Scenariusz zajęć w przedszkolu
Grupa wiekowa: 4- latki
Obszar edukacyjny: „Bezpieczne zabawy”
Temat: „Zima może być wesoła”
Zrealizowano dnia: 10.01.2020 r.
Cele ogólne:
1. Uwrażliwienie dzieci na niebezpieczeństwa związane z zabawami na śniegu
2. Rozwijanie sprawności ruchowej dzieci
3. Doskonalenie sprawności umysłowych: spostrzegania, zapamiętywania, klasyfikowania, porównywania
Cele szczegółowe:
- dziecko potrafi rozpoznać sytuacje niebezpieczne
- dziecko rozumie dlaczego określone zabawy mogą być niebezpieczne
- dziecko prawidłowo reaguje na polecenia nauczyciela
- dziecko chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych
- dziecko potrafi odszukać 5 różnic między 2 obrazkami
Metody pracy:
- słowna
- czynna
- aktywizująca
Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca prowadzona z całą grupą
Środki dydaktyczne:
Wiersz I. Salach „Zimowe zabawy”, ilustracje przedstawiające różne zabawy zimą w tym, zabawy niebezpieczne, kule z papieru, muzyka do zabawy ruchowej, gra memory, karty pracy z 2 ilustracjami przedstawiającymi zabawę na śniegu różniące się 5 elementami, kredki.
Przebieg zajęć
1. „Zimowe zabawy”- słuchanie wiersza I. Salach. Wprowadzenie w tematykę zajęć. Krótkie omówienie wiersza.
2. „Bezpieczne zabawy” – nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje przedstawiające różne zabawy na śniegu (np. rzucanie śnieżkami, jazda na sankach, na łyżwach, lepienie bałwana itp.), a dzieci określają czy dane zabawy są bezpieczne. Jeśli nie starają się uzasadnić dlaczego.
3. „Kulig” – zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi. Dzieci ustawiają na dywanie w rzędzie krzesełka jedno za drugim – kulig. Na dywanie w rozsypce leżą kule z papieru – śnieżki. Dzieci siadają na krzesełkach tak, aby mieć oparcie przed sobą. Gdy usłyszą muzykę zsiadają z krzesełek, wybierają „śnieżkę”, podrzucają do góry, łapią, naśladują zabawy śnieżkami. Na przerwę w muzyce siadają na „sanki”, jadą kuligiem i powtarzają za nauczycielem: „hop-hop”, „szu-szu”, „wiu-wiu”...
4. Gra „memory” – odkrywanie par ilustracji przez odwracanie kart.
5. „Czym się różnią?” – karty pracy. Odnajdywanie 5 różnic między 2 obrazkami. Następnie pokolorowanie jednego z obrazków.