X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 42828
Przesłano:

Umiejętne gospodarowanie czasem pracy i wolnym od zajęć

Scenariusz zajęć z wychowawcą

Temat: Umiejętne gospodarowanie czasem pracy i wolnym od zajęć.

Cele:
- analiza gospodarowania własnym czasem – dyskusja,
- refleksja nad tym ile czasu marnujemy na niepotrzebne rzeczy, a ile wykorzystujemy w ważny sposób,
-próba wypracowania własnego sposobu organizacji czasu,
- zachęta do wykorzystania czasu w pożyteczny sposób.

Przebieg zajęć:
1 . Burza mózgów
Uczniowie otrzymują kartki z kalendarza i wpisują tam zajęcia, którymi zajmują się przeciętnie w ciągu tygodnia tworząc w ten sposób swój plan każdego dnia. Uwzględniają w nim obowiązki, czas wolny, czas poświęcony rozwijaniu zainteresowań, itd. ( chętne osoby mogą przeczytać swój plan).
2. Wychowawca zadaje pytania:
- Czy większość waszych dni wygląda podobnie?
- Czy organizujecie sobie wcześniej swój plan dnia, tygodnia, czy nie zastanawiacie się nad tym co będziecie robić?
- Kto z was planuje, jak to robi?
- Po co planować czas? (aby wystarczyło czasu na odpoczynek, na to co się lubi, na spotkania ze znajomymi, na obowiązki i naukę)
- Kiedy coś się zaplanuje wcześniej ma się poczucie jakby czasu było więcej? Zgadzacie się? (nie muszą to być wielkie plany, wystarczy, że zastanowimy się kiedy odrobimy lekcje, a kiedy spotkamy się z kolegą/koleżanką.)
3. Dyskusja:
- Wychodząc z tematyki planowania dochodzimy do tematu – co z tym czasem zrobić? Jak spędzamy wolny czas? - w formie ogólnej dyskusji – wymiana poglądów.
- Pytania do uczniów:
Czym jest dla was czas wolny?. Kiedy macie go najwięcej? Może ktoś nie ma wcale wolnego czasu? Dlaczego? Co wtedy robicie? Po co nam wolny czas?

Pomocne wnioski:
Wolny czas to taki, kiedy nie mamy już żadnych obowiązków, kiedy zrobiliśmy wszystko co musimy w ciągu dnia. To jest czas dla nas, kiedy tak naprawdę nikt niczego od nas nie chce. Co można wtedy robić? Tak naprawdę niewielu z nas wie co można robić w tym czasie. Siedzi się przed komputerem, ogląda filmy. Co nam z tego zostaje? Czy to przynosi jakiś pożytek? W naszych czasach coraz mniej młodych ludzi rozwija swoje zainteresowania. Praktycznie w każdej miejscowości są już miejsca, gdzie młodzież może coś robić. Otwierane są lub już istnieją np.: koła nauki gry na instrumentach muzycznych, teatralne, plastyczne, zajęcia sportowe, świetlice, wolontariat.
Najważniejsze jest aby nie żyć dla samego siebie, ale też dla innych, robić coś co pomaga innym ludziom, próbować rozwijać swoje zainteresowania. Bez tego nasze życie będzie nudne, monotonne, puste.
4. Podsumowanie:
Uczniowie wybierają zadanie, które najlepiej podsumowuje dyskusje.
- Mamy mnóstwo wolnego czasu, większość z niego marnujemy, nie zajmujemy się niczym ważnym, a można go przecież wykorzystać w dobry sposób.
- Robimy wiele przydatnych rzeczy w naszym wolnym czasie, jesteśmy kreatywni i rozwijamy zainteresowania.
- Nie potrafimy gospodarować wolnym czasem, nie robimy planów, nie umiemy się zająć niczym nowym.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.