SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYCHOWAWCĄ
Temat lekcji: „Cześć, Jestem Hejter”
Cele lekcji:
- stworzenie definicji: „hejt”, „hejter”, „mowa nienawiści”
- zwiększenie świadomości dotyczącej problemu szerzenia nienawiści w sieci,
- prezentacja sposobów reagowania – ofiary oraz świadka
- kształtowanie oraz promowanie postaw empatycznych
Przebieg lekcji:
1. Nauczyciel przedstawia uczniom temat lekcji. W tym celu zapisuje na tablicy dużymi literami słowo „HEJT”
2. Nauczyciel prosi wszystkich uczniów, aby podeszli do tablicy i zapisali słowa kojarzące się im ze słowem „HEJT”
3. Nauczyciel dopisuje do słowa „HEJT” litery „ER” tak, że powstaje wyraz „HEJTER”, a następnie prosi uczniów, aby w grupach 4-5 osobowych napisali na kartkach definicję tego słowa.
4. Jeden z uczniów z każdej grupy odczytuje definicję słowa „HEJTER” i przyczepia ją do tablicy.
5. Nauczyciel prezentuje kilka wybranych przypadków hejtowania w sieci. Informuje uczniów, że pochodzą one z prawdziwych zgłoszeń do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.
6. Nauczyciel rozmawia z uczniami, odwołując się w odpowiednich momentach do przykładów hejtu:
– Jak oceniacie zachowanie osób hejtujących?
- Jak myślicie, dlaczego się tak zachowały?
- Jak w takich sytuacjach powinny się zachować ofiary?
- Jak inaczej mogły się zachować sprawcy hejtu?
- Co powinni zrobić świadkowie?.
8. Nauczyciel pyta uczniów czy kiedykolwiek sami doświadczyli hejtu zarówno jako świadkowie hejtu, jego ofiary czy sprawcy, jak się wtedy czuli i co zrobili w tej sytuacji.
9. Nauczyciel rozdaje wybranym uczniom karteczki z zapisanymi w nich zasadami antyhejtowymi i prosi o ich odczytanie.
10. Nauczyciel informuje uczniów, że w razie jakichkolwiek problemów związanych z hejtowaniem i przemocą rówieśniczą w sieci mogą skorzystać również z pomocy Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 166 111.