, bo jego domek zrobił się żółto-czerwono-brązowy. Wystraszony pajączek zaczął sprzątać swój domek. Wycierał ściereczką z mchu kolorowe ściany i mebelki, ale one wcale nie robiły się zielone, tylko dalej błyszczały jak złoto w słońcu. Pajączek zjechał po swojej pajęczynie z drzewa i postanowił poprosić kogoś o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki.
– Hej, lisku, nie wiesz, co stało się z moim domkiem? Spójrz, zrobił się cały żółto-czerwono-brązowy!
– Jak to co?! – roześmiał się lisek. – Rozejrzyj się dookoła, a na pewno sam sobie odpowiesz na to pytanie.
Pajączek spojrzał w prawo i w lewo, ale nic nie przychodziło mu do głowy.
– Hej, jeżyku, mój przyjacielu, może ty mi pomożesz? Wiesz może, co się stało z moim domkiem?
– Jak to co, pajączku?! Rozejrzyj się wokoło i na pewno sam się domyślisz, co takiego się stało..
Jednak pajączek się nie domyślił. Czy to jakieś czary? A może niedokładnie sprzątał swój mały zielony domek?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.