X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 42839
Przesłano:
Dział: Świetlica

Jak wykonać pizze? Konspekt otwartych zajęć świetlicowych

Konspekt otwartych zajęć świetlicowych „ Jak wykonać pizze”

Data: 17.09.2019 r.
Prowadząca: mgr Marta Osipowicz
Grupa: Dzieci uczęszczające na świetlicę z klas IV-VI
Czas trwania: 120 minut.
Temat: „Jak wykonać pizze”

Cele ogólne:
• zapoznanie z procesem powstawania pizzy,
• rozwijanie zdolności manualnych,
• rozwijanie umiejętności kulinarnych u dzieci,
• wdrażanie do zdrowego odżywiania,
• rozwijanie umiejętności pracy w zespole,
• kształtowanie nawyków higienicznych podczas wykonania posiłku,
• wspomaganie dzieci w odkrywaniu własnych możliwości.

Cele szczegółowe:
• uczniowie potrafią przygotować pizze według przepisu,
• znają proces powstawania pizzy,
• znają podstawowe składniki do wykonania pizzy,
• wiedzą skąd pochodzi ta potrawa,
• potrafią zaplanować poszczególne etapy pracy,
• potrafią współpracować w grupie.

Metody: słowne, aktywizujące, praktycznego działania, poglądowe.

Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: produkty do wykonania pizzy, blachy, tacki, deseczki, przybory kuchenne, flaga Włoch.

Przebieg:

1. Powitanie, podanie celu zajęć oraz tematu.
2. Historia pizzy - pogadanka na temat pochodzenia pizzy i związku koloru składników pizzy z barwami narodowymi Włoch.
3. Czy pizza jest zdrowa? Rozmowa na temat składników potrzebnych do przyrządzenia dania oraz wartości odżywczej tych składników dla organizmu człowieka.
4. Porównanie pizzy wykonanej samodzielnie w domu z pizzą fastfoodową.
5. Nauczyciel pyta – czy ktoś wie kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy, oraz ustalenie który dzień tygodnia jest Dniem Pizzy?
6. Zapoznanie z przepisem na pizze, krótka pogadanka na temat procesu fermentacji
i roli drożdży w tym procesie (dlaczego drożdże pączkują? ; jaki gaz wydziela się podczas fermentacji i jakie jest jego znaczenie?)

Część praktyczna:

1. Założenie fartuchów, a następnie umycie rąk.
2.Zgromadzenie potrzebnych produktów oraz przyborów kuchennych.
3. Przygotowanie rozczynu z drożdży.
4. Wyrabianie ciasta.
5. Ucieranie sera żółtego.
6. Przygotowanie i krojenie dodatków.
7. Przygotowanie sosu.
8. Rozłożenie ciasta na posmarowanej wcześniej blaszce.
9. Ułożenie dodatków, dodanie sosu i przypraw.
10. Zabezpieczenie surowej pizzy folią aluminiową.

Część końcowa:

• sprzątanie stanowisk pracy,
• rozmowa na temat poznanych treści i przebiegu zajęć,
• ocena zachowania i zaangażowania w pracę poszczególnych uczniów,
• wspólne zdjęcie- dzieci z potrawami,
• pożegnanie uczestników zajęć.

Opracowała: mgr Marta Osipowicz

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.